Ухвала від 25.03.2015 по справі 9101/179028/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2015 рокусправа № 2а/0470/9490/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Дурасової Ю.В. Туркіної Л.П.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Комунального підприємства "Ритуал" та Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2012р. у справі № 2а/0470/9490/12

за позовом Комунального підприємства "Ритуал"

до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Ритуал" (далі по тексту - позивач) звернулося до адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач, Криворізька ОДПІ, податковий орган) №0000532301 від 20.07.2012 року.

Позивач стверджує про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення з тих підстав, що перевірка проводилась за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2012 р., а в акті перевірки встановлено порушення - несвоєчасність сплати по земельному податку за період з червня 2008 року по листопад 2009 року. по терміну сплати від 30.07.2008 року по 30.12.2009 року, тобто, виявлені порушення знаходяться поза межами періоду, що перевірявся. Крім того, податковим органом порушено граничний строк застосування штрафних санкцій, встановлених ст.114 Податкового кодексу України. Чинним законодавством передбачена можливість застосування штрафних санкцій у вигляді штрафу, зокрема, при затримці сплати більше ніж на 30 днів, тобто, на 31 день затримки податковий орган повинен був застосувати штрафну санкцію, що не було зроблено і призвело до пропуску граничного строку застосування штрафних санкцій.

Постановою суду першої інстанції позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби №0000532301 від 20.07.2012 р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 9063,94 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, сторони оскаржують дану постанову в апеляційному порядку.

Позивач просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №0000532301 від 20.07.2012 року в повному обсязі. На обґрунтування апеляційних вимог зазначається, що приймаючи постанову, суд першої інстанції не встановив та не дослідив належним чином фактичні обставини, невірно застосував норми матеріального та процесуального права. Позивач посилається на ст.126 ПК України та стверджує, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу, зокрема, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. Отже, зазначає позивач, на 31 день затримки Криворізька центральна міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області мала право застосовувати штрафні санкції до КП «Ритуал», але застосовує їх 20.07.2012 р., тобто з порушенням строків давності, визначених Податковим Кодексом України. Даний апелянт наполягає, що оскільки спірне податкове повідомлення-рішення прийнято 20.07.2012 року, застосування відповідачем штрафних санкцій за період, по граничному терміну сплати (графа 2 розрахунку), з 30.07.2008р. по 30.07.2009 року є таким, що суперечить нормам чинного законодавства та застосованим понад 1095 днів.

Відповідач, в свою чергу, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. Даний апелянт вважає, що суд невірно застосував норми матеріального та процесуального права.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, 20.06.2012 р. Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби проведена документальна позапланова виїзна перевірка Комунального підприємства “Ритуал” з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2012 р.

За результатами перевірки складено акт № 885/220/03341871 від 27.06.2012 р. (а.с. 9-12), в п. 5 якого зазначається про порушення позивачем абз. 1 ст. 17 Закону України “Про плату за землю” № 378/96-ВР від 19.09.1996 р. (зі змінами та доповненнями), п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-V (зі змінами та доповненнями), відповідно до яких встановлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку в періоді, що перевірявся, на загальну суму 89480,89 грн. із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, в результаті чого слід застосувати штрафні санкції за п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-V (а.с. 11).

На підставі акту перевірки № 885/220/03341871 від 27.06.2012 р. Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 20.07.2012 р., яким до Комунального підприємства “Ритуал” застосовано штрафні санкції в розмірі 17574,02 грн. за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з земельного податку юридичних осіб (а.с. 6).

Відповідно до розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення зазначені санкції застосовані за період: червень 2008 р. - листопад 2009 р. по граничному терміну сплати з 30.07.2008 р. по 31.12.2009 р. При цьому штрафні санкції нараховані на суму податкового боргу 87870,00 грн. та становлять 17574,02 грн. (а.с. 7-8). Ззідно з вказаним розрахунком сплата узгоджених податкових зобов'язань здійснювалася підприємством з 17.11.2011 р. по 19.03.2012 р.

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.

Норми ст.67 Конституції України визначають, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.90 р. № 509-ХІІ завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з п.п. 1, 11 ст. 10 вказаного Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів та подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

За приписами п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп. 6.2 п. 6 розділу ІІ Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової служби України N 984 від 22.12.2010р., виявлені порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, відображаються у гривнях у розрізі податків та зборів з розбивкою за роками та податковими періодами у межах періоду, що перевіряється.

Згідно зі ст. 17 Закону України “Про плату за землю” N 2535-XII від 03.07.1992 р. (чинному на момент виникнення правовідносин) податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (чинного на момент виникнення правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

За нормами п.113.3 ст.113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

При цьому відповідно до п.114.1 ст.114 Податкового кодексу України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Згідно з п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Судом враховано ст.58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 11 підрозділу 10 розділу ХІХ Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Із застосуванням ч.2 ст.71 та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює надані докази у їх сукупності.

Так, сторонами не заперечується, що податкове зобов'язання позивача є узгодженим, сплата по цим зобов'язанням відбулася з затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податковим органом застосовано штрафні санкції за порушення строків сплати по земельному податку за період: червень 2008 р. - листопад 2009 р. по терміну сплати від 30.07.2008 р. по 30.12.2009 р., в той час як перевіркою охоплюється період з 01.04.2009 р. по 31.03.2012 р.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про порушення податковим органом пп. 6.2 п. 6 розділу ІІ Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової служби України N 984 від 22.12.2010 р., а саме, застосовано штрафну санкцію за правопорушення, допущене поза межами періоду, що перевірявся.

При цьому щодо періоду з 01.04.2009 р. по 31.03.2012 р. застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку є правомірним, оскільки право податкового органу на їх застосування виникає з моменту здійснення сплати.

Таким чином, обґрунтованими позовні вимоги Комунального підприємства “Ритуал” в частині визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 9063,94 грн.

Штрафні санкції за порушення позивачем строку сплати податкового зобов'язання щодо періоду, який перевірявся, нараховані податковим органом правомірно, з дотримання п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України та з урахуванням дати фактичного погашення суми зобов'язання.

За встановлених обставин, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду. Судове рішення прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування не вбачається. Апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Комунального підприємства "Ритуал" та Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2012р. у справі № 2а/0470/9490/12 залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2012р. у справі № 2а/0470/9490/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст.254 КАС України та може бути оскаржена згідно зі ст.212 КАС України.

Головуючий: О.А. Проценко

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: Л.П. Туркіна