"25" травня 2015 р. справа № 332/182/15-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя
на постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 03 лютого 2015 року
справа № 332/182/15-а
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя
про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
У січні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя, зобов'язання провести перерахунок пенсії, з подальшою її виплатою, з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум грошової індексації заробітної плати згідно довідок від 16 січня 2006 року № 23, 03 січня 2006 року № 5, 20 березня 2008 року № 267/08, 05 грудня 2014 року № 4571/08-36 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01 липня 2014 року і з урахуванням загального проценту застосованого при розрахунку пенсії від заробітку, а саме - 90 відсотків.
Постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 03 лютого 2015 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя та з 12 січня 2006 року отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Судом встановлено, що 25 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя з заявою щодо перерахунку пенсії, з урахуванням довідок від від 16 січня 2006 року № 23, 03 січня 2006 року № 5, 20 березня 2008 року № 267/08, 05 грудня 2014 року № 4571/08-36 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Листом від 29 грудня 2014 року № 187/Д-8, управлінням від 16 січня 2006 року № 23, 03 січня 2006 року № 5, 20 березня 2008 року № 267/08, 05 грудня 2014 року № 4571/08-36 у перерахунку пенсії відмовлено із посиланням на те, що пенсія призначена та виплачується у відповідності до чинного законодавства (а.с. 13).
За змістом статті 37 Закону України “Про державну службу” (на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначається у відсотковому розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у відсотковому розмірі заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1 відсоток, але не більше 90 відсотків від сум заробітної плати.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом частини 2 статті 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Згідно статей 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, є безпідставними оскільки вони вже були враховані при розрахунку пенсії.
Судом встановлено, що пенсія позивачу призначена 12 січня 2006 року на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який в подальшому не змінювався, у зв'язку з чим вимоги ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії з урахуванням загального проценту застосованого при розрахунку пенсії від заробітку, а саме - 90 відсотків є безпідставними.
Крім того, враховуючи приписи статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, та те, що ОСОБА_1 звернулась з відповідною заявою в орган пенсійного фонду 25 грудня 2014 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії має бути проведений з 01 січня 2015 року.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції припустився порушень вимог норм матеріального права, що призвело до прийняття неправильного рішення, в зв'язку з чим, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 197, 198, 200, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя - задовольнити частково.
Постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 03 лютого 2015 року - скасувати.
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя щодо неврахування в розрахунок пенсії виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум грошової індексації заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2015 року пенсії державного службовця із включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум грошової індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії, згідно даних зазначених в довідках від 16 січня 2006 року № 23, 03 січня 2006 року № 5, 20 березня 2008 року № 267/08, 05 грудня 2014 року № 4571/08-36, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим