Постанова від 22.06.2015 по справі 202/12399/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" червня 2015 р. справа № 202/12399/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційні скарги ОСОБА_1 та управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська

на постанову Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 16 лютого 2015 року

у справі № 202/12399/14-а

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська

про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

15 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулася в Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська з позовом до управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська, з урахуванням уточнень, про визнання протиправними дій щодо відмови у врахуванні у складі заробітної плати для призначення пенсії державного службовця «інших виплат», з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язання здійснити з 25 липня 2014 року розрахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», визначених довідкою Головного управління статистики у Дніпропетровській області від 24 липня 2014 року №153/2.

Постановою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 16 лютого 2015 року позовні вимоги задоволені частково. Визнані протиправними дії в частині перерахунку пенсії та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця відповідно до довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області від 24 липня 2014 року №153/2 з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01 грудня 2014 року. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить змінити оскаржувану постанову та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська, не погодившись з постановою суду першої інстанції подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційні скарги ОСОБА_1 та управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська з 25 липня 2015 року і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

При зверненні за призначенням пенсії, до управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська, зокрема, подана довідка Головного управління статистики у Дніпропетровській області № 153/2 від 24 липня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 12).

До довідки, зокрема, включені суми грошової винагороди, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При призначенні та обчисленні розміру пенсії, управлінням Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська не включено до заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок) суми грошової винагороди, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги отримані позивачем за час роботи.

21 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська з заявою про перерахунок пенсії з дня призначення та з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», визначених довідкою Головного управління статистики у Дніпропетровській області від 24 липня 2014 року №153/2 (а.с. 9).

Листом від 04 грудня 2014 року №52/х управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки «інші виплати» не входять в складові заробітної плати державного службовця (а.с. 14).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходив з протиправності дій відповідача та з того, що пенсія державного службовця обчислюється із заробітної плати, яку позивач отримувала на час звільнення, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, виходив з того, що позивач звернулася до відповідача з заявою та довідкою про заробітну плату 21 листопада 2014 року та з урахуванням приписів статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії має бути здійснений з 01 грудня 2014 року.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається у відсотковому розмірі від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у відсотковому розмірі від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 статті 35 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області від 24 липня 2014 року №153/2, грошова винагорода виплачувалася позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24 лютого 2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків».

Згідно статтей 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, при визначенні розміру пенсії позивача, управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська має враховувати у складі заробітної плати позивача суми грошової винагороди, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим відмова відповідача у включенні цих виплат до складу заробітної плати є протиправною.

Приписами статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Разом з цим, фактичними обставинами справи підтверджується, що ОСОБА_1 при зверненні до відповідача 21 листопада 2014 року з заявою про перерахунок пенсії, нових документів не подавала, оскільки просила перерахувати розмір призначеної з 25 липня 2014 року пенсії на підставі довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області від 24 липня 2014 року №153/2, яка подавалася ще на час звернення за призначенням пенсії, що залишилося поза увагою суду першої інстанції.

Таким чином, суд апеляційної інстанції доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.

Враховуючи наведене, судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення позовних вимог, в зв'язку з чим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційні скарги задовольнити частково, рішення суду першої інстанції - скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська - задовольнити частково.

Постанову Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 16 лютого 2015 року - скасувати.

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська щодо відмови врахувати у складі заробітної плати для призначення пенсії отриманих ОСОБА_1 «інших виплат», включених до довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області від 24 липня 2014 року №153/2.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 25 липня 2014 року як державному службовцю, з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат» - сум грошової винагороди, індексації, матеріальної допомоги, включених до довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області від 24 липня 2014 року №153/2, з урахуванням фактично отриманих сум.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим