Постанова від 02.07.2015 по справі 810/38/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/38/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 липня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.

Суддів: Гром Л.М.

Міщук М.С.

За участю секретаря: Стеценко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» до Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції в Київській області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Бородянського районного управління юстиції Київської області Горенка Ігоря Анатолійовича про визнання недійсним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» звернувся до суду з позовом до Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції в Київській області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Бородянського районного управління юстиції Київської області Горенка Ігоря Анатолійовича про визнання недійсним рішення зазначеного державного реєстратора від 15 вересня 2014 року №15790184 та зобов'язання вказаної Реєстраційної служби прийняти рішення про державну реєстрацію права приватної власності позивача на господарську будівлю ЗТП 493, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Городянка, вул. Вокзальна, 1/1, про що внести відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, позивач - ПАТ «Київобленерго» звернувся до суду з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства «АЕС Київобленерго», яке є правонаступником Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго», яке, у свою чергу, є правонаступником Відкритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго», що засноване відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995р. №282/95 та наказу Міністерства енергетики і електрифікації України від 02.08.1995р. №141 шляхом перетворення Державного підприємства «Київобленерго» у Державну акціонерну енергопостачальну компанію «Київобленерго» у формі відкритого акціонерного товариства, яка за рішенням загальних зборів акціонерів змінила назву на Відкрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго».

Матеріали справи свідчать про те, що 15 травня 2014 року позивачем подано до Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції Київської області заяву про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - ЗТП №493, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Бородянка, вул. Вокзальна, 1/1.

До вказаної заяви позивачем додано технічний паспорт на нежитлову будівлю - господарську споруду, довідку №114 від 07 березня 2014 року про її знаходження на балансі ПАТ «Київобленерго», рішення Господарського суду м. Києва від 17 березня 2005 року у справі №39/91, Перелік нерухомого майна, що увійшло до Статутного фонду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» під час його корпоратизації станом на 01 липня 1995 року, затверджений наказом Міністерства палива та енергетики України від 21 листопада 2006 року, та документи, що підтверджують реорганізацію позивача.

15 травня 2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції Київської області, на підставі пункту 1 наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2014 року №607/5, вказану заяву та додані документи передані в електронному вигляді до Державної реєстраційної служби України.

05 червня 2014 року державним реєстратором Державної реєстраційної служби України Гуляєвим О.О. прийнято рішення №13600355 про зупинення розгляду заяви ПАТ «Київобленерго» про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, мотивоване відсутністю документів, необхідних для проведення державної реєстрації права на нерухоме майно, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868, зокрема, тим, що надана сканкопія судового рішення не містить інформації щодо набрання ним законної сили, і його текст неможливо читати через погану якість.

04 серпня 2014 року державним реєстратором Державної реєстраційної служби України прийнято рішення про відновлення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та обтяжень №14893233.

15 вересня 2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції Київської області Горенком І.А. прийнято рішення №15790184 про відмову у державній реєстрації права власності ПАТ «Київобленерго» на нежитлову будівлю - господарську споруду ЗТП №493, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Бородянка, вул. Вокзальна, 1/1. Зі змісту цього рішення слідує, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації прав було встановлення державним реєстратором того, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Не погоджуючись із таким рішення державного реєстратора, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав і їх обтяжень визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до частини 1 статті 2 цього Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема право власності на нерухоме майно.

Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень визначено статтею 15 цього Закону.

Згідно з частиною 1 цієї статті, при державній реєстрації прав та їх обтяжень, прийняттю відповідного рішення передують прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви, а також встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень чи зупинення розгляду такої заяви.

Відповідно до частини 4 статті 15 вказаного Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Статтею 15 цього Закону також передбачено, що порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно встановлює Кабінет Міністрів України (частина 13), і що у цьому порядку визначено перелік необхідних для такої реєстрації документів (абзац 2 частини 2).

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Пунктом 6 цього Порядку передбачено, що документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.

Зазначеній нормі кореспондують повноваження державного реєстратора, передбачені частиною 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пунктом 15 вищевказаного Порядку, згідно з якими під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Відповідно до пункту 16 вказаного Порядку, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Згідно пункту 23 цього Порядку, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакцій, чинній на час спірних правовідносин), у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено, зокрема, у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Приписами частини 4 цієї статті встановлено, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Аналіз приведених норм свідчить на користь висновку, що вчиненню реєстраційної дії передує процедура перевірки державним реєстратором відповідності поданих документів вимогам закону, встановлення відповідності заявлених прав документам, що їх посвідчують, відсутності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону, та наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини 7 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.

Відповідно до пункту 1 наказу Мін'юсту від 02.04.2013 № 607/5 «Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб», у разі подання до структурних підрозділів територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, заяв щодо державної реєстрації права власності або інших речових прав на нерухоме майно на підставі рішень судів, що набрали законної сили, де однією із сторін є юридична особа, та/або інший суб'єкт господарювання, приймаються державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру відповідно до додатка до цього наказу.

Положенням статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.

