ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
15 листопада 2010 року № 2а-16071/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кротюк О.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Закарпатської обласної спілки споживчих товариств
до Вищого господарського суду України
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
Позивач звернувся до суду із позовом до Вищого господарського суду України з вимогами:
бездіяльність щодо не надіслання касаційної скарги у встановлений cт.111-16 ГПК України строк до Верховного Суду України визнати протиправною,
дії щодо повернення касаційної скарги без відповідного рішення суду з порушенням вимог ст. 58 Конституції України визнати протиправними, зобов'язати Вищий господарський суд України відкликати повернення касаційної скарги та надіслати скаргу разом із справою до Верховного Суду України.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Вказаний висновок ґрунтується на наступному.
Пунктом 4.2. рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2001 від 23.05.2001 (справа за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень абзаців третього, четвертого, п'ятого статті 2483 Цивільного процесуального кодексу України та за конституційними зверненнями громадян ОСОБА_1 і ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення абзацу четвертого статті 2483 Цивільного процесуального кодексу України (справа щодо конституційності статті 2483 ЦПК України) визначено, що відповідно до частини першої статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. При здійсненні правосуддя судді незалежні і підкоряються лише закону (частина перша статті 129 Конституції України). Виключно законами України визначаються судоустрій і судочинство. Порядок здійснення правосуддя регламентується відповідним процесуальним законодавством України.
За вимогами ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України).
Згідно вимог ст.124 Конституції України на судові органи покладено лише повноваження щодо здійснення правосуддя в державі. Іншими повноваженнями, зокрема й управлінського характеру судові органи не наділені.
За положеннями ч. 3 ст.1 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 7 липня 2010 року N 2453-VI судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції. Суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення (частина 1 ст. 18 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”).
Процесуальні акти і дії суддів, які стосуються вирішення питань підвідомчості судам спорів, порушення і відкриття справ, підготовки їх до розгляду, судовий розгляд справ у першій та апеляційній інстанціях, в касаційному і наглядовому порядку та прийняття по них судових рішень належать до сфери правосуддя і можуть бути оскаржені лише в судовому порядку відповідно до процесуального законодавства України. Позасудовий порядок оскарження актів і дій суддів, які стосуються здійснення правосуддя, неможливий.
Проте, предметом оскарження до адміністративного суду не є дії, рішення та бездіяльність суб'єктів владних повноважень (в тому числі і суддів), які пов'язані з управлінськими функціями таких суб'єктів, а стосуються здійснення правосуддя.
Відповідно до ст. 111-16 Господарського процесуального кодексу України (у редакції, що діяла в оскаржуваний період) Вищий господарський суд України надсилає касаційну скаргу (подання) разом із справою до Верховного Суду України у десятиденний строк з дня надходження скарги (подання).
Тобто, з наведеного слідує, що передача або відмова у передачі скарг на постанови та ухвали Вищого господарського суду України являє собою реалізацію процесуального рішення у зв'язку з чим вказана вимога не може вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.
Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України та набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254КАС України
Суддя О.В.Кротюк