Ухвала від 07.07.2015 по справі 667/1038/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2015 р. Справа № 667/1038/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Іванцова Н.К.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І.

судді - Потапчука В.О..

судді - Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 27 лютого 2015 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

встановиЛА:

Позивач звернулась до суду із вищезазначеним позовом до відповідача, в якому вказує, що з 05.02.1976 р. по 31.07.1978 р. вона працювала на посаді молодшого інспектора Херсонської держрибінспекції, з 15.03.1982 р. до 18.11.1988 р. - на посаді молодшого інспектора, інженера. 10.08.2013 р. їй було призначено пенсію за віком. Однак, як вказує позивач, після того вона продовжувала працювати на посаді головного державного інспектора Управління охорони, використання і відтворення рибних ресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області. 01.04.2014 р. вона набула право на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки її стаж державної служби склав 10 років та 1 день. 02.04.2014 р. вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», однак їй було відмовлено, з тих підстав, що їй була призначена пенсія за віком і на момент досягнення пенсійного віку вона не мала стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців. Позивач вважає дії відповідача незаконними та такими, що порушують її права. Зважаючи на вищевикладене, позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії та призначити їй у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 01.04.2014 р.

Суд першої інстанції своєю постановою від 27 лютого 2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовив.

ОСОБА_4 не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги ОСОБА_4 посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 у період з 05.02.1976 р. по 31.07.1978 р. працювала на посаді молодшого інспектора Херсонської держрибінспекції; у період з 15.03.1982 р. по 18.11.1988 р. на посаді молодшого інспектора, інженера Херсонської держарибінспекції; у період з 01.06.2013 р. по 01.04.2014 р. на посаді головного державного інспектора Херсонрибохорони, та отримує пенсію за віком, згідно вимог ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10.08.2012 р.

Вищевказані посади, відповідно до листа національного агентства України з питань державної служби від 21.10.2014 р., адресованого ОСОБА_4, в якому вказано, що роботи з 05.02.1976 р. по 01.08.1978 р., з 05.03.1982 р. по 16.12.1985 р. на посадах молодшого інспектора Херсонської держрибінспекції, з 16.12.1985 р. по 01.01.1994 р. на посадах інженера Херсонської держрибінспекції та з 01.06.2013 р. по 01.04.2014 р. на посаді інспектора відділу охорони водних біоресурсів Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області, можуть бути зараховані до стажу державної служби.

З огляду на наказ № 169-к Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області від 01.06.2013 р., ОСОБА_4 з 01.06.2013 р. було призначено на посаду головного державного інспектора відділу, присвоєно 13 ранг державного службовця, встановлено надбавку 15 % за вислугу років на державній службі до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг. Окрім цього, у наказі вказано, що стаж державної служби станом на 01.06.2013 р. становить 09 років 02 місяці 10 днів.

За заявою ОСОБА_4 про призначення пенсії держслужбовцю відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 02.04.2014р., їй було відмовлено у її призначенні відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» за відсутністю необхідного стажу роботи на державній службі, на момент виникнення права на пенсію державного службовця, згідно ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що вбачається з Протоколу засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства за № 62 від 03.11.2014 року. Вказаний Протокол вмотивований тим, що ОСОБА_4 на момент досягнення пенсійного віку 55 р. 6 міс. Не працювала на посаді державного службовця, а також не мала 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, а тому права призначення пенсії за Законом України «Про державну службу» не має.

Відповідно до супровідного листа за вих.№2384/07 від 26.01.2015 р., управління пенсійного фонду України в м. Херсоні, на запит ОСОБА_4 повторно направило копію вищевказаного протоколу №62 від 03.11.2014 р., що в свою чергу і зазначалось позивачем у позові.

З огляду на довідку про періоди роботи на державній службі, видану 02.04.2014 р. за вих.№700/05-06 Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області, стаж державної служби ОСОБА_4 в Херсонрибохороні станом на 01.04.2014 р. складає 10 р. та 01 день, та складається з наступних періодів: з 05.02.1976 р. по 31.07.1978 р. - посада молодшого інспектора Херсонської держрибінспекції; з 15.03.1982 р. по 18.11.1988 р. - посада молодшого інспектора, інженера Херсонської держарибінспекції; з 01.06.2013 р. по 01.04.2014 р. - посада головного державного інспектора Херсонрибохорони.

Як вбачається з довідки за № 18 від 02.04.2014 року, яка видана Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області, про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», заробітна плата ОСОБА_4 станом на 01.04.2014 р. становила 1218,00 грн. - посадовий оклад, а також були нараховані надбавка за ранг (13 ранг) в розмірі 55,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) (за стаж державної служби 10 р. 01 день) в розмірі 254,60 грн. Також вказана довідка містить відомості про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески становить 1527,60 грн.

Окрім цього, матеріали справи також містять довідку за № 16 від 02.04.2014 року, яка видана Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_4 були нараховані надбавки, премії та інші виплати за період з 01.06.2013 р. до 31.03.2014 р., в тому числі і інші виплати. Також вказана довідка містить відомості про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.37-1 вищевказаного закону, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Стаж державної служби посадовим особам для призначення пенсії державного службовця обчислюється відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.94 № 283.

При цьому застосовується пункт 2 вказаного Порядку, відповідно до якого, до стажу державної служби, зокрема, зараховується робота на посадах керівних працівників і спеціалістів та відповідно до кваліфікаційного довідника посад службовців, класифікатора професій робітників, посад службовців, посади інспектора та інженера, на яких працювала позивач ОСОБА_4, віднесені до посад спеціалістів.

Враховуючи вищевказані норми, вбачається, що період роботи ОСОБА_4 у відділі охорони водних біоресурсів Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області на посадах, за якими присвоюються спеціальні звання, зараховується до 10-річного і більше стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України „Про державну службу", тільки у разі, якщо особа на час досягнення пенсійного віку працювала на посаді державного службовця.

Якщо ж особа працювала на посаді, за якою присвоюється спеціальне звання, та виходить на пенсію не з посади державного службовця, то вказаний період роботи до стажу державної служби їй не зараховується.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що правові підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку та у призначенні пенсії ОСОБА_4 у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 01.04.2014 р., відсутні.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4, - залишити без задоволення.

Постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 27 лютого 2015 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.

Головуючийсуддя С.І. Жук

суддя В.О. Потапчук

суддя Г.В. Семенюк