Ухвала від 08.07.2015 по справі 357/2188/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 357/2188/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Буцмак Ю. Є. Суддя-доповідач: Міщук М.С.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Вівдиченко Т.Р., Гром Л.М. Доценку О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2015 року ОСОБА_5 звернулась до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області із позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (далі УСЗН), Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (далі Департамент соцзахисту), у якому просила:

- визнати протиправною відмову відповідачів у прийнятті її документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;

- зобов'язати УСЗН прийняти її документи та внести подання до Департаменту соцзахисту для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;

- зобов'язати Департамент соцзахисту визначити їй статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з видачею відповідного посвідчення.

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29 квітня 2015 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною відмову УСЗН у прийнятті документів позивача для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Зобов'язано УСЗН прийняти документи позивача для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, які з'явились у судове засідання та перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 4.

Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 19.12.2014 року за № 9505, на засіданні № 20 від 16.12.2014 року розглянувши звернення позивача, встановила у неї захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК (обласної спеціалізованої МСЕК) серія АВ № 0206328 від 29.01.2015 року позивач під час повторного огляду встановлена третя група інвалідності з 13 січня 2015 року, причина інвалідності захворювання пов'язане з наслідком аварії на ЧАЕС, інвалідність встановлена довічно.

11.02.2015 року позивач звернулася до УСЗН із заявою про внесення подання до Департаменту соцзахисту для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду 3 групи, у зв'язку із захворюванням пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС, долучивши до заяви відповідні документи.

Листом від 12.02.2015 року за № 1839 УСЗН повідомило позивача, що згідно з Порядком видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідні посвідчення видаються обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів влади чи органів місцевого самоврядування. Так, листом департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації № 05-49-263 від 04.02.2015 р. повернуто подання виконавчого комітету Білоцерківської міської ради для видачі посвідчень особам категорії 1 та роз'яснено, що починаючи з 01.01.2015 року в департаменті соціального захисту населення Київської ОДА не будуть прийматися подання місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на оформлення посвідчень категорії 1 для громадян із числа потерпілих категорії 4.

Задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив з того, що саме до компетенції Київської обласної державної адміністрації віднесено прийняття рішення про видачу чи відмову у видачі посвідчення особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, а не департаментом соціального захисту населення Київської ОДА.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Згідно із статтею 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 року (далі Закон № 796-XII) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 11 Закону № 796-XII передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до статті 14 Закону № 796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1; 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року виключено абзац п'ятий частини 2 статті Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зону посиленого радіоекологічного контролю).

Згідно із пунктами 1, 2, 10 Порядком видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року (з послідуючими змінами) цей Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим Радою Міністрів АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Згідно пункту 5.9 Положення про управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради управління, затверджене рішенням міської ради V скликання №517 від 25.10.2007 року, відповідно до покладених на нього завдань: організує та координує роботу, пов'язану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та забезпечує здійснення заходів щодо їх соціального захисту.

З вищенаведених норм права вбачається, що посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи є документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом. Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, посвідчення видаються Радою Міністрів АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання на підставі рішення про видачу посвідчення у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. Вказані органи можуть у той же строк прийняти рішення про відмову у видачі посвідчення.

Рішення про видачу чи відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі категорії 1, віднесено до повноважень Київської обласної державної адміністрації.

Отже, УСЗН не мало відмовляти позивачу у прийнятті документів для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Лист Департаменту соцзахисту № 05-49-143 від 23.01.2015 року, не є тим документом, яким має керуватися у своїй діяльності УСЗН, та не є тим документом, який є обов'язковим до виконання.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову в частині визнання протиправною відмову УСЗН у прийнятті документів позивачу для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та зобов'язання УСЗН прийняти документи позивача для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, зроблені у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів не знайшла підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області залишити без задоволення, а постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Судді:

Повний текст рішення складено 09.07.2015 року

.

Головуючий суддя Міщук М.С.

Судді: Гром Л.М.

Бєлова Л.В.