Якщо об'єкт нерухомого майна розміщений у межах території, на якій діють два і більше органів державної реєстрації прав, заява про державну реєстрацію прав подається до одного з таких органів на вибір заявника.

У разі виникнення, переходу або припинення права власності на житловий будинок, будівлю або споруду з одночасним виникненням, переходом або припиненням речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, подається одна заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на такі об'єкти.

Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не приймається у разі відсутності документа, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.

Під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи - також документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб.

Відповідно до пункту 36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.

Підпунктом 16 пункту 37 цього Порядку, визначено, що до документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, відносяться інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Згідно пункту 38 цього Порядку для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку, а саме: документ, що посвідчує його особу, або документ, що підтверджує повноваження представника.

Положеннями пункту 52 цього Порядку передбачено, що для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва у зв'язку з передачею нерухомого майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає акт приймання-передачі об'єкта нерухомого майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна. У разі коли така передача здійснюється іншою юридичною особою, заявник, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подає рішення органу або особи, уповноважених установчими документами такої юридичної особи або законом.

Зі спірного рішення вбачається, що юридичною підставою відмови у державній реєстрації права приватної власності позивача на господарську будівлю - ЗТП 493, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Городянка, вул. Вокзальна, 1/1, були приписи пункту 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (без конкретизації обставин). Тобто, державний реєстратор вважає, що подані позивачем документи не відповідають вимогам, встановленим вказаним Законом, та/або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що за відсутності посилання в рішенні державного реєстратора на конкретні невідповідності вимогам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» поданих до державної реєстрації документів, дане рішення не можна визнати обґрунтованим.

Щодо твердження державного реєстратора про те, що надані позивачем документи не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, колегія суддів зазначає, що рішенням Господарського суду міста Києва від 17 березня 2005 року у справі №39/91, яке набрало законної сили, зобов'язано Міністерство палива та енергетики України надати ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» (правонаступником якого є позивач) для реєстрації права власності на нерухоме майно, що увійшло до статутного фонду позивача - наказ засновника з додатком - переліком об'єктів нерухомого майна про передачу цих об'єктів у власність позивача.

На виконання вказаного судового рішення, Міністерством палива та енергетики України прийнято наказ від 21 листопада 2006 року №452 «Про затвердження переліку майна ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» затверджено Перелік нерухомого майна, що увійшло до Статутного фонду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» під час його корпоратизації станом на 01.07.1995р., до якого, зокрема, увійшло нерухоме майно, спір щодо реєстрації якого є предметом розгляду в цій адміністративній справі. Крім того, цим наказом вирішено передачу зазначеного переліку оформити відповідним актом приймання-передавання майна.

Разом з тим, як було встановлено судом першої інстанції, зазначений акт приймання-передавання майна не було складено, що підтверджується, зокрема, листом Мінрегіонвугілля України від 12 лютого 2015 року №17/0325.

З огляду на встановлені обставини та приведені норми, колегія суддів дійшла висновку, що наказ Міністерства палива та енергетики України від 21 листопада 2006 року №452 та затверджений ним Перелік нерухомого майна, що увійшло до Статутного фонду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго», є належними документами у розумінні пункту 6 частини 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», підпункту 16 пункту 37 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень та пункту 52 цього ж Порядку, які підтверджують перехід речових прав на нерухоме майно. Разом із доказами, що підтверджують факт правонаступництва позивача по відношенню до ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго», технічним паспортом на відповідне нерухоме майно, документами, що підтверджують повноваження заявника та посвідчують його особу, вищевказані наказ Міністерства палива та енергетики України та затверджений ним Перелік нерухомого майна є належними документами, які дають змогу достатньо встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Та обставина, що позивачем не надано для державної реєстрації права власності на нерухоме майно документа, що підтверджує факт передачі такого майна (акту приймання-передачі), не враховується судом, позаяк цей документ, як було встановлено судом, не подавався з незалежних від заявника причин.

З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення державного реєстратора від 15 вересня 2014 року №15790184 про відмову у державній реєстрації права власності ПАТ «Київобленерго» на нежитлову будівлю - господарську споруду ЗТП №493, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Бородянка, вул. Вокзальна, 1/1, є таким, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, протиправним і необґрунтованим, а тому воно підлягає скасуванню, а порушене право позивача - поновленню шляхом зобов'язання Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції в Київській області прийняти рішення про державну реєстрацію права приватної власності позивача на господарську будівлю ЗТП 493, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Городянка, вул. Вокзальна, 1/1, про що внести відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі, спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову.

Згідно статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» задовольнити.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року скасувати та прийняти нове рішення.

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Бородянського районного управління юстиції Київської області Горенка Ігоря Анатолійовича від 15 вересня 2014 року №15790184 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Зобов'язати Реєстраційну службу Бородянського районного управління юстиції в Київській області прийняти рішення про державну реєстрацію права приватної власності Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» на господарську будівлю ЗТП 493, за адресою: Київська область, смт. Городянка, вул. Вокзальна, 1/1, про що внести запис про державну реєстрацію до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.

Судді: Гром Л.М.

Міщук М.С.

Повний текст постанови виготовлено - 07.07.2015 року

Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.

Судді: