Ухвала від 08.07.2015 по справі 372/1928/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 372/1928/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Потабенко Л.В. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

УХВАЛА

Іменем України

08 липня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області на постанову Обухівського районного суду Київської області від 08 червня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та відновити виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

05.05.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області (далі по тексту - Управління) про визнання протиправними дії щодо скасування протоколу № 65 від 16.04.2013 року про призначення пенсії ОСОБА_1 та припинення її виплати з 01.04.2015 року та зобов'язання Управління призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.03.2013 року та відновити її виплату з 01.04.2015 року.

Постановою Обухівського районного суду Київської області від 08 червня 2015 р. позовні вимоги задоволено: визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Обухові та Обухівському районі Київської області щодо скасування протоколу № 65 від 16.04.2013 року про призначення пенсії ОСОБА_1 та припинення її виплати з 01.04.2015 року та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Обухові та Обухівському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.03.2013 року та відновити її виплату з 01.04.2015 року.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Обухівського районного суду Київської області від 08 червня 2015 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що у позивача відсутні первинні документи, що підтверджують дні виїзду в зону відчуження в періоди участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що є підставою для відмови в призначенні пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (арк. спр.8).

При зверненні до відповідача щодо призначення пенсії за віком, йому було роз'яснено про необхідність подання довідки про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, затвердженої постановою Держкомпраці 09.03.1988 року № 122.

Проте судом першої інстанції встановлено, що Кагарлицька міжгосподарська шляхово-будівельна організація, де працював позивач, відповідно до рішення господарського суду Київської області у зв'язку з визнанням її банкрутом булла ліквідована, він такої довідки не отримав і був змушений в судовому порядку встановити факт його перебування на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням Обухівського районного суду Київської області від 15 квітня 2013 р. встановлено факт перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження с. Плютовище Чорнобильського району Київської області у відрядженні на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 08 по 15 вересня 1986 року включно. (арк. спр.7).

З 21.03.2013 року на підставі заяви позивача Управлінням призначено пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яку він отримував по березень 2015 року.

10.04.2015 року на адресу позивача надійшов лист № 2317/03 від 07.04.2015 року та рішення від 23.03.2015 року про скасування протоколу № 65 від 16.04.2013 року про призначення пенсії та припинення її виплати з 01.04.2015 року, оскільки ним при призначенні пенсії не було подано первинні документи.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено зниження пенсійного віку на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів.

Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 7 Порядку визначений перелік документів, які долучаються до заяви про призначення пенсії, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим, згідно п.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З урахуванням норм закону, наданих документів колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач надав документи в яких зазначено періоди роботи і населений пункт, де позивач брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається з посвідчення позивача, він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році, ОСОБА_1 встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії за участь в роботах в зоні відчуження, а згідно вимог ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" такий статус встановлюється лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 01.07.1986 року до 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на отримання пенсії відповідно до ст.55 Закону № 796, як особа яка працювала у зоні відчуження з 08.09.1986 року до 15.09.1986 року більше ніж п'ять календарних днів, оскільки позивачем були надані документи на підтвердження свого права відповідно до яких він знаходився в зоні відчуження 8 днів, а саме: з 08.09.1986р. до 15.09.1986 р.

Крім того, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, про що видано посвідчення від 23.12.1992 р., і вказаного статусу він не позбавлений.

Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позивач мав право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку до 10 років, тому дії управління Пенсійного фонду України у місті Обухові та Обухівському районі Київської області щодо скасування протоколу № 65 від 16.04.2013 року про призначення пенсії ОСОБА_1 та припинення її виплати з 01.04.2015 року є протиправними.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.1832, ст.195, ст. 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області на постанову Обухівського районного суду Київської області від 08 червня 2015 р. - залишити без задоволення.

Постанову Обухівського районного суду Київської області від 08 червня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та відновити виплату пенсії - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль

.

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Кобаль М.І.

Епель О.В.