09 липня 2015 року Чернігів Справа № 825/2171/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., суддів Добрянського В.В., Житняк Л.О., за участі секретаря Сугакової Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом довіреної особи кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 205 на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року ОСОБА_1 - ОСОБА_2
до голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 ОСОБА_3
третя особа 1. Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України, утворена на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205
2. кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 205 висунутий шляхом самовисування ОСОБА_4
про визнання дій протиправними, встановлення факту одноразового грубого порушення законодавства України про вибори, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій
за участю
представників сторін:
від позивача ОСОБА_2, ОСОБА_5,
До Чернігівського окружного адміністративного суду звернулась із адміністративним позовом довірена особа кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 205 на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 ОСОБА_3 (далі - голова ОВК з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВО № 205 ОСОБА_3В.), третя особа 1 - Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України, утворена на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 (далі - ОВК з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВО № 205), третя особа 2 - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 205 висунутий шляхом самовисування ОСОБА_4, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 ОСОБА_3, які виявились у передачі 06 та 07 липня 2015 року подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з проміжних виборів народного депутата України 26 липня 2015 року звичайних та спеціальних виборчих дільниць та додатків до них третім особам без рішення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі №205;
- встановити факт одноразового грубого порушення законодавства України про вибори з боку голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 ОСОБА_3, який виявився у передачі 06 та 07 липня 2015 року подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з проміжних виборів народного депутата України 26 липня 2015 року звичайних та спеціальних виборчих дільниць та додатків до них третім особам без рішення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205.
- зобов'язати голову окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 ОСОБА_3 утриматись від вчинення дій з передачі подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з проміжних виборів народного депутата України 26 липня 2015 року звичайних та спеціальних виборчих дільниць та додатків до них третім особам без рішення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідач, без рішення ОВК № 205, не реагуючи на заперечення юриста ОВК № 205 та інших членів комісії, погодився та передав 06 та 07 липня 2015 року подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з проміжних виборів народного депутата України 26 липня 2015 року звичайних та спеціальних виборчих дільниць та додатків до них слідчому у кримінальному провадженні - заступнику начальника СВ прокуратури Чернігівської області, молодшому раднику юстиції ОСОБА_6 витребуваним останнім у рамках розслідування кримінального провадження № 42015270000000197 за фактом зловживанням службовими особами ОВК № 205 своїми повноваженнями шляхом прийняття 04.07.2015 завідомо підроблених заяв (від кандидатів в члени ДВК).
Вважає, що своїми діями відповідач грубо порушив вимоги частини першої статті 25, статті 31, частини першої статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги посилаючись на обставини зазначені у позові з наданням додаткових пояснень.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник третьої особи 1 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник третьої особи 2 після оголошення перерви в судове засідання не з'явився.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є довіреною особою суб'єкта виборчого процесу, - кандидата у народні депутати в ОВО № 205 на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року ОСОБА_1, що підтверджується посвідченням № ДО-19 (а.с. 15).
Так, 06.07.2015 слідчим у кримінальному провадженні - заступником начальника СВ прокуратури Чернігівської області, молодшим радником юстиції ОСОБА_6 надано до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 лист з проханням надати подання від суб'єктів виборчого процесу щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (далі - ДВК) з проміжних виборів народного депутата України 26 липня 2015 року звичайних та спеціальних виборчих дільниць, які дають згоду працювати в ДВК (з додатками), та на електронних носіях.
На підставі зазначеного листа відповідачем було передано всі вищезазначені документи, які знаходились в розпорядженні ОВК № 205.
Встановлене не ставиться під сумнів та не заперечується відповідачем.
Судом встановлено, що слідчим у кримінальному провадженні - заступником начальника СВ прокуратури Чернігівської області, молодшим радником юстиції ОСОБА_6 надано до ОВК з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВО № 205 лист від 07.07.2015 № 17-1531 вих-15, з проханням надати на адресу прокуратури області для огляду, вилучення та проведення інших слідчих дій у рамках розслідування кримінального провадження № 42015270000000197 за фактом зловживанням службовими особами ОВК №205 своїми повноваженнями шляхом прийняття 04.07.2015 року завідомо підроблених заяв (від кандидатів в члени ДВК), виборчі документи, наявні в ОВК з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВО № 205, а саме: подання до складу дільничних виборчих комісій від кандидатів у депутати та партій-суб'єктів виборчого процесу на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 на паперових та електронних носіях та додатки до них, а також заяви осіб, запропонованих до складу дільничних виборчих комісій, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, що надійшли до ОВК з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВО № 205 06.07.2015 та 07.07.2015 (а.с. 10).
