"08" липня 2015 р. справа № 216/7505/14-а(2-а/216/14/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. імені Газети «Правда», 29, апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25.03.2015 р. в справі № 216/7505/14-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (далі - УПФУ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, просила визнати незаконними дії УПФУ щодо відмови у врахування при розрахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги зі скрутним матеріальним становищем, індексації заробітної плати, зобов'язати УПФУ врахувати індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу зі скрутним матеріальним становищем, матеріальну допомогу на оздоровлення при розрахунку заробітної плати, виходячи з посадового окладу 80%, подальшим розрахунком та виплатою пенсії.
Постановою Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25.03.2015 р. позов задоволено, зобов'язано УПФУ здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 21.05.2014 р., з урахуванням сум, які не увійшли в розмір заробітної плати для обчислення пенсії, а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації у складі заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, яке полягає в тому, що судом першої інстанції не вірно застосовані приписи Закон України «Про державну службу». Відповідно до ст. 33 цього Закону матеріальна допомога не відноситься до надбавок та доплат, які включаються до заробітку для перерахунку пенсії. Постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» встановлює, що до видів виплат, які включаються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відносяться виплати, що мають систематичний характер. Матеріальні допомоги не носять систематичного характеру, а відносяться до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, тому відсутні правові підстави для включення сум матеріальної допомоги до заробітку для обчислення пенсії. Крім того, апелянт вказує, що виплата пенсії в повному обсязі розпочалась з 29.03.2014 р.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує пенсію, призначену за Законом України «Про державну службу», з 09.06.2012 р., стаж державної служби складає 10 років 04 місяці 13 днів. При призначенні пенсії позивачу не враховано усі складові заробітної плати, а саме індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення. Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсій.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач фактично отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію грошових доходів, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому при визначення розміру пенсії вказані виплати повинні братися до уваги. При цьому суд першої інстанції в мотивувальній частині постанови зазначив про необхідність здійснення перерахунку пенсії з 22.07.2014 р. з урахуванням звернення до суду 22.01.2015 р., а в резолютивній частині зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії з 21.05.2014 р.
Колегія суддів вважає такий висновок частково обґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 09.06.2012 р. призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу», стаж роботи в органах місцевого самоврядування складає 10 років 04 місяці 13 днів. Оскільки позивач після призначення пенсії працевлаштовувалась на посаду по спецзакону, виплата пенсії була заблокована, та її виплата розпочалась в повному обсязі з 29.03.2014 р.
30.09.2014 р. позивач звернулась до УПФУ із заявою про здійснення перерахунку пенсію відповідно до довідок виконавчого комітету Центрально-Міської районної у м. Кривому Розі ради.
В довідці № 061, яка видана позивачу виконкомом Центрально-Міської у м. Кривому Розі ради Дніпропетровської області 26.09.2014 р., про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зазначено про нарахування та виплату позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації грошових доходів. При цьому в довідці вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом № Я1833/11/29 від 08.10.2014 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії через відсутність підстав для перерахунку пенсії, встановлених ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
У відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, державним службовцям пенсія призначається в розмірі 80-90% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 цього Закону встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, позивачу при призначенні пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» не враховані усі складові заробітної плати, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.
Звернення позивача за перерахунком пенсії на підставі нової довідки про складові заробітної плати після призначення пенсії відбулось саме з метою визначення правильного розміру пенсії.
Як зазначено вище, за змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, (далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, є правильним висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання органу Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії з урахуванням відомостей про нараховану та виплачену позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати.
Колегія суддів вважає, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, а тому позов підлягає задоволенню в цій частині.
Такої позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 20.02.2012 р. в справі № 21-430а11.
Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що судом першої інстанції при задоволенні позову неправильно вирішено питання, з якої дати відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії.
У відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач із заявою про здійснення перерахунку пенсії звернувся до органу Пенсійного фонду 30.09.2014 р., перерахунок повинен здійснюватися з 01.10.2014 р.
Крім того, суд першої інстанції, задовольнивши позов в повному обсязі, не розглянув позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача з відмови у перерахунку пенсії.
Протиправність дій відповідача з неврахування зазначених вище виплат встановлена даний судовим рішенням.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, але судом першої інстанції вирішені не всі позовні вимоги, а також невірно застосовані норми матеріального права, що є підставою для зміни судового рішення.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197 198, 201, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25.03.2015 р. в справі № 216/7505/14-а задовольнити частково.
Постанову Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25.03.2015 р. в справі № 216/7505/14-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії змінити.
Доповнити резолютивну частину постанови другим абзацом наступного змісту: «Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки виконавчого комітету Центрально-Міської районної у м. Кривому Розі ради Дніпропетровської області № 061 від 26.09.2014 р. про розмір заробітної плати з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.».
Абзац другий резолютивної частини постанови вважати абзацом третім.
В абзаці третьому резолютивної частини постанови слова та цифри «з 21 травня 2014 року» замінити словами та цифрами «з 1 жовтня 2014 року»
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко