ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про повернення позовної заяви
м. Київ
24 березня 2011 року№ 2а-4161/11/2670
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Інспектора дізнання ВДАЇ з обслуговування адміністративної території Подільського району м. Києва та автомобільно - технічної інспекції УДАЇ ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_2
про скасування протоколу про адміністративне правопорушення АА1 №425317 від 16.02.2011
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою про скасування протоколу про адміністративне правопорушення АА1 № 425317 від 16.02.2011р.
Згідно ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Частиною 2 статті 18 КАС України визначено, що Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 18 КАС України усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Зі змісту поданого позову вбачається, що позивачем оскаржується протокол про адміністративне правопорушення від 16.02.2011р. АА1 № 425317 винесений в порядку статті 124 Кодексу про адміністративні правопорушення. Законодавець чітко визначив юрисдикцію справ про адміністративне правопорушення, зокрема, передбачене статтею 124 КУпАП та виніс його згідно зі статтею 221 КУпАП до компетенції місцевих загальних судів.
Враховуючи положення зазначених правових норм, зазначений спір не підсудний Окружному адміністративного суду міста Києва, а повинен розглядатись місцевим (районним) судом, як адміністративним, з урахуванням правил підсудності.
Згідно пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (частина 6 статті 108 КАС України).
Керуючись ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
Позовну заяву повернути ОСОБА_1.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу разом із позовною заявою з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур