01 липня 2015 року м. Львів № 9104/178853/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Бруновської Н.В.
суддів: Гулид Р.М., Шавеля Р.М.
за участю секретаря судового засідання: Коцур В.К.
представника апелянта: Яремка Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Яремчі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.10.2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорзонера» до Державної податкової інспекції у м. Яремчі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
09.08.2012 року позивач Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорзонера» (надалі ТзОВ «Скорзонера») звернувся в суд із позовом до Державної податкової інспекції у м. Яремчі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000451503 від 11.05.2012 року.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.10.2012 року позов задоволено. Суд визнав протиправним та скасував податкове повідомлення - рішення № 0000451503 від 11.05.2012 року.
Не погоджуючись із даною постановою, апелянт Державна податкова інспекція у м. Яремчі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській подав апеляційну скаргу в якій зазначає, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушенням судом норм матеріального та процесуального права
Апелянт, просить суд, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.10.2012 року скасувати та прийняти нову якою відмовити в позові.
В судовому засіданні представник апелянта Яремак Т.І. апеляційну скаргу підтримав з підстав в ній зазначених.
Інші особи які беруть участь у справі в судове засідання на виклик суду не з'явились хоча, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч.4 ст.196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, учасника процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходи з того, що позивач своєчасно сплатив земельний податок за липень 2011 р. тобто, у день одержання банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи і є правильними.
Як видно із матеріалів справи, 25.04.2012 року податковим органом проведено камеральну перевірку ТзОВ «Сккорзонера» щодо своєчасності сплати до бюджету земельного податку з юридичних осіб.
За результатами перевірки податковим органом складено акт камеральної перевірки про несвоєчасну сплату земельного податку з юридичних осіб № 11/15-3/31067573 від 25.04.2012 року в якому зазначено порушення позивачем вимог п.287.3 ст.287 ПК України а саме - несвоєчасна сплата до бюджету земельного податку з юридичних осіб в загальній сумі - 68 552 грн. 70 коп., згідно поданої в ДПІ звітності.
На підставі акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення № 0000451503 від 11.05.2012 року форми «Ш» яким зобов'язано ТзОВ «Скорзонера» сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 6 855 грн. 27 коп.
Статтею 31 Податкового кодексу України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.
Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Отже, земельний податок з юридичних осіб за липень 2011 р. повинен сплачуватись до 30.08.2011 р. включно.
В п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» передбачено, що ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. При цьому банк має забезпечити фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Як видно із матеріалів справи, податок за землю за липень 2011 року позивач ТзОВ «Скорзонера» сплатив 30.08.2011 року, що підтверджується платіжним дорученням № 181 від 25.08.2011 року та № 182 від 25.08.2011 року які одержані та проведені банком 30.08.2011 року. Тобто, в операційний час, що дає суду підстави вважати, що позивач земельний податок за липень 2011 р. сплатив своєчасно та в повному обсязі.
За таких обставин, колегія судів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову оскільки, позивач своєчасно сплатив грошове зобов'язання по земельному податку за липень 2011 р. тобто, у день одержання банківською установою платіжного документа.
У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
ст.200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 160, ст.195, ст.198, ст.200, ст.205, ст.206, ст.254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Яремчі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.10.2012 року у справі за № 2а-2394/12/0970 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання ухвалою законної сили.
Головуючий: Н.В. Бруновська
Судді: Р.М. Гулид
Р.М. Шавель