Постанова від 02.07.2015 по справі 813/321/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2015 року Справа № 876/2306/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.,

за участі секретаря судового засідання Бєлкіної Н.І.,

та за участі осіб:

від позивача - ОСОБА_1,ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року у справі № 813/321/15а за позовом ОСОБА_3 до Відділу РАЦС м.Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, третя особа Відділ РАЦС Жидачівського районного управління юстиції про зобов'язання вчинити дії, - про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_3 в січні 2015 року звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу РАЦС м.Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області , в якому просила зобов'язати Відділ РАЦС м. Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції внести зміни до актового запису про народження, а саме: доповнити актовий запис № 9 від 28.05.1943 року, складений Відділом реєстрації актів цивільного стану Жидачівського управління юстиції у Львівській області про народження ОСОБА_3 відомостями про національність її матері ОСОБА_5 відомостями про її національність «полька».

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що в актовому записі про народження позивача відсутні відомості щодо національності її матері ОСОБА_5. Мама позивача ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року в сім'ї ОСОБА_8 та ОСОБА_9, яка за національністю «полька», про що свідчить відомість з актового запису про народження ОСОБА_9, датованого ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Позивачка зазначає, що її мати навчалася у польській школі, зі шкільних свідоцтв якої вбачається, що така була римо-католицького віросповідання. Згідно архівної довідки про шлюб батьків позивача, її мама, бабуся і дідусь були римо-католиками.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено повністю.

Постанова Львівського окружного адміністративного суду мотивована тим, що докази подані позивачкою не переконують в правомірності позовних вимог.

Не погодившись з такою постановою ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу на цю постанову суду, вважаючи, що така відмова є протиправною.

На думку позивачки, оскаржувана постанова прийнята всупереч чинним нормам матеріального та процесуального права, зокрема всупереч вимогам ст.159 КАС України, яка вимагає, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ОСОБА_3. просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою заявлений позов задовольнити.

В судовому засіданні представники ОСОБА_3 підтримали вимоги апеляційної скарги та просять її задовільнити.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників судового розгляду, перевіривши та дослідивши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1.ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно ч.1 ст.138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З висновку Відділу РАЦС по м. Стрию реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції у Львівській області від 09.09.2014 року, на заяву позивача, відмовлено у клопотанні заявнику з підстав, що у доповненні національності матері «полька» в записі з метричної книги про народження № 9 від 16.05.1943 року складеному по м. Жидачів Львівської області у зв'язку з відсутністю графи «національність» у метричному записі та відсутністю підтверджуючих документі. Відповідно до п.2.6 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року за № 96/5 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793) заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Відповідно до п.2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п.2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записи цивільного стану (п.2.13.1), постанова адміністративного суду (п.2.13.2).

З заперечення на апеляційну скаргу відповідача від 30.04.2015 року п.3 вбачається, що надані ОСОБА_3 докази на обґрунтування позовних вимог в адміністративному судочинстві та наведені в апеляційній скарзі дійсно підтверджують її польське походження, але не доказують, що висновок відділу ДРАЦС по м.Стрию РС Стрийського МРУЮ Львівської області від 09.09.2014 року про відмову у внесенні змін до актового запису є незаконним.

Колегія суддів погоджується з позицією висловленою в апеляційній скарзі, що позовні вимоги не стосуються зміни національності, а стосуються внесення доповнень в актовий запис щодо національності її матері оскільки в графі національність стоїть прочерк, що дає право на доповнення такого запису, що прямо передбачено п.2.15.9 вищевказаних Правил.

Національність позивачки повністю підтверджена документально, визнається відповідачем як вказано вище і додаткового встановлення не потребує.

Відповідно до вимог Закону України «Про органи реєстрації актів цивільного стану» та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану, у яких зазначені неправильні відомості,відсутні відомості через пропуск таких відомостей, перебуває в компетенції відповідача.

З урахуванням вище наведеного та обставин справи в їх сукупності, колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що вимоги позивачки є підставними, через що позов підлягає до задоволення.

Оскільки постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, то оскаржувана постанова Львівського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року у справі № 813/321//15 підлягає скасуванню з вищенаведених підстав та по справі слід винести нову постанову, якою задовольнити вимоги позивачки.

Враховуючи складність виготовлення повного тексту постанови керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року у справі № 813/321//15 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 задоволити.

Зобов'язати Відділ РАЦС м.Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції внести зміни до актового запису про народження, а саме доповнити актовий запис № 9 від 28 травня 1943 року, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Жидачівського управління юстиції у Львівській області про народження ОСОБА_3 відомостями про народження її матері ОСОБА_5 відомостями про її національність «полька».

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя В.С.Затолочний

суддя З.М.Матковська

повний текст постанови виготовлений 07.07.2015 року.