08 липня 2015 рокусправа № 2а/205/35/15(205/1090/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
за участю секретаря судового засідання: Фірсіка Д.Ю.
за участі позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. імені Газети «Правда», 29, апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 09.04.2015 р. в справі № 205/1090/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, третя особа - Публічне акціонерне товариство «ЄВРАЗ-Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського», про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська (далі - УПФУ) про визнання протиправними дій з відмови в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зниженням пенсійного віку на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зниженням пенсійного віку на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.12.2014 р. В обґрунтування позову зазначив, що з 26.05.1986 р. по 20.06.1986 р. знаходився у відрядження в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від Дніпропетровського металургійного заводу імені Петровського. 30.12.2014 р. позивач звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Посилаючись на відсутність первинних документів, які б підтверджували відомості про роботу в зоні відчуження, відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку.
Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 09.04.2015 р. в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову, ухвалити нове рішення про задоволення позову з підстав неповного з'ясування обставин, які мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, зазначає про неврахування судом підтвердження його статусу як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також наявності певних первинних документів на підтвердження його роботи з ліквідації наслідків аварії.
В судовому засіданні позивач та його представник апеляційну скаргу підтримали та просили її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.
Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутністю представника третьої особи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 віднесений до 2 категорії, має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 30.12.2014 р. позивач звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідачем відмовлено у призначенні пенсії через ненадання довідки форми 122, яка видається на підставі первинних документів та є основним документом , що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності відмови у призначенні пенсії через не підтвердження періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належними первинними документами.
Колегія суддів вважає такий висновок необґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 369408.
30.12.2014 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФУ із заявою встановленого зразку про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії, рішення про відмову у призначенні пенсії викладено у листі відповідача від 08.01.2015 р. № 47/10/54.
Судова колегія вважає протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії позивачу з наступних підстав.
Відповідно до довідок, які містяться в матеріалах справи, ОСОБА_1, дійсно, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26.05.1986 р. по 20.06.1986 р. в 30-километровій зоні відчуження в пункті дезактивації техніки та санітарної обробки населення біля с. Детятки Іванківського району.
Крім того, довідками ВАТ «Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського» підтверджений розмір заробітної плати позивача за 26 днів виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 586,40 карб., зазначено про нарахування заробітної плати в 3-кратному розмірі, а також про збереження особового рахунку про нарахування заробітної плати в бухгалтерії заводу. Крім того, зазначено про відсутність первинного документу про знаходження ОСОБА_1 у відрядженні у зв'язку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС через сплив терміну зберігання.
Стаття 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів зменшується вік на 10 років.
Призначення та виплата пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку визначеному Правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, у тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності документів або відповідних записів в ній» від 12.08.1993 № 637 визначено, що для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно з відомостями, зазначеними в трудовій книжці позивача, позивач з 01.08.1985 р. по 22.08.1988 р. працював слюсарем-електромонтажником по ремонту електрообладнання в Дніпропетровському металургійному заводі імені Петровського, правонаступником якого є ПАТ «Євраз-Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського».
Як зазначено вище, довідкою Дніпропетровського металургійного заводу імені Петровського № 030/46 від 28.07.1997 р. підтверджено, що ОСОБА_1 направлено для участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26.05.1986 р. по 20.06.1986 р., виплачена заробітна плата в сумі 586,40 карбованців.
За змістом ч. 2 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорія 2 особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Сукупність приведених обставин, з урахуванням приписів законодавства дає суду апеляційної інстанції підстави вважати доведеним, що на позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та особи, яка працювала у зоні відчуження у період з 26.05.1986 р. по 20.06.1986 р., поширюється дія статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому є протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно є неправильним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає протиправними дії відповідача з відмови позивачу у призначенні пенсії та зобов'язує УПФУ призначити пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зниженням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення із заявою про призначення пенсії, як це передбачено ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням викладеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 09.04.2015 р. в справі № 205/1090/15-а задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 09.04.2015 р. в справі № 205/1090/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, третя особа - Публічне акціонерне товариство «ЄВРАЗ-Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського», про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Постановити в справі № 205/1090/15-а нову постанову.
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, третя особа - Публічне акціонерне товариство «ЄВРАЗ-Дніпропетровський металургійний завод імені Петровського», про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська з відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 10 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зниженням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.12.2014 р.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 09.07.2015 р.
Головуючий: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко