Ухвала від 25.06.2015 по справі 804/1501/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2015 рокусправа № 804/1501/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю ОСОБА_1

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,

представників сторін:

позивача : - ОСОБА_2 (дов.від 16.09.2014 року)

відповідача-1: - ОСОБА_3 (дов.від 17.01.2015 року)

відповідача-2: - ОСОБА_4 (дов.від 17.12.2014 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу ОСОБА_5

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 804/1501/15

за позовом ОСОБА_5

до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк" ОСОБА_6

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

"17" січня 2015 р. ОСОБА_5 звернулась до суду з адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому, з урахуванням заяви про доповнення позовних вимог від 28.01.2015 року, просила:

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк» ОСОБА_6, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу «Універсальний» № В20-207535/Т від 05.08.2014 р.;

- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк» ОСОБА_6 та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити відповідні дії для включення позивача до Загального реєстру вкладників Публічного акціонерного товариства «Актабанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу «Універсальний» № В20-207535/Т від 05.08.2014 р.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю не включення позивача до реєстру вкладників ПАТ «Актабанк», оскільки жодного порушення, яке тягне за собою виключення з реєстру вкладників позивачем не допущено.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 804/1501/15 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк" ОСОБА_6 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Судом встановлено, що позивач має вклад в ПАТ «Актабанк». Іншим вкладником банку, ОСОБА_7 допущено зловживання, а саме дроблення вкладу та перерахунок його на рахунки інших осіб. Однією з таких осіб є позивач. У відповідності до наданих законом повноважень Уповноважена особа звернулась до правоохоронних органів із заявою про злочин, внаслідок чого відкрито кримінальне провадження щодо вкладника ОСОБА_7; на час розслідування кримінальної справи на сумнівні рахунки накладено арешт, зокрема на рахунок ОСОБА_5 За таких обставин суд дійшов висновку про передчасність та безпідставність позовних вимог, оскільки відповідачі повідомляючи про злочин та не включаючи позивача до переліку вкладників на час досудового розгляду кримінальної справи, діяли у відповідності до вимог закону та в межах наданої компетенції.

Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_5 подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 804/1501/15, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не в повному обсягу дослідив та встановив обставини по справі. скаржник вказує на те, що перерахування коштів з одного рахунку на інший не є законодавчо визначеною підставою для не включення особи в загальний реєстр вкладників. Крім того, позивачем зазначено, що судом не вірно визначено її статус в кримінальному провадженні, оскільки ОСОБА_5 жодним чином не повідомлена про те, що відносно неї порушено кримінальну справу.

Представниками сторін надано ґрунтовні пояснення щодо обставин по справі та підтримано позиції викладені в апеляційній скарзі та запереченнях до неї.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, о5.08.2014 року між ОСОБА_5 та ПАТ «Актабанк» укладено договір банківського вкладу «Універсальний» № В20-207535/Т.

Позивач зверталась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк» ОСОБА_6 з заявами від 26.12.2014 р., 08.01.2015 р., 17.01.2015 р., 27.01.2015 р. про підтвердження або спростування відомостей про внесення її до списку вкладників по вкладам, які підлягають відшкодуванню Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, про внесення до переліку вкладників на виплату гарантованої суми вкладу, про виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом, про внесення до переліку та Загального реєстру вкладників на виплату гарантованої суми.

15.01.2015 р. Правлінням Національного банку України винесено постанову № 19 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк».

16.01.2015 р. Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 6 «Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства «Актабанк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку».

Відповідно до вказаного рішення розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства «Актабанк» з відшкодуванням Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб та призначено Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк» ОСОБА_6 строком на 1 рік з 16.01.2015 р. по 15.01.2016 р. включно.

21.01.2015 р. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк» ОСОБА_6 подано Прокурору м. Дніпропетровськ заяву про злочин № 195.

Згідно вказаної заяви протягом серпня-липня 2014 р. клієнти банку, які мали на депозитних рахунках в ПАТ «Актабанк» грошові кошти у сумі, що перевищує гарантовану суму відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та деякі юридичні особи і фізичні особи-підприємці, розмістили належні їм грошові кошти в ПАТ «Актабанк» від імені інших фізичних осіб на депозитних та поточних рахунках в сумах близько 200 000,00 грн. Таким чином, шляхом розміщення грошових коштів від імені інших осіб, були штучно створені умови для незаконного отримання відшкодування за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

03.02.2015 р. за наведеним фактом зареєстровано кримінальне провадження № 12015040030000067 за ознаками ч. 3 ст. 190 Кримінального Кодексу України.

Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27.02.2015 р. по справі № 200/3832/15-к накладено арешт на грошові кошти, які знаходяться на рахунках, що відкриті у ПАТ «Актабанк», зокрема, на рахунок позивача, оскільки відповідно до меморіального ордера № 121525 від 05.08.2014 р., платіжного доручення № 121525 від 05.08.2014 р. ОСОБА_7 перераховано на розрахунковий рахунок ОСОБА_5 150 000,00 грн.

Позивач не погодилась з бездіяльністю відповідачів щодо не включення ОСОБА_8 до реєстру вкладників , які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу, звернулась до суду за захистом порушеного права.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ст. 26 Закону встановлено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку і сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, проте Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Згідно статті 27 цього Закону, Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, а виконавча дирекція Фонду протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Уповноважена особа Фонду формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

При цьому, відповідно до ст. 37 Закону, Уповноважена особа Фонду має право, зокрема, продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій; звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.

Стаття 38 Закону передбачає, що протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Більш детальний порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) коштів за вкладами фізичних осіб визначений Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами (далі - Положення), яке затверджено Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року № 14.

Відповідно до вказаного Положення, вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (пункт 8 Розділу І Положення), а Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про ліквідацію банку як юридичної особи (пункт 11 Розділу І Положення).

Банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку повинен здійснити, зокрема, формування файлів та архівування бази даних про вкладників відповідно до вимог розділу ІІ Правил; направлення до Фонду файлів бази даних разом із супровідним листом (пункт 4 розділу ІІ Положення).

Банк має право надати до Фонду відповідні зміни до бази даних про вкладників (пункт 6 розділу ІІ Положення).

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку (пункт 3 розділу ІІІ Положення).

Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування (пункт 6 розділу ІІІ Положення).

Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду(пункт 2 розділу ІV Положення).

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. (пункт 4 розділу ІV Положення).

Отже, з наведених нормативно правових актів встановлено, що відшкодування коштів триває з моменту прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку та завершується в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи. При цьому, ще під час дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду вживає заходів щодо: 1) перевірки правочинів, укладених банком, 2) формування переліку вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, 3) формування переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом; 4) повідомлення правоохоронних органів у випадку виявлення протиправних дій відносно банку тощо, а Фонд на підставі складеного уповноваженою особою Фонд переліку складає і затверджує Загальний реєстр вкладників.

Судом встановлено, що у строки, встановлені Законом, уповноваженою особою Фонду складено перелік вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, а Фондом на підставі вказаного переліку було складено і затверджено Загальний реєстр вкладників, і позивача не включено до вказаних переліку та реєстру.

Таким чином, з наведеного вбачається, що уповноваженою особою Фонду вживалися дії щодо перевірки правочинів, укладених банком, формування переліку вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, та повідомлення правоохоронних органів за фактом виявлення протиправних дій відносно банку тощо.

Крім того, судом встановлено, що дії по складанню та затвердженню Загального реєстру вкладників вчинялися Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на підставі інформації, наданої Уповноваженою особою. Тобто, фактично, відповідачами вчинялися дії, спрямовані на перевірку правочинів банку та виплату відшкодування.

Оскільки судом не встановлено пасивної поведінки відповідачів відносно позивача при складанні переліку вкладників та формуванні і затвердженні реєстру вкладників, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість тверджень позивача щодо допущення з боку відповідачів протиправної бездіяльності.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що позивачем не доведено факт порушення з боку відповідачів її прав під час дії тимчасової адміністрації ліквідації банку, а саме - не доведено факту настання негативних наслідків, оскільки відповідно до Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування, тобто фактично доповнювати або змінювати перелік вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, а Фонд вказані зміни враховує до Реєстру вкладників, а тому твердження позивача про настання для неї негативних наслідків у вигляді неможливості отримати відшкодування не відповідає дійсності.

Вказану обставину також підтверджено відповіддю уповноваженої особи Фонду на заяву ОСОБА_5, в якій позивачу повідомлено, що за результатами кримінального провадження та спростування даних, що свідчать про протиправні дії конкретної особи проти банку, уповноваженою особою Фонду буде прийнято рішення про включення цієї особи до переліку вкладників та відповідно до реєстру вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню.

Колегія суддів не приймає до уваги обґрунтування апеляційних вимог скаржника в частині протиправного визнання укладеного нею правочину з банком нікчемним, так як станом на час розгляду даної справи, Уповноваженою особою не направлялось повідомлення про визнання правочину (договору банківського вкладу позивача з ПАТ "АКТАБАНК") нікчемним. Більш того, з огляду на наявні в матеріалах справи документи, ОСОБА_5 не включено до переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування не вбачається, а тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 804/1501/15 - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 804/1501/15 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко