Справа: № 377/435/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Орел А.С. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.
Іменем України
07 липня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді суддів за участю секретаря позивача представника позивача представників відповідачаБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Приходько К.М. ОСОБА_5 ОСОБА_6 Зайченко Г.В., Олійник З.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Славутицького міського суду Київської області від 19 травня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Славутицької міської ради Київської області про визнання нечинним рішення органу місцевого самоврядування, -
В квітні 2015 року ОСОБА_5 звернувся до Славутицького міського суду Київської області із позовом до Славутицької міської ради Київської області в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив визнати неправомірними дії відповідача стосовно позбавлення його можливості ознайомитись з порядком денним та проектом рішення № 1641-52-VI «Про міський бюджет м. Славутича на 2015 рік»; визнати дії відповідача щодо скликання та проведення 52 позачергової сесії Славутицької міської ради VI скликання неправомірними та такими, що грубо порушують порядок, процедуру підготовки та проведення сесії, що визначені положеннями Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Регламенту Славутицької міської ради, затвердженого рішенням Славутицької міської ради 20.05.2011 № 238-8-VI; визнати дії відповідача щодо прийняття рішення «Про міський бюджет м. Славутича на 2015 рік» неправомірними та такими, що суперечить вимогам ст.ст. 75-77 Бюджетного кодексу України та положенням Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік»; визнати невідповідним законодавству рішення, прийняте на 52 позачерговій сесії Славутицької міської ради VI скликання від 30.12.2014 № 1641-52-VI «Про міський бюджет м. Славутича на 2015 рік»; зобов'язати Славутицьку міську раду Київської області в подальшому при скликанні та проведенні сесій Славутицької міської ради, прийнятті рішень, керуватися положеннями Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Регламенту Славутицької міської ради, затвердженого рішенням Славутицької міської ради 20.05.2011 № 238-8-VI.
Постановою Славутицького міського суду Київської області від 19 травня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Розпорядженням Славутицького міського голови від 26.12.2014 № 150 було скликано 52 позачергову сесію Славутицької міської ради VI скликання 30 грудня 2014 року о 9 год. в залі засідань та передбачено винесення на розгляд міської ради кількох питань, зокрема про міський бюджет м. Славутича на 2015 рік.
За твердженням позивача, дане рішення органу місцевого самоврядування було прийнято з грубим порушенням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини та ним було порушено його права та інтереси, як депутата Славутицької міської ради та мешканця територіальної громади м. Славутич.
Крім цього, в обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що до проведення 52 позачергової сесії Славутицької міської ради VI скликання та прийнятті відповідачем оскаржуваного рішення, його було позбавлено можливості ознайомитись з порядком денним та проектом вищевказаного рішення та додатками до нього, взяти участь в їх обговоренні.
З огляду на зазначене, позивач вважає, що з боку відповідача було порушено його права, як депутата Славутицької міської ради та члена територіальної громади м. Славутич в сфері публічно-правових відносин, у зв'язку з чим, він звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно статті 25 Закону № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ч.ч. 1, 5, 11 ст. 46 Закону № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради проводять свою роботу сесійно.
Сесії скликаються в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не менше ніж один раз на місяць.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Відповідно до п. 1 ст. 2.2.2. регламенту Славутицької міської ради, затвердженого рішенням Славутицької міської ради Київської області від 20.05.2011 № 238-8-VI, позачергові сесії скликаються за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради, постійної комісії або виконавчого комітету. Ініціатори скликання сесії надсилають свої мотивовані письмові пропозиції про скликання позачергової сесії Славутицької міської ради міському голові.
Згідно п. 2 цієї статті, рішення про скликання позачергової сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Документи позачергової сесії Славутицької міської ради надаються депутатам при їх реєстрації.
Таким чином, прийняття рішення про скликання позачергової сесії є компетенцією міського голови, розпорядження якого від 26.12.2014 про скликання 52 позачергової сесії Славутицької міської ради відповідало вимогам ст. 2.2.2. регламенту Славутицької міської ради та було правомірним.
Згідно протоколу 52 позачергової сесії Славутицької міської ради VI скликання від 30 грудня 2014 року були присутні 26 депутатів із загальної кількості депутатів 36 чоловік. За початок роботи проголосувало 23 депутати. За порядок денний в цілому з доповненнями проголосувало 23 депутати. Слухали про міський бюджет м. Славутича на 2015 рік. Доповідачі: Міський голова Удовиченко В.П. повідомив про ухвалення Верховною Радою Державного бюджету України на 2015 рік та надав коротку інформацію. Запропонував затвердити міський бюджет м. Славутича на 2015 рік. Начальник управління фінансів Зайченко Г.В. доповіла про представлений проект міського бюджету м. Славутича на 2015 рік, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему», Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік». Запропонувала підтримати міський бюджет м. Славутича на 2015 рік. Виступили: Депутат ОСОБА_5 запропонував перенести розгляд цього даного питання з урахуванням того, що Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не підписаний Президентом України, немає рішення обласної ради. Депутати провели обговорення. Вирішили: Прийняти рішення № 1641-52-VI «Про міський бюджет м. Славутича на 2015 рік». За - 20 депутатів.
Відповідно до ст. 3.1.1. регламенту Славутицької міської ради, сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (п. 1).
Рішення Славутицької міської ради (крім процедурних) приймаються лише з питань, внесених до порядку денного засідання Славутицької міської ради, за винятком випадків, встановлених цим Регламентом (п. 2).
Рішення Славутицької міської ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини депутатів від загального складу ради (п. 3).
Таким чином, оскаржуване рішення відповідно до ст. 3.1.1. регламенту Славутицької міської ради є правомірним.
06 січня 2015 року рішення Славутицької міської ради «Про міський бюджет м. Славутича на 2015 рік» № 1641-52-VI від 30.12.2014 було розміщено на сайті е-slavutich.gov.ua у розділі Документи/Рішення Славутицької міської ради.
За змістом висновку департаменту фінансів Київської обласної державної адміністрації від 26.01.2015 № 10-02-29/183/34 за результатами перевірки рішення про затвердження бюджету міста Славутича на 2015 рік, проведеної відповідно до статті 122 Бюджетного кодексу України в частині дотримання при його формуванні вимог Бюджетного кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», дохідна частина міського бюджету сформована у відповідності до вимог ст. 64 та ст. 69-1 Бюджетного кодексу України, із врахуванням міжбюджетних трансфертів, в складі доходів міського бюджету передбачена додаткова дотація з державного бюджету на забезпечення утримання соціальної інфраструктури та ряд субвенцій з державного бюджету соціального спрямування.
Згідно ст. 49 Закону № 280/97-ВР, депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення (ч. 2). Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано (ч. 4). Депутат має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів (ч. 10).
Відповідно до ст. 59 Закону № 280/97-ВР, рада з межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч. 1). Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (ч. 5). Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10). Акти органів та посадових осіб підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки (ч. 11).
Згідно ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
З аналізу вказаних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про доступ до публічної інформації» та встановлених обставин справи випливає, що позачергова 52 сесія Славутицької міської ради була скликана міським головою правомірно, в межах його повноважень.
Строк проведення сесії унеможливлював оприлюднення проекту спірного рішення у строк, передбачений ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». В даному випадку, виходячи з положень ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» допускається їх оприлюднення негайно після їх підготовки, що і було зроблено в процесі розгляду спірного проекту рішення на позачерговій сесії.
Повноваження депутата міської ради, передбачені ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не позбавляли позивача можливості отримати для ознайомлення проект рішення та додатки до нього до дня проведення сесії, розпорядження про скликання якої було видано міським головою 26 грудня 2014 року, тобто за чотири дні до дня її проведення.
Як вбачається з протоколу 52 позачергової сесії міської ради депутат ОСОБА_5 брав участь у роботі сесії ради, обговоренні повістки дня та проекту спірного рішення, пропонував перенести розгляд питання, однак лише у зв'язку з тим, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не підписаний Президентом і немає рішення обласної ради, брав участь у голосуванні, тобто реалізував свої відповідні повноваження депутата міської ради і права члена територіальної громади м. Славутича. Крім того, положення ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачають обов'язкове оприлюднення лише прийнятих актів місцевого самоврядування, а не проектів таких актів.
Невідповідності спірного рішення сесії міської ради положенням ст.ст. 75-77 Бюджетного кодексу щодо порядку складання проектів місцевих бюджетів, їх розгляду та затвердження при розгляді справи також не встановлено.
Проект міського бюджету на 2015 рік ґрунтувався на розрахункових показниках, доведених департаментом фінансів Київської обласної державної адміністрації, Інструкції з підготовки бюджетних запитів на 2015 рік, мав необхідні додатки, пояснення, враховував міжбюджетні трансферти, дотації та субвенції з Державного бюджету соціального спрямування, що підтверджено висновком департаменту фінансів Київської обласної державної адміністрації.
Та обставина, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» був оприлюднений 31 грудня 2015 року, а спірне рішення сесії було прийнято 30 грудня 2015 року, сама по собі не свідчить про незаконність оскаржуваного рішення, оскільки міський бюджет ґрунтувався на доведених показниках Державного бюджету України, прийнятого 28 грудня 2015 року.
З огляду на зазначене, невідповідності оскаржуваного рішення положенням Конституції України та законів України, а також порушення прав позивача у сфері публічно-правових відносин при розгляду справи не встановлено, у зв'язку з чим, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_5
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Славутицького міського суду Київської області від 19 травня 2015 року - залишити без задоволення.
Постанову Славутицького міського суду Київської області від 19 травня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.Й. Петрик Я.М. Собків
Повний текст ухвали складено та підписано - 10.07.2015
Головуючий суддя Борисюк Л.П.
Судді: Петрик І.Й.
Собків Я.М.