Справа: № 826/5912/15 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В.
Суддя-доповідач: Губська Л.В.
Іменем України
06 липня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Губської Л.В.,
Суддів: Ісаєнко Ю.А.,
Оксененка О.М.,
при секретарі: Агаркові Б.М.,
за участю: представника позивача Горьової Н.М.(довіреність від 19.05.2015 р.),
представників відповідача-1 Борозни М.П.(довіреність від 17.06.2015 р.),
Богдановської Т.В. (довіреність від 01.12.2014 р.),
представника відповідача-2 Богдановської Т.В. (довіреність від 25.11.2014 р.),
представника відповідача-3 Богдановської Т.В. (довіреність від 16.03.2015 р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2015 року в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Державної фіскальної служби у місті Києві, Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо незабезпечення своєчасності внесення відомостей до реєстру страхувальників Державного реєстру; визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо нездійсненні контролю за достовірністю відомостей, поданих до реєстру страхувальників Державного реєстру; визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо нездійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою та своєчасністю сплати єдиного внеску та нездійснення внутрішнього контролю посадових обов'язків осіб територіальних органів Державної фіскальної служби та наданні неправомірної рекомендації щодо перерахування коштів єдиного внеску на належний рахунок, а також зобов'язати Державну податкову інспекцію у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві вчинити дії щодо внутрішнього обміну інформацією із Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо перерахування грошових коштів Товариством з обмеженою відповідальністю «Інфокс» у розмірі 26 680,00 грн., що становлять розмір єдиного внеску за серпень 2014 року, на відповідний рахунок Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2015 року позовні вимоги задоволено частково, а саме: зобов'язано Державну податкову інспекцію у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві вчинити дії щодо внутрішнього обміну інформацією із Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві шляхом перерахування грошових коштів Товариству з обмеженою відповідальністю «Інфокс» у розмірі 26 680,00 грн., що становлять розмір єдиного внеску за серпень 2014 року, на відповідний рахунок Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Не погодившись з таким рішенням, відповідач - Державна податкова інспекція у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві - подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне та невсебічне з'ясування обставини у справі, просить постанову суду скасувати в частині задоволених позовних вимог, та постановити нове рішення, яким відмовити в частині задоволених позовних вимог повністю. На обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс» повинно було сплачувати єдиний соціальний внесок на рахунок Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві за основним місцем обліку з дня внесення змін до юридичної адреси. В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав і просив її задовольнити, в той час, представник позивача проти цього заперечував, просив залишити без змін рішення суду першої інстанції. Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, в рішення суду - скасуванню, з наступних підстав. Так, судом установлено і підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс» зареєстровано в якості юридичної особи 21.06.1996 році, перебувало на податковому обліку в ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м.Києві, а 19 серпня 2014 року змінило юридичну адресу та місце перебування на обліку як платника єдиного внесу, а саме: з Подільського району міста Києва на Шевченківський район міста Києва. Отримавши 21.08.2014 року виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з якої вбачалось, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс» перебуває на обліку у державній податковій інспекції у Подільському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві, позивач сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 26 680,00 грн. на рахунок державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві платіжним дорученням від 21.08.2014 №1340. Разом з тим, 27.10.2014 він отримав лист №15/10 від ДПІ у Подільському районі ГУ Міністерства доходів і зборів у місті Києві (відповідач-1), згідно якого позивачеві запропоновано надати заяву до ДПІ у Подільському районі ГУ Міністерства доходів і зборів у місті Києві про перерахування коштів у сумі 26 680,00 грн. на відповідний рахунок ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міністерства доходів і зборів у місті Києві, у зв'язку зі зміною місцезнаходження. Позивач вважає такі дії відповідача-1 неправомірними, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом. Вирішуючи спір, суд першої інстанції частково погодився з доводами позивача і зобов»язав ДПІ у Подільському районі ГУ Міністерства доходів і зборів у місті Києві вчинити дії щодо внутрішнього обміну інформацією із Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві шляхом перерахування грошових коштів Товариству з обмеженою відповідальністю «Інфокс» у розмірі 26 680,00 грн., що становлять розмір єдиного внеску за серпень 2014 року, на відповідний рахунок Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві. Проте, колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції помилковим з огляду на наступне. Так, відповідно до ч.ч.1,3 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування , їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Частинами 1,2 статті 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 72 цього Кодексу, при цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Дослідивши обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, як суб»єкт владних повноважень, довів суду, що діяв правомірно, в той час, як позивач належних доказів щодо порушення відповідачем його законного права суду не надав. Так, відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску, серед іншого, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Порядок переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого у зв'язку зі зміною його місцезнаходження регламентується Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.05.2014 за № 503/25280 ( далі - Порядок). Так, відповідно до розділу X Порядку, взяття на облік платників податків в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) здійснюється протягом місяця після отримання відомостей про зміну місцезнаходження для платників податків, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі та взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації. Відповідно до пункту 10.7 розділу X Порядку протягом двадцяти днів після отримання відомостей державного реєстратора контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням платника податків засобами інформаційної системи в електронному вигляді формує та надсилає до контролюючого органу за новим місцезнаходженням платника податків повідомлення про взяття на облік / зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження за формою №11-ОПП. Протягом двох робочих днів після надходження повідомлення за ф. №11-ОПП контролюючий орган за новим місцезнаходженням платника податків здійснює взяття його на облік (основне місце обліку), про що вносить відповідні зміни до Єдиного банку даних юридичних осіб. Якщо до дати спливу одного місяця після отримання документів про зміну місцезнаходження платника податків контролюючий орган за новим місцезнаходженням не здійснив взяття такого платника на облік (основне місце обліку), то взяття на облік за новим місцезнаходженням здійснюється автоматично у день спливу такого строку (п.10.8 розділу X Порядку). Дані про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого містяться в ЄДР, передаються до ЄДР у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцезнаходженням із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік. Взяття на облік осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон №755), - здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом № 755, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей. Згідно з п. 2 розділу II Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від № 458, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1646/24178 (далі - Порядок №458), у день отримання відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом № 755, орган доходів і зборів направляє відомості про юридичних осіб до Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Відомості з реєстраційної картки, надані державним реєстратором, та інформація робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків про віднесення юридичної особи до класу професійного ризику виробництва органом доходів і зборів вносяться до реєстру страхувальників (п.З розділу II). Датою взяття на облік як платника єдиного внеску є дата внесення органом доходів і зборів запису щодо такого платника до реєстру страхувальників. Згідно з п.4 розділу II Порядку №458, дані про взяття на облік платників єдиного внеску в порядку взаємного обміну інформацією передаються державному реєстратору в день взяття їх на облік за місцезнаходженням із зазначенням: дати взяття на облік, найменування та коду за ЄДРПОУ органу доходів і зборів, в якому такого платника взято на облік, класу професійного ризику виробництва платника єдиного внеску за основним видом його економічної діяльності, реєстраційного номера платника єдиного внеску. Як вбачається з матеріалів справи, згідно з ІС «Податковий блок» 20.08.2014 до ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві надійшло електронне повідомлення від Єдиного державного реєстру про внесення запису щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (номер запису 10711050029029455, дата запису 19.08.2014), а саме зміна місцезнаходження підприємства ТОВ «Інфокс», тобто, дата внесення запису до Єдиного державного реєстру про зміну місцезнаходження, що пов'язано із зміною обслуговуючої ДПІ - 19.08.2014 р., а з 20.08.2014 р. ТОВ «Інфокс» (код ЄДРПОУ 14289688) обліковується в ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, як платник єдиного внеску за основним місцем обліку за податковою адресою: 04116, м. Київ, вул. Шулявська,5 (а.с.46-48). Як зазначає апелянт, після отримання 20.08.2014 відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни місцезнаходження ТОВ „Інфокс" та їх обробки, до реєстру страхувальників було внесено запис про зміну місця обліку ТОВ „Інфокс" з ДПІ у Подільському районі м.Києва на ДПІ у Шевченківському районі м.Києва, про що 21.08.2014 направлено до Єдиного державного реєстру відповідне повідомлення за ф.№11- ОПП від 20.08.2014 № 1426560600858. Наведене також підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.52), з якого вбачається, що станом на 20.08.2014 місцезнаходження юридичної особи зареєстроване в Шевченківському районі міста Києва. Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Колегія суддів не вбачає неправомірності дій податкового органу, які б суперечили наведеним нормам. Разом з тим, як наголошувалось вище, обов»язок щодо своєчасності та повноти нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску лежить на платнику єдиного внеску (ч.2 ст.6 Закону №2464). З наведеного слід зробити висновок, що платник єдиного внеску, достеменно знаючи про реєстрацію змін щодо місця свого знаходження (юридичної адреси), повинен був сплачувати єдиний соціальний внесок на рахунок ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, тобто, за новим місцезнаходженням. Разом з тим, позивач не позбавлений можливості повернути кошти, помилково перераховані ним на рахунок іншого територіального контролюючого органу, в порядку, визначеному наказом Міндоходів від 09.09.2013 № 450 „Про затвердження Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів", яким передбачено, що перерахування помилково сплачених сум єдиного внеску на належний рахунок здійснюється виключно на підставі заяви платника. Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, як суб»єкт владних повноважень, діяв правомірно, що він і довів суду, в той час, як позивач належних доказів щодо звернення за судовим захистом свого порушеного права суду не надав, тому судове рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового про відмову в задоволенні позову. Керуючись ст. ст.195,196,198,202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві - задовольнити. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2015 року - скасувати. Прийняти нову постанову. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Державної фіскальної служби у місті Києві, Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення. Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Постанова в повному обсязі складена 09 липня 2015 року.
Головуючий суддя: Л.В.Губська
Судді: Ю.А.Ісаєнко
О.М.Оксененко
Головуючий суддя Губська Л.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.