08 липня 2015 року справа № 823/1312/15
м. Черкаси
08 год. 15 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши в приміщенні суду у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності, що не пов'язане з банкрутством,
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулась Уманська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Черкаській області, в якому ставить питання щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, зареєстрованого суб'єктом господарювання, за ідентифікаційним номером - НОМЕР_1 та взятого на податковий облік 01.08.2013 за № 231113123291 (а.с.12). Підставою для звернення до суду з позовом є те, що відповідач не подавав податкових декларацій з моменту взяття на облік, а саме з 31.07.2013 (відомості довідки від 22.05.2015 № 256/2/23-11-17-032, а.с.7), що є порушенням правил здійснення господарської діяльності.
На підставі вимог ч.4 ст.1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Ухвала про відкриття скороченого провадження від 08.06.2015 була направлена відповідачу за адресою зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 19220, Черкаська область, Жашківський район, с. Тинівка.
У строк, наданий судом в ухвалі про відкриття скороченого провадження (строк до 29.06.2015) відповідач не надіслав на адресу суду заперечення на позовну заяву. Таким чином, з урахуванням вимог п.3 ч.5 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається протягом трьох днів по закінченню семиденного строку з дати, якою суд обумовив закінчення терміну на подання заперечень.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з нижченаведеного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Частиною 8 ст. 19 Господарського кодексу України передбачено обов'язок усіх суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, виділених на окремий баланс, вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Статтею 128 Господарського кодексу України, в свою чергу, також встановлено обов'язок громадянина-підприємця своєчасно надавати органам доходів і зборів декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію), інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів; сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в порядку і в розмірах, встановлених законом.
У відповідності до ст. 16 Податкового кодексу України платник податків, зокрема зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Статтею 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-IV від 15.05.2003, що є спеціальним в частині регулювання відносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, в свою чергу, визначено, що неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є однією з підстав для постановлення рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно зі статтею 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до статті 59 цього Кодексу.
Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємці.
З урахуванням наведених норм, оскільки відповідач не подавав до податкового органу податкових декларацій та документів фінансової звітності з моменту реєстрації, а також беручи до уваги, що за ФОП ОСОБА_1 станом на 22.05.2015 не має заборгованості перед бюджетом, що підтверджується довідкою від 22.05.2015 № 250/2/23-11-17-032, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 159, 162, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1.
Копію цієї постанови направити державному реєстратору реєстраційної служби Жашківського районного управління юстиції Черкаської області для виконання обов'язків визначених ст.49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя С.М. Гарань