"08" липня 2015 р. справа № 310/5765/14-а(2а/310/196/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.,
суддів: Гімона М.М. Юрко І.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області на постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 29 квітня 2015 року у справі № 310/5765/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області про визнання дій та рішення протиправними, скасування рішення, зобов'язання виконати певні дії, -
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії з часу її призначення (19 березня 2010 року) з урахуванням включення в заробітну плату для призначення пенсії виплат, отриманих за останні 24 місяці роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які передбачені законодавством, в сумі 16327,37 грн.; визнати протиправним (незаконним) і необґрунтованим рішення відповідача № 133/Л-4 від 16 липня 2014 року про відмову в перерахунку пенсії за заявою від 30 червня 2014 року; скасувати рішення відповідача № 113/Л-4 від 16 липня 2014 року про відмову в перерахунку пенсії за заявою від 30 червня 2014 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення (19 березня 2010 року) з урахуванням включення до заробітної плати для призначення пенсії інших виплат отриманих за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед звернення за призначенням пенсії: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються для обчислення пенсії та з яких сплачено страхові внески в сумі 16327,37 грн., у відповідності до вимог законодавства, що діяло на момент її призначення ч. 2 ст. 37, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу, ст. 66 та ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 29 квітня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду, позивач та відповідач звернулися з апеляційними скаргами в яких, позивач просила змінити оскаржувану постанову, виклавши п. 4 резолютивної частини постанови в наступній редакції : «зобов'язати УПФУ в м. Бердянську і Бердянському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 25 числа 2014 року з урахуванням включення до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державного службовця, матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, отриманих в 2008 та 2009 роках в загальній сумі 16327,37 грн., у відповідності до вимог законодавства що діяло на момент її призначення (19.03.2010 р.) ст. 37 Закону України «Про державну службу», а відповідач просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1.
Відповідно до вимог ст. 197 КАС України апеляційну скаргу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач перебуває на обліку в органах ПФУ з 19.03.2010 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” на підставі довідки від 18.03.2010 року № 08-11-15/035 та довідки від 25.03.2010 року № 08-11-15/042. Загальний стаж державної служби - 17 років та 15 днів.
Позивач 30.06.2014 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням “інших виплат”, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати - відповідно до довідки Державної фінансової інспекції в Запорізькій області від 20.06.2014 року № 08-11-15/95 ( а.с.25).
Листом відповідача від 16.07.2014 року № 113/Л-4 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань носить одноразовий характер і не є складовою частиною заробітної плати в розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а індексація грошових коштів державного службовця не враховується при обчисленні розміру пенсії.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати за останні 24 календарних місяця роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 20 червня 2014 року № 08-11-15/95 розмір матеріальної допомоги для оздоровлення у 2008 році становив 3721,70 грн. та у 2009 році становив 4219,84 грн., розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2008 році становив 3421,34 грн. та у 2009 році становив 3329,94 грн., індексація прибутку у 2008 році становила 224,82 грн. та у 2009 році становила 1409,73 грн. Разом ці суми складають 16327,37 грн..
При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час звернення позивача за призначенням пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З викладених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначені висновки колегією суддів здійснені з урахуванням правової позиції Верховного Суду України у справі № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та у справі № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 та ч. 1 ст. 244? Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.
Колегія суддів також зазначає, що відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно вказаної норми Закону позивачці призначено пенсію в розмірі 87 відсотків від суми її заробітної плати, оскільки як зазначалось вище, її стаж державної служби склав 17 років та 15 днів.
Колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені в подальшому в статтю 37 Закону України "Про державну службу" зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Вказана правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі у справі № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13.
Колегія суддів також зазначає, що чинне пенсійне законодавство не містить норм, які б передбачали можливість зміни призначеного при обчисленні пенсії відсотку заробітної плати в сторону його зменшення, у зв'язку з чим вважає, що цей відсоток є незмінним і не підлягає коригуванню при наступних перерахунках пенсії.
Вказані обставини залишились поза увагою суду першої інстанції, у зв'язку з чим суд апеляційної інстанції для повного захисту прав позивача відповідно до частини 2 статті 11 КАС України вважає необхідним зазначити в постанові, що перерахунок пенсії потрібно здійснювати, виходячи з розміру 87 відсотків від сум її заробітної плати.
Крім того, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції при визначенні дати, з якої відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивачу, помилково застосовано шестимісячний строк з дня звернення до суду та зобов'язано здійснити такий перерахунок з 25 січня 2014 року, хоча позивачем вперше довідку, яка містила в собі дані про матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати, відповідачу подано лише 30 червня 2014 року, що виключає можливість визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання його здійснити перерахунок пенсії до вказаної дати.
Також колегія суддів звертає увагу, що відповідно до вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки, як зазначено вище, позивач із заявою про перерахунок пенсії до відповідача звернувся 30.06.2014 року, то здійснення відповідачем перерахунку пенсії повинно бути здійснено з 01.07.2014 року.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України, суд апеляційної інстанції змінює постанову суду першої інстанції, якщо правильно по суті вирішено справу чи питання, але з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а оскаржувану постанову слід змінити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області та ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 29 квітня 2015 року у справі № 310/5765/14-а змінити.
Абзац перший резолютивної частини постанови доповнити словом «частково».
В абзацах другому та третьому резолютивної частини постанови слова та цифри « 25 січня 2014 року» замінити на слова та цифри « 1 липня 2014 року».
Абзац четвертий викласти в наступній редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області здійснити з 1 липня 2014 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю в розмірі 87 відсотків від сум заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати від 20 червня 2014 року № 08-11-15/95 з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.».
В іншій частині постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 29 квітня 2015 року у справі № 310/5765/14-а залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий: С.Ю.Чумак
Суддя: М.М.Гімон
Суддя: І.В. Юрко