Справа № 2-5016/2010
22 липня 2010 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі головуючого судді Граніна В.Л., при секретарі Лукьянової В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Малиновської районної адміністрації та Одеської міської ради за участю представника прокуратури про визнання права власності,
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, Малиновської районної адміністрації та Одеської міської ради з позовом у якому просить визнати за ним право власності на новостворене нерухоме майно.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що у будинку № 16-Б за адресою 3-й Деревообробний провулок у м. Одеса він проживає з 05 серпня 1988 року, та зареєстрований належним чином про що свідчить штамп у його паспорті.
З метою поліпшення житлових умов позивач за власні кошти здійснив реконструкцію зазначеного домоволодіння, що у відповідності до технічного висновку ПП «Открытие» від 2006 року відповідає технічним та протипожежним нормам ДБН.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлені ним позовні вимоги.
Представник відповідача ОСОБА_2 - проти позовних вимог не заперечувала.
Представники Малиновської районної адміністрації та Одеської міської ради позов не визнали, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник прокуратури проти визнання позовних вимог заперечувала.
Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 376 ЦК України - житловий будинок , будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом , якщо вони збудовані або будуються на земельної ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту.
Цією нормою передбачене загальне правило про те? що особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього ч. 2 ст. 376 ЦК України.
Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво лише у випадках передбачених ст. 376 ЦК України, а саме: за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно ч. 3 ст. 376 ЦК;
У судовому засіданні встановлено, що позивач є співвласником з ОСОБА_2 будинку № 16 по 3-му Деревообробному провулку у м. Одеса що підтверджується технічним паспортом виданим КП ОМБТІ та РОН від 23 березня 2006 року.
Відповідно до ст. 301 Закону України „ Про планування і забудову територій„ , ст. 18 Закону України „ Про основи містобудування „ будівництво об'єктів містобудування незалежно від форм власності здійснюється з дозволу відповідних рад, які можуть делегувати це право відповідним виконавчим органам, закінчені будівництвом об'єкти підлягають прийняттю в експлуатацію в порядку, встановленому КМУ.
Згідно з п. 1 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 22 вересня № 1243, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, зокрема як житлово-громадського так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, їх інженерно - технічного оснащення відповідно до проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:
- розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, і дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;
- раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок:
- урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;
- урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва;
- захист прав громадян та громадських організацій згідно з законодавством.
Статтею 12 Закону України „Про основи містобудування" передбачено, що до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудівельної діяльності на їх території належить право затвердження місцевих правил забудови, внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» земля в межах м. Одеси є комунальною власністю, належить територіальній громаді м. Одеси,
представником якої є Одеська міська рада.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питань у сфері регулювання земельних відносин є винятковою компетенцією Одеської міської ради.
Згідно положень ст. 143 Конституції України територіальна громада міста безпосередньо або через утворені органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Оскільки земельна ділянка, яка розташована за адресою: м. Одеса, 3-й Деревообробний пров., 16-Б знаходиться на території м. Одеси, то відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», належить територіальній громаді м. Одеси представником якої є Одеська міська рада.
Відповідно п. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Одеська міська рада як представник територіальної громади м. Одеси, здійснює усі повноваження щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами комунальної власності.
Будівництво (реконструкція) об'єкту здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів. Містобудівельна документація повинна бути узгоджена з управлінням архітектури та містобудування, органами санітарного та пожежного нагляду, управлінням екологічної безпеки, управлінням інженерного захисту території міста, органами ДАІ МВС, а також іншими організаціями, вказаними у завдані на проектування.
У відповідності до ст. 29 Закону України «Про планування і забудову території» від 20 квітня 2000 р. № 1699-ІП відповідно до якої здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно законодавства.
Статтею 12 Закону України «Про основи містобудування» передбачено, що до
компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудівельної діяльності на їх
території належить право затвердження місцевих правил забудови, внесення змін у
зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та
архітектури відповідно до законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 не навів доказів того, що земельна ділянка, була надана йому у встановленому порядку під уже збудоване нерухоме майно.
Також відсутні докази, про те що ОСОБА_1 звертався до Одеської міської ради або її виконавчих органів про прийняття в експлуатацію самочинно збудованого нерухомого майна, а також наявність у позивача належно затвердженого проекту будівництва та підстав звернення його з позовом до суду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи те, що всупереч вимогам ст. 60 ЦПК України, ОСОБА_1 не надав доказів порушення виконкомом Одеської міської ради його прав, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову. В позові ОСОБА_1 належить відмовити, оскільки матеріали справи не свідчать про порушення органами державної влади його права власності на майно або будь - яких інших прав.
Керуючись ст. 376 , 328, 15 ЦК України , ст.ст.10, 11 ,60, 209 ,212-215,218 ЦПК України суд
Відмовити ОСОБА_1 у визнанні права власності на 41/50 частину домоволодіння № 16-Б розташованого по 3-му Деревообробному провулку у м. Одеса, що складається з квартири № 1 в житловому будинку під літ. «А», яка в свою чергу складається з житлових кімнат 1-2, 1-3, 1-9, 1-11, котельної 1-4, санвузлу 1-5, кухні 1-6, коридорів 1-7 та 1-10, веранди 1-8, загальною площею117,1 кв.м., житловою 69,5 кв.м., та надвірних споруд - гаражу літ. «Н», гаражу літ. «М», вбиральні літ. «Л».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Головуючий: