Ухвала від 07.07.2015 по справі 823/615/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/615/15 Головуючий у 1-й інстанції: Паламара П.Г Суддя-доповідач: Федотов І.В.

УХВАЛА

Іменем України

07 липня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Губської Л.В. та Оксененка О.М.,

за участю секретаря Полякової А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області про визнання дій, бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» (далі - позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач 1), державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач 2), в якому просить суд: 1) визнати незаконною бездіяльність ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області щодо не відображення в інтегрованій картці платника ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив» сум єдиного соціального внеску на загальну суму 53747,18; 2) визнати незаконними дії ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області щодо передчасної передачі облікової справи ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив»; 3) зобов'язати ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області відобразити в інтегрованій картці платника ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив» фактично сплачені суми єдиного соціального внеску на загальну суму 53747,18 грн., авансового податку на прибуток на загальну суму 31610,00 грн., податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 34404,37 грн., військового збору на загальну суму 3741,95 грн.; 4) зобов'язати ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області провести звірення стану розрахунків з ТОВ «ЗХР «Донецьк-Реактив» за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском за 2014 рік та оформити це актом.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області щодо не відображення в інтегрованій картці платника товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хімічних реактивів "Донецьк-Реактив" сум єдиного соціального внеску на загальну суму 53747,18 грн. Зобов'язано державну податкову інспекцію у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області відобразити в інтегрованій картці платника товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хімічних реактивів "Донецьк-Реактив" фактично сплачені суми єдиного соціального внеску на загальну суму 53747,18 грн., авансового податку на прибуток на загальну суму 31610,00 грн., податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 34404,37 грн., військового збору на загальну суму 3741,95 грн. Зобов'язано державну податкову інспекцію у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області провести звірення стану розрахунків з товариства з обмеженою відповідальністю "Завод хімічних реактивів "Донецьк-Реактив" за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском за 2014 рік та оформити це актом. В задоволенні іншої частини позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням в частині задоволення позовних вимог, Відповідач 2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, вважаючи, що судом неповно з'ясовано обставини справи та порушено норми процесуального права.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Завод хімічних реактивів «Донецьк-реактив» зареєстроване як юридична особа 11.03.1991 за адресою: 83001, м. Донецьк проспект 25-річчя РККА, 18, а з 19.06.2014 перереєстровано за адресою 18028, м. Черкаси, проспект Хіміків, 4.

Позивачем проведено оплату єдиного соціального внеску по п/д № 6394 від 17.06.2014, № 6395 від 17.06.2014, № 6396 від 17.06.2014, № 6397 від 17.06.2014 р., № 6399 від 18.06.2014, № 6400 від 18.06.2014, № 6446 від 20.06.2014, № 6448 від 20.06.2014; авансового внеску податку на прибуток за п/д № 7595 від 23.12.2014, № 7623 від 26.12.2014; податку на доходи фізичних осіб № 7491 від 09.12.2014, № 7566 від 19.12.2014, № 7608 від 26.12.2014, № 7612 від 26.12.2014; військового збору за п/д № 7487 від 09.12.2014, № 7563 від 19.12.2014, № 7614 від 26.12.2014, № 7615 від 26.12.2014.

Зазначені суми коштів не відображені ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області в інтегрованих картках платника.

16.02.2015 позивачем надісланий запит №117 до ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області про підтвердження відображення в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень сум податків та зборів, що фактично надійшли від ТОВ «Завод хімічних реактивів «Донецьк-реактив» на відповідні бюджетні рахунки.

ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області надала відповідь № 1640/23-01-20-0330 від 23.02.2015, якою повідомила, що платіжні доручення інтегрованих картках платника не відображені, картка по єдиному соціальному внеску надійшла до ДПІ 14.08.2014, по авансових внесках з податку на прибуток та по військовому збору - 28.11.2014. Для з'ясування причин невідображення фактично сплачених сум податків, які надійшли на відповідні бюджетні рахунки ГУ ДКСУ у Донецькій області запропоновано звернутись до податкового органу за попереднім місцем обліку.

Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема, забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій і забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень.

За змістом ст.19-1 Податкового кодексу України до функцій контролюючих органів, серед іншого, віднесено здійснення адміністрування податків, зборів, платежів; реєстрація та ведення обліку платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечення достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, а також забезпечення ведення обліку податків, зборів, платежів.

Відповідно до п. 10.13 Порядку обліку платників податків і зборів, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 травня 2014 року за №503/25280 у разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання - платника податків, сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду. При цьому контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням одночасно із зняттям з обліку юридичної особи - платника податків за основним місцем обліку здійснює взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розділом VII цього Порядку без подання заяви платником податків.

Порядок ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 року № 765, що зареєстрований Міністерством юстиції України 27.12.2010 року за № 1350/18645 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1 Розділу 2 Порядку, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.

Пунктом 3 розд. І Порядку визначено, що інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.

Відповідно до п. 9 розд. ІІ Порядку для зведеного оперативного обліку надходжень платежів, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих сум територіальними органами Міндоходів в електронному вигляді ведуться реєстри надходжень та повернень платежів за відповідною формою.

Згідно п. 2 розд. ІІІ Порядку, зобов'язання, штрафні санкції, пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником у звітності, відображаються територіальним органом Міндоходів в інтегрованій картці платника.

Таким чином, податковий орган відображає в інтегрованій картці стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками.

Як вбачається з отриманої відповіді ДКСУ від 10.02.2015 вих.№19-08/91-2406 усі спірні кошти надійшли у встановлені терміни, що є доказом виконання обов'язку платника податків зі сплати податків та зборів. Разом з тим, вказані кошти в інтегрованих картках платника не були відображені, що є підтвердженням неналежного виконання контролюючим органом обов'язку щодо обліку сплачених податків та зборів.

Крім того, відповідно до п. 11 Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 04.12.2013 №760/1031 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2013 за №2193/24725 «Казначейство України та Міндоходів проводять звірки надходжень платежів, контроль за справлянням яких покладено на Міндоходів, до державного бюджету та бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя щомісяця, не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним. Зазначені звірки проводяться на підставі «Звітів про виконання державного бюджету за доходами та іншими надходженнями» і «Звітів про виконання місцевих бюджетів за доходами». За результатами складається акт звірки надходжень платежів до державного та місцевих бюджетів за формою згідно з додатком 6 до цього Порядку».

Проте, як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідачами не надано доказів звернення до ДКСУ щодо ненадання електронного реєстру розрахункових документів та вчинених дій щодо з'ясування розбіжностей, які наявні між даними Казначейства України та Міндоходів.

При цьому, посилання апелянта на простій у роботі територіальних органів Міндоходів та проведення антитерористичної операції, не є підставою для відмови у задоволенні позову.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Разом з тим, у відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, апелянт, як суб'єкт владних повноважень - не довів правомірність своїх дій.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та встановлених обставин справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає його без змін.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Ісаєнко Ю.А.

Оксененко О.М.