Ухвала від 02.07.2015 по справі 804/391/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2015 рокусправа № 804/391/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Дадим Ю.М. Богданенка І.Ю.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..

за участю

представника відповідача: ОСОБА_1,

представника позивача: ОСОБА_2.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року у справі №804/391/15 за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2015 року приватне акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк» звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення №1 від 27.08.2014 року управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що управлінням Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя за результатами проведеної перевірки, які відображені в акті № 45 від 08.08.2014 року, було прийнято рішення № 1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат від 27.08.2014 року, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 13 965,11 грн. Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню оскільки не допускав порушень вимог чинного законодавства.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 08.08.2014 року працівниками управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя складено ОСОБА_1 № 45 за результатами перевірки своєчасності та правильності зарахування коштів на поточні рахунки пенсіонерів Комунарського району та повернення коштів на рахунок правління Фонду в зв'язку зі смертю пенсіонерів, помилково зарахованих та вибувших пенсіонерів у Комунарському відділенні м. Запоріжжя ПАТ КБ «ПриватБанк» за період з 01.07.2013 року до 30.06.2014 року.

За результатами перевірки виявлено порушення вимог абз. 2 &3 ст. 3 розділу ІІ, &1 ст. 4 ІІ Договору та абз. 9 та 3 ст.3 розділу ІІ Договору про виплату пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки пенсіонерів та одержувачів допомоги, укладеного між управлінням Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя, управлінням праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради та ПАТ КБ «ПриватБанк» та порушення п.8, п.9, п.20 «Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках», затверджено Постановою Кабінету Міністрів від 30.08.99 № 1596 «Про заходи щодо виконання статті 3 Указу Президента України від 4 липня 1998 року № 734».

27.08.2014 року відповідачем прийнято рішення № 1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, яким до ПАТ КБ «ПриватБанк» на підставі ч. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано штраф в розмірі 13 965,11 грн.

Правомірність та обґрунтованість рішення відповідача №1 про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду сум коштів є предметом спору переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивачем було неправомірно перераховано пенсію. ОСОБА_3 іншій особі, замість повернення на рахунок органу ПФУ зазначених коштів. Відтак, з огляду на наявність порушень вимог чинного законодавства з боку позивача суд дійшов висновку про правомірність рішення відповідача щодо застосування до ПАТ КБ «ПриватБанк» фінансових санкцій.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 3 указу Президента України від 04.07.1998 року за №734/98 «Про впорядкування сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та раціональне використання коштів Пенсійного фонду України» установлено, що, починаючи з 1 січня 1999 року, виплата пенсій та грошової допомоги здійснюється установами банків за рахунок коштів Пенсійного фонду України через особові рахунки пенсіонерів і одержувачів грошової допомоги (крім пенсіонерів та одержувачів грошової допомоги, які проживають у сільській місцевості, де немає відділень установ банків).

На виконання ст. 3 Указу Президента України від 4 липня 1998 року №734 «Про впорядкування сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та раціональне використання коштів Пенсійного фонду України» Кабінет Міністрів України своєю постановою від 30.08.1999 року №1596 затвердив Порядок виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банківських установах (далі - Порядок).

Згідно п. 1 Порядку цей Порядок регулює питання виплати пенсій та грошової допомоги, що нараховуються відповідно органами Пенсійного фонду та органами праці та соціального захисту населення і фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду та відповідних бюджетів, за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх вклади до запитання (поточні рахунки) в установах уповноважених банків (далі - поточні рахунки). Уповноваженими банками є банки, визнані переможцями конкурсу на право виплати пенсій та грошової допомоги через банківські рахунки за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги, що проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з якими за результатами цього конкурсу Мінсоцполітики та Пенсійним фондом укладено відповідні договори.

Відповідно до п. 4 Порядку установи уповноважених банків здійснюють відкриття поточних рахунків, проводять операції із зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки відповідно до цього Порядку, угод, укладених ними з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, управліннями праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконкомів міських, районних у місті рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) або центрами з нарахування і виплати пенсій та допомоги - у регіонах, де функціонують такі центри.

Зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки регулюється п. 15-19 Порядку, зокрема: перерахування коштів установам уповноважених банків здійснюється протягом місяця за датами у межах виплатного періоду. Дати та виплатний період визначаються органами праці та соціального захисту населення, органами Пенсійного фонду та уповноваженими банками згідно з укладеними між ними угодами.

Органи Пенсійного фонду або органи праці та соціального захисту населення на підставі заяв одержувачів пенсій та грошової допомоги на відкриття поточних рахунків складають:

- списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (додаток 2) у двох примірниках;

- опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (додаток 3) у трьох примірниках;

- довідку щодо джерел фінансування виплати пенсій та грошової допомоги (додаток 4) в одному примірнику.

Списки та описи до них складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються з коштів Пенсійного фонду, та за грошовою допомогою та іншими виплатами, що фінансуються органами праці та соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів.

Перший примірник списків формується за датою виплати і у порядку зростання номерів особових рахунків, а другий - за датою виплати і у порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ.

Списки (додаток 2) у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду місяця, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду або органами праці та соціального захисту населення відповідним установам уповноваженого банку разом з двома примірниками описів за пенсіями та грошовою допомогою.

Списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки та описи до них подаються одночасно на паперових і магнітних носіях за формою, визначеною органами Пенсійного фонду або органами праці та соціального захисту населення, з обов'язковим зазначенням відповідних показників і символів:- найменування відповідної установи уповноваженого банку;- найменування установи (філії, дирекції) уповноваженого банку; - загальної суми пенсій та грошової допомоги в установі уповноваженого банку;- загальної кількості одержувачів в установі уповноваженого банку;- номера поточного рахунка (19 символів);- загальної суми для зарахування на поточний рахунок;- прізвища, імені, по батькові (100 символів);- ідентифікаційного номера одержувача (10 символів); - дати виплати (2 символи).

Органи Пенсійного фонду або органи праці та соціального захисту населення протягом місяця, за який виплачується пенсія та грошова допомога, можуть складати та подавати додаткові списки на зарахування пенсій і допомоги одержувачам, що з різних причин не були внесені до основних списків, а також у разі перерахунків пенсій та грошової допомоги.

На підставі одержаних документів органи Пенсійного фонду або органи праці та соціального захисту населення проводять перерахування відповідній установі уповноваженого банку коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки одержувачів. Для забезпечення своєчасної виплати пенсії органи Пенсійного фонду і органи праці та соціального захисту населення перераховують кошти не пізніше ніж за один операційний день до встановленої дати виплати.

Зарахування відповідних сум пенсій та грошової допомоги установами уповноважених банків на поточні рахунки здійснюється не пізніше наступного операційного дня після надходження зазначених сум від органів Пенсійного фонду України, органів праці та соціального захисту населення.

Водночас п. 20 Порядку передбачено, що після зарахування коштів на поточні рахунки одержувачів уповноважений банк завіряє списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки та описи до них і не пізніше ніж через два робочих дні після останньої дати виплати у кожному виплатному періоді повертає органам Пенсійного фонду або органам праці та соціального захисту населення другий примірник списків і по одному примірнику описів до них.

Незараховані суми пенсій та грошової допомоги не пізніше наступного операційного дня після надходження коштів повертаються уповноваженим банком органам праці та соціального захисту населення або органам Пенсійного фонду. При цьому робиться відповідна позначка на другому примірнику списків та описів до них. Суми пенсій та грошової допомоги не зараховуються на поточні рахунки у разі: невідповідності будь-яких реквізитів, зазначених у списках, даним поточного рахунку одержувача пенсії та грошової допомоги.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що відповідачем направлялись до ПАТ КБ «ПриватБанк» списки пенсіонерів, яким необхідно здійснити нарахування пенсії, серед одержувачів пенсії було зазначено також ОСОБА_3 (а.с.104-114).

В свою чергу, перевіркою встановлено, що кошти, які були нараховані ОСОБА_3 банком було перераховано на рахунок ОСОБА_4

Суд звертає увагу на те, що позивачем не заперечується сам факт перерахування грошових коштів ОСОБА_4 замість ОСОБА_3М, натомість позивач наголошує на тому, що ОСОБА_4 є законним представником одержувача коштів - ОСОБА_3. Саме тому банківську комп'ютерну систему налаштовано на перерахунок коштів ОСОБА_3 саме на ОСОБА_4 із коду ІНН представника пенсіонерки.

В свою чергу, позивачем не надано жодних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3М уповноважила ОСОБА_4 на отримання власних пенсії виплат від її імені, або уповноважила банківську установу на автоматичне перерахування грошових коштів на рахунок ОСОБА_4 або будь - кого іншого.

Отже, позивачем, в порушення вимог ст. 71 КАС України, не доведено тих обставин, на яких ґрунтуються його вимоги або заперечення.

Відповідно до ч. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, невикористаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивачем допущено порушення вимог норм чинного законодавства, а саме зараховано кошти отримані від органу ПФУ на виплату пенсії ОСОБА_3 на рахунок сторонньої особи замість повернення їх на рахунок виконавчого органу ПФУ.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем правомірно та обґрунтовано застосовано до ПАТ КБ «ПриватБанк» фінансові санкції, а тому відповідно підстави для скасування оскаржуваного рішення управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя - відсутні.

З огляду на викладені, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для скасування рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічне акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року у справі №804/391/15 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко