08 липня 2015 року справа № 823/1634/15
м. Черкаси
12 год. 15 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
при секретарі - Попельнусі Ю.І.,
за участю:
представника Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_1 - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративну справу за поданням Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «АгроАльянс» про стягнення коштів за податковим боргом,
06.07.2015 р. Уманська ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області звернулась до суду з поданням, в якому просить стягнути з ТОВ «АгроАльянс» податковий борг з податку на прибуток підприємств, з рахунків у банках обслуговуючих такого платника на загальну суму 196 931,20грн.
В обґрунтування подання заявник зазначає, що ТОВ «АгроАльянс» має непогашений податковий борг по податку на прибуток підприємств на загальну суму 196 931,20грн. Оскільки, підприємство самостійно не сплатило вищевказане зобов'язання та з урахуванням повноважень, наданих податковому органу щодо вжиття заходів для погашення податкового боргу, Уманська ОДПІ звернулась до суду із поданням про стягнення вищевказаної заборгованості в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання прибув та в повному обсязі підтримав вимоги подання.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду подання, що підтверджується телефонограмою наявною в матеріалах справи, до зали судового засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності на адресу суду не надходило.
Частиною 8 ст.1833 КАС України встановлено, що неявка у судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду подання.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд подання за відсутності представника відповідача, на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що подання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АгроАльянс» зареєстроване, як юридична особа 06.07.2001 р., за ідентифікаційним кодом - 31561235 та перебуває на обліку в Уманській ОДПІ, як платник податків та зборів з 14.08.2001 р. за № 13.101, що підтверджується довідкою від 26.06.2015 р. № 1523231400045.
Матеріалами справи встановлено, що ТОВ «АгроАльянс» має податковий борг по податку на прибуток підприємств на загальну суму 196 931,20 грн., що виник за наступних обставин.
17.08.2012 р. посадовими особами податкового органу була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ «АгроАльянс» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з ПП ОСОБА_2 та з ПП ОСОБА_3 за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р., про що складено акт № 873/22/31561235.
Висновками акту перевірки встановлено заниження ТОВ «АгроАльянс» податку на прибуток підприємств за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р. на загальну суму 162 501,00грн.
На підставі встановленого порушення, Уманською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 03.09.2012 р., яким підприємству донараховано податку на прибуток підприємств на загальну суму 203 126,00грн. (162 500,00грн. за основним платежем та 40 626,00грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).
Зазначене повідомлення-рішення було оскаржено товариством в судовому порядку, до Черкаського окружного адміністративного суду (справа № 823/187/13-а).
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.04.2013 р. у цій справі, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2013 р., в задоволенні адміністративного позову ТОВ «АгроАльянс» відмовлено повністю.
В подальшому, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.10.2014 р. вищезазначені рішення судів першої та апеляційної інстанції скасовані, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
За насліднками повтороного розгляду справи, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.12.2014 р. у справі № 823/187/13-а в задоволенні адміністративного позову ТОВ «АгроАльянс» до Уманської ОДПІ, начальника Уманської ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено повністю.
За наслідками розгляду апеляційної скарги Київським апеляційним адміністративним судом скаргу ТОВ «АгроАльянс» залишено без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01.12.2014 р. - без змін.
У відповідності до ч. 5 ст. 254 КАС України, рішення суду апеляційної інстанції набрало законної сили з моменту проголошення, а отже з 01.12.2014 р. податкові зобов'язання ТОВ «АгроАльянс» по ППР № НОМЕР_1 від 03.09.2012 р. стали узгодженими.
Судом встановлено, що станом на 29.04.2015 р., згідно карток особових рахунків, за підприємством рахується переплата по податку на прибуток на загальну суму 6 194,80грн.
Таким чином, загальна сума податкового боргу по податку на прибуток підприємств, що підлягає до стягнення з ТОВ «АгроАльянс» становить 196 931,20грн. (203 126,00грн. (узгоджена сума податкового боргу по ППР № НОМЕР_1 від 03.09.2012 р.) - 6 194,80грн. (переплата).
При вивченні матеріалів справи суд встановив, що податковим органом вчинялися заходи по скорочення податкового боргу підприємства (приймалося рішення про розстрочення суми податкового боргу), які не дали належних наслідків.
В зв'язку з несплатою ТОВ «АгроАльянс» загальної суми податкового боргу по податку на прибуток підприємств в добровільному порядку, Уманською ОДПІ 07.05.2015 р. на адресу відповідача, рекомендованим листом з повідомленням про вручення була направлена податкова вимога форми «Ю» від 30.04.2015 р. № 293-19, яка була отримана уповноваженою особою останнього 15.05.2015 р., що підтверджується корінцем рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, який міститься в матеріалах справи.
Оскільки, у встановлені законом строки, сума податкового боргу добровільно погашена не була, це спонукало Уманську ОДПІ звернутись до суду із вказаним поданням.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
У відповідності до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175 п.14.1 ст.4 ПК України).
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 ст. 57 ПК України).
Статтею 59 ПК України визначено підстави та порядок направлення та вручення податкової вимоги.
Податковою вимогою відповідно до п.п.14.1.153 п.14.1 ст.14 ПК України є письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до вимог п.59.1. ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Так, відповідно до п.58.3 ст.58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п.59.3 ст.59 ПК України).
Пунктом 95.2. ст.95 ПК України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Отже, право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня надіслання платникові податків податкової вимоги.
В разі невиконання податкової вимоги контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.п.95.1, 95.3 ст.95 ПК України).
Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів, визначені статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України.
За приписами частини 1 цієї статті провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Відповідно до вимог частини 3 статті 1833 КАС України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
Згідно частини 8 статті 1833 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги, що ТОВ «АгроАльянс» станом на дату розгляду подання узгоджену суму податкового боргу по податку на прибуток підприємств на загальну суму 196 931,20грн. не сплатило, а податкову вимогу від 30.04.2015 р. № 293-19 не оскаржило, суд дійшов висновку, що вимоги подання є доведеними та такими, що підлягають задоволенню, а постанова суду негайному виконанню.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 122, 159 - 163, 1833, КАС України суд,
Подання Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «АгроАльянс» податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «АгроАльянс» (ідентифікаційний код - 31561235) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на користь бюджету через Уманську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Черкаській області податковий борг по податку на прибуток підприємств на загальну суму 196 931 (сто дев'яносто шість тисяч дев'ятсот тридцять одна) грн. 20 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя С.М. Гарань