На підставі зазначеного листа відповідачем знову було передано всі вищезазначені документи, які знаходились в розпорядженні ОВК № 205, що підтверджується листом від 07.07.2015 № 26 (а.с. 11-13).
Дослідивши фактичні обставини спірних правовідносин, судом враховано, що відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про вибори народних депутатів України", окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за шістдесят два дні до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дванадцяти і не більше вісімнадцяти осіб.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України", виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Частиною 2 статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено повноваження окружної виборчої комісії, а ст. 33 цього Закону, врегульовано питання організації роботи окружних та дільничних виборчих комісій, зокрема механізм скликання засідання комісії.
Так, частинами 2 та 3 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що у разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане рішенням виборчої комісії вищого рівня. На письмову вимогу третини складу виборчої комісії голова виборчої комісії або його заступник зобов'язаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги.
Відповідно до частини 9 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України", виборча комісія на вимогу трьох членів комісії, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня або суду зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, не пізніш як у триденний строк від дня заявлення вимоги або прийняття зазначеного рішення, але не пізніше дня голосування, а у день голосування, крім дільничної виборчої комісії, - невідкладно.
У свою чергу частиною 14 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання усіма суб'єктами виборчого процесу, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, закладами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, їх власниками, посадовими особами та творчими працівниками, об'єднаннями громадян.
Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання (частина 15 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України").
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що основною формою роботи виборчої комісії є засідання, які скликаються головою комісії (в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії), рішенням виборчої комісії вищого рівня або на письмову вимогу третини складу виборчої комісії, а рішення прийняті за результатами таких засідань мають бути прийняті в межах її повноважень.
Поряд з цим, суд наголошує, що частиною 2 статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" регламентовано перелік повноважень окружної виборчої комісії, до яких не належить вирішення останньою питання щодо передачі подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з проміжних виборів народного депутата України звичайних та спеціальних виборчих дільниць та додатків до них або будь-якої іншої виборчої документації на письмову вимогу правоохоронного органу.
Натомість, частиною 18 статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім як у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 5 статті 40 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.
Відповідно до частини 2 статті 93 Кримінального процесуального кодексу України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
За таких обставин, враховуючи, що повноваження окружної виборчої комісії обмежені частиною 2 статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" і вирішення питання щодо передачі подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з проміжних виборів народного депутата України звичайних та спеціальних виборчих дільниць та додатків до них або будь-якої іншої виборчої документації на письмову вимогу правоохоронного органу до її компетенції не належить, то суд наголошує, що у разі прийняття такого рішення виборчою комісією воно буде завідомо таким, що суперечить законодавству України або таким, що прийняте з перевищенням її повноважень.
Крім того, Закон України "Про вибори народних депутатів України" не містить заборон або обмежень щодо надання головою окружної виборчої комісії будь-якої виборчої документації на законну вимогу правоохоронного органу, але встановлює , що ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім як у випадках, передбачених законом (в даному випадку Кримінальним процесуальним кодексом України).
За таких обставин, суд не вбачає за можливе зобов'язати голову ОВК з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВО № 205 ОСОБА_3 утриматись від вчинення дій з передачі подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з проміжних виборів народного депутата України 26 липня 2015 року звичайних та спеціальних виборчих дільниць та додатків до них третім особам без рішення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 та приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій та відсутність факту одноразового грубого порушення законодавства України про вибори з боку голови ОВК з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВО № 205 ОСОБА_3, які виявились у передачі 06 та 07 липня 2015 року подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з проміжних виборів народного депутата України 26 липня 2015 року звичайних та спеціальних виборчих дільниць та додатків до них третім особам без рішення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВК № 205.
Таким чином, встановивши на підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, суд вважає, що голова ОВК з виборів народних депутатів України, утвореної на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в ОВО № 205 ОСОБА_3 діяв на підставі та у межах чинного законодавства України, згідно вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України", враховуючи статтю 19 Конституції України та частину 1 статті 11, статті 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав, що позовні вимоги довіреної особи кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 205 на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року ОСОБА_1 - ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 11, 69-71, 94, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Стягнути з довіреної особи кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 205 на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року ОСОБА_1 - ОСОБА_2 судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 73,08 грн.(сімдесят три гривні 08 коп.) на користь Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Ю.О. Скалозуб
Судді: В.В. Добрянський
ОСОБА_7