ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
08 липня 2015 року 16:30 № 826/7232/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі Новик В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Теана»
доДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві
провизнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Теана» (надалі - позивач або ТОВ «Теана») з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві (надалі - відповідач або ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 16.03.2015 року № 4173/10/26-50-15-01-10, від 19.03.2015 року № 4429/10/26-50-15-01-10 та від 23.03.2015 року № 4748/10/26-50-15-01, згідно яких ТОВ «Теана» було відмовлено у прийнятті його податкової декларації з податку на додану вартість з додатком № 5 за січень 2015 року;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві прийняти податкову декларацію ТОВ «Теана» (ідентифікаційний код 39460572) з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком № 5, датою її фактичного отримання, тобто 13.03.2015 року;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві відобразити задекларовані ТОВ «Теана» (ідентифікаційний код 39460572) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком № 5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ «Теана» (ідентифікаційний код 39460572).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.05.2015 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні на 08.06.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідачем було безпідставно відмовлено у прийнятті та визнанні як податкової звітності податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком 5, оскільки остання, яка направлялася контролюючому органу засобами електронного зв'язку 13.03.2015 року, 18.03.2015 року та 23.03.2015 року була належним чином оформлена, у відповідності до положень податкового законодавства.
У судове засідання 08.06.2015 року з'явилися представники сторін.
Представник позивача у вказаному судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях проти позову, в яких зазначено, що за результатами здійснення заходів, передбачених п. 12.5 розділу 12 наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 29.12.2011 року за №1562/20300 (зі змінами та доповненнями), щодо встановлення фактичного місцезнаходження ТОВ «Теана» не підтверджено.
Суд у судовому засіданні 08.06.2015 року за згодою сторін на підставі ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвалив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, між ТОВ «Теана» та ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві укладено договір №18012015 про визнання електронних документів від 18.01.2015 року, предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих Платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП) до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
На виконання умов вищезазначеного договору ТОВ «Теана» засобами електронного зв'язку 13.03.2015 року подано декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року та додаток 5 розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), яка була прийнята, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії квитанції №1 та №2 (реєстраційний номер документу 9037452770).
Водночас, листом №4173/10/26-50-15-01-10 від 16.03.2015 року ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві повідомила позивача, що подана останнім засобами електронного зв'язку декларація з податку на додану вартість за №9037452770 від 13.03.2015 року та додаток 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» вважаються неподаними.
На підставі вищевикладеного, ТОВ «Теана» засобами електронного зв'язку 18.03.2015 року подано декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року та додаток 5 розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), яка була прийнята, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії квитанції №1 та №2 (реєстраційний номер документу 9041968804).
ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві листом №4429/10/26-50-15-01-10 від 19.03.2015 року повідомила позивача, що подана останнім засобами електронного зв'язку декларація з податку на додану вартість за №9041968804 від 18.03.2015 року та додаток 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» вважаються неподаними.
23.03.2015 року ТОВ «Теана» засобами електронного зв'язку подано декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року та додаток 5 розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), яка була прийнята, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії квитанції №1 та №2 (реєстраційний номер документу 9046272853).
В свою чергу, ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві листом №4748/10/26-50-15-01 від 23.03.2015 року повідомила позивача, що подана останнім засобами електронного зв'язку декларація з податку на додану вартість за №9046272853 від 23.03.2015 року та додаток 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» вважаються неподаними.
Вважаючи відмову відповідача у прийнятті вищезазначених податкових декларацій з податку на додану вартість та додатку 5 необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, є Податковий кодекс України (надалі - ПК України), який набрав чинності 01.01.2011 року.
Так, згідно п. 201.14 ст. 201 ПК України, платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.
Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу (п. 201.15 ст. 201 ПК України).
Приписами п. 46.1 ст. 46 ПК України передбачено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (п. 48.1 ст. 48 ПК України).
У розумінні п. 48.2 ст. 48 ПК України, обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) (п. 48.3 ст. 48 ПК України).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п. 48.4 ст. 48 ПК України).
Згідно п. 48.7 ст. 48 ПК України, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється (п. 49.10 ст. 49 ПК України).
У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови (п. 49.11. ст. 49 ПК України).
Таким чином, з урахуванням вищенаведених правових норм, перелік підстав для відмови контролюючого органу від прийняття податкової декларації, визначений положеннями ст.ст. 48 та 49 ПК України, є вичерпним, а, відтак, неприйняття податкової декларації з інших підстав податковим законодавством не передбачено, а тому забороняється.
Як було зазначено представником відповідача під час судового розгляду справи, підставою для неприйняття податкової декларації ТОВ «Теана» з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком 5 слугував встановлений факт зазначення позивачем недостовірного обов'язкового реквізиту «місцезнаходження платника податків», оскільки підприємство зазначає адресу, за якою воно фактично відсутнє, на підтвердження чого представником відповідача наголошено, що за результатами здійснення заходів, передбачених п. 12.5 розділу 12 наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 29.12.2011 року за №1562/20300 (зі змінами та доповненнями), щодо встановлення фактичного місцезнаходження ТОВ «Теана» не підтверджено, а ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві при виконанні прямих обов'язків, визначених даним Наказом, не отримала підтвердження фактичного знаходження позивача.
У відповідності до наявних у матеріалах справи копій податкових декларацій ТОВ «Теана» з податку на додану вартість за січень 2015 року від 13.03.2015 року, від 18.03.2015 року та від 23.03.2015 року, у рядку 06 останніх в якості податкової адреси вказаного платника податку зазначено 03039, м. Київ, провулок Червоноармійський, будинок 14, корпус 1, офіс 3-Б.
Водночас, приписами ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 року №755-ІV передбачено, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
В свою чергу, як вбачається з наявного у матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 04.06.2015 року, у розділі «Дані про реєстраційні дії» державним реєстратором не вносилося до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як станом на момент направлення позивачем вищезазначених податкових декларацій з податку на додану вартість засобами електронного зв'язку контролюючому органу, так і станом на 04.06.2015 року, запису (-ів) про відсутність ТОВ «Теана» за місцезнаходження або про не підтвердження відомостей про вказану юридичну особу.
При цьому, слід зазначити, що положення п. 48.2 ст. 48 ПК України серед обов'язкових реквізитів вказує місцезнаходження (місце проживання) платника податків, яке було зазначено позивачем у рядку 06 податкових декларацій з податку на додану вартість за січень 2015 року, що, крім того, відповідає відомостям з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, враховуючи все вищевикладене, у ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві були відсутні законодавчо обґрунтовані обставини для неприйняття податкових декларацій ТОВ «Теана» з податку на додану вартість за січень 2015 року та додатку 5 розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), поданих 13.03.2015 року, 18.03.2015 року та 23.03.2015 року засобами електронного зв'язку.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням того, що листи ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві №4173/10/26-50-15-01-10 від 16.03.2015 року, №4429/10/26-50-15-01-10 від 19.03.2015 року та №4748/10/26-50-15-01 від 23.03.2015 року не є рішеннями у розумінні положень п. 1 ст. 17 КАС України, суд вказує, що дії ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації ТОВ «Теана» з податку на додану вартість за січень 2015 року від 13.03.2015 року, від 18.03.2015 року та від 23.03.2015 року, з підстав, вказаних у листах №4173/10/26-50-15-01-10 від 16.03.2015 року, №4429/10/26-50-15-01-10 від 19.03.2015 року та №4748/10/26-50-15-01 від 23.03.2015 року, є протиправними, на підставі чого слід зобов'язати ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві вважати прийнятою податкову декларацію ТОВ «Теана» з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком 5 розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) датою її фактичного отримання - 13.03.2015 року.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача відобразити задекларовані ТОВ «Теана» (ідентифікаційний код 39460572) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком № 5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ «Теана» (ідентифікаційний код 39460572), суд зазначає наступне.
Механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України (далі - Міндоходів) оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, визначений Порядком ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 року №765 (надалі - Порядок №765).
Згідно з п. 1 розділу ІІ Порядку №765, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.
У силу п. 11 розділу І Порядку №765, за даними оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати та єдиного внеску Міндоходів та його територіальними органами в автоматичному режимі формуються звітність і зведена інформація про нарахування та надходження податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати, єдиного внеску, податковий борг, недоїмку із сплати єдиного внеску відшкодування податку на додану вартість, результати перевірочної роботи, розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), надміру сплачених сум платежів та єдиного внеску тощо.
Враховуючи те, що судом встановлена протиправність невизнання відповідачем податкової декларації ТОВ «Теана» з податку на додану вартість за січень 2015 року, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача відобразити задекларовані ТОВ «Теана» (ідентифікаційний код 39460572) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком № 5 в електронних базах даних податкової звітності податкових органів, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ «Теана» (ідентифікаційний код 39460572).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а, відтак, такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Теана» з податку на додану вартість за січень 2015 року від 13.03.2015 року, від 18.03.2015 року та від 23.03.2015 року, з підстав, вказаних у листах №4173/10/26-50-15-01-10 від 16.03.2015 року, №4429/10/26-50-15-01-10 від 19.03.2015 року та №4748/10/26-50-15-01 від 23.03.2015 року.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві вважати прийнятою податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Теана» з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком 5 розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) датою її фактичного отримання - 13.03.2015 року.
4. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві відобразити задекларовані Товариством з обмеженою відповідальністю «Теана» (ідентифікаційний код 39460572) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком № 5 в електронних базах даних податкової звітності податкових органів, у тому числі в інтегрованих картках Товариства з обмеженою відповідальністю «Теана» (ідентифікаційний код 39460572).
5. В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок