01 липня 2015 року м. Львів № 9104/178481/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Бруновської Н.В.
суддів: Гулид Р.М., Шавеля Р.М.
за участю секретаря судового засідання: Коцур В.К.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
третіх осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_3, ОСОБА_4 та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
28.11.2011 р. ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення а саме: п. 9. 4 розділу 9 рішення від 24.06.2008 р. № 284 Виконавчого комітету Івано-Франківської області Івано-Франківської міської ради «Про житлові питання» про відміну п.4.1 розділу 4 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської області Івано-Франківської міської ради за № 599 від 20.12.2007 р.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 р. ОСОБА_1 поновлено строк звернення з позовом до суду та позов задоволено.
Не погоджуючись із даною постановою, апелянт Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради та ОСОБА_4, ОСОБА_3 подали апеляційні скарги в якій зазначають, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушенням судом норм матеріального та процесуального права
Апелянти, просять суд, постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 р. скасувати та прийняти нову якою відмовити в позові.
В судовому засіданні треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 підтримали апеляційну скаргу з підстав в ній зазначених.
ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 просили суд, апеляційні скарги залишити без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.
Інші особи які беруть участь у справі в судове засідання на виклик суду не з'явились хоча, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч.4 ст.196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення виходячи з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ненормативні акти органу місцевого самоврядування є актом одноразового застосування і вичерпують свою дію фактом їхнього виконання а тому, не можуть бути скасовані, змінені чи відмінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи і є правильними виходячи з наступних підстав.
Як видно з матеріалів справи про порушення своїх прав ОСОБА_1 дізнався в листопаді 2011 року а тому, суд першої інстанції обґрунтовано поновив позивачу строк для звернення з позовом до суду. (а.с. 15 )
20.12.2007 р. Рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області за № 599 «Про житлові питання» надано позивачу ОСОБА_1 однокімнатну квартиру за АДРЕСА_1. ( п.4.1 рішення ) (а.с. 6 )
Судом першої інстанції встановлено, що 29.12.2007 р. Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради видав позивачу ордер за № 1031 на підставі якого останній вселився у дану квартиру.
В п. 9.4. Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області за № 284 від 24.06.2008 р. «Про житлові питання» внесено зміни та доповнення у вищевказане рішення, а саме: у зв'язку з нововиявленими обставинами в наданні службового житла ОСОБА_1 відмінено п.4.1 розділу 4 рішення міськвиконкому за № 599 від 20.12.2007 р.(а.с. 7 )
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно зі ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 9, 10 ст. 59 Закону).
Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009р. № 7-рп/2009, справа № 1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) визначено наступне:
- органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України;
- за змістом частини другої статті 144 Конституції України, частини десятої статті 59 Закону рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються прокурором у встановленому Законом України "Про прокуратуру" порядку з одночасним зверненням до суду;
- зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України);
- Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону ). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Таким чином, стосовно скасування актів органів місцевого самоврядування Конституційним судом України закріплено кілька правових позицій, застосування яких, як випливає зі змісту рішення КСУ, пов'язується з юридичними ознаками акта органу місцевого самоврядування та підставами його скасування.
Так, за загальним правилом, органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Орган місцевого самоврядування вправі за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).
Разом з тим, у разі, якщо ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування і вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, то вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Оспорюване рішення органу місцевого самоврядування не містить приписів, які б свідчили про його дію впродовж певного часу. Тобто, зазначене рішення є актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом його виконання.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що відповідач не вправі був скасовувати власне рішення № 599 від 20.12.2007 р.
У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
ст.200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційних скарг зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 160, ст.195, ст.198, ст.200, ст.205, ст.206, ст.254 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги ОСОБА_3, ОСОБА_4 та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 року у справі за № 0907/14368/2011 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання ухвалою законної сили.
Головуючий: Н.В. Бруновська
Судді: Р.М. Гулид
Р.М. Шавель