Постанова від 06.07.2015 по справі 826/9441/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06 липня 2015 року 11:33 № 826/9441/15

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі cудді Добрянської Я.І, при секретарі судового засідання Корніюк А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (далі - позивач)

до відповідача ПАТ «Експериментальне проектно-конструкторське технологічне бюро «Будплатстик» (далі - відповідач)

про стягнення заборгованості в розмірі 20 986,20 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача в якому просить стягнути заборгованість в розмірі 20 986,20 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.05.2015 відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддею Добрянською Я.І. відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у строк до 09.06.2015, або у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження, надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

03.06.2015 відповідач надав заперечення на позов в яких просить відмовити позивачу у задоволенні частини позовних вимог, а саме про стягнення заборгованості в розмірі 10 493, 10 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.06.2015 призначено судове засідання на 23.06.2015.

В судовому засіданні 23.06.2015 представник позивача надав додаткові докази по справі та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

З метою надання часу сторонам по справі для звірення розрахунків, суд оголосив перерву в судовому засіданні.

06.07.2015 представник позивача підтримав позовні вимоги повністю, а представник відповідача підтримав заперечення на адміністративний позов.

Таким чином, розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва.

Органами Пенсійного фонду сплачуються пенсії колишнім працівникам відповідача, які призначені на підставі Закону України «Про наукову і наукову технічну діяльність».

Підтвердженням того, що у відповідача працювали громадяни на посадах, які дають право на призначення (перерахунок) пенсій як науковим працівникам є довідки видані ЗАТ “Експериментальним проектно-конструкторським і технологічним бюро «Буд пластик», правонаступником якого є відповідач.

Відповідачу надсилались розрахунки за період з листопада 2014 року по березень 2015 року про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Проте станом на час розгляду справи по суті відповідач не сплатив зазначену заборгованість в розмірі 20 986,20 грн.

Також відповідач не заперечує щодо наявності заборгованості, проте стверджує, що позивач не вірно нараховує суми до відшкодування.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача в судових засіданнях, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача, зважаючи на наступне.

На підприємстві правонаступником якого є відповідач працювали громадяни на посадах, перебування на яких дає право на призначення (перерахунок) пенсій як науковим працівникам, за переліком посад, затверджених Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження переліку посад наукових працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 04.03.2004 № 257 (далі - Постанова № 257), та які перебувають на обліку в Управліннях Пенсійного фонду України та отримують пенсію відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі - Закон № 1977).

Відповідно до п. 4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Відповідно до п. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до ст.24 Закону № 1977 пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 60 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). Згідно із Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 до 01.01.2015 пенсії науковим працівникам призначались у розмірі 80% від суми заробітної плати, яка визначається відповідно до ст. 23 Закону № 1977 та ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону 1977 різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Відповідно до п.2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок) за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Згідно з п.3 Порядку фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

Відповідно до п.5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Згідно з п.8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Відповідач проти позову заперечив. В обґрунтування правої позиції останній зазначив, що Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва було помилково було визначено 100% відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів. Вказане обумовлено тим, що відповідач є правонаступником державного не бюджетного підприємства, а від так, в розумінні п. 2 Порядку №3721 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Суд не може погодитися з такими доводами відповідача, з огляду на наступне.

В Наказі №9 від 12.01 1973 (а.с. 148) зазначено: «Інститут «УкрНДіпросільгосп» ліквідувати з 01.02.1973 експериментальне підприємство, прийняте від Міністерства промисловості будівельних матеріалів УРСР. Включити ліквідаційний баланс експериментального підприємства в баланс ЕПКТБ «Будпластик». Разом з тим, згідно статуту «Эксперементальное проектно-конструкторское и технологическое бюро создано на основании постановления Совета Министров УССР от 03.12.1972 г. №547 (п. 1). «ЭПКТБ «Стройпластик» кооперативная организация, действует на основе хозяйственного расчета, находиться на самостояльном балансе, являеться юридическим лицом, имеет расчетный и другие счета в Госбанке, угловой штамм и круглую печать с отражением своего наименования (п.7). «Прирост собственных обортных средств производиться за счет средств бюро, а при их недостатке - за счет кредита Госбанка СССР» (п. 12).

З аналізу зазначеного судом вбачається, що Приватне акціонерне товариство «Експериментальне проектно - конструкторське технологічне бюро «Будпластик» до моменту реорганізації було не бюджетною установою. В той же час, статут вказаного підприємства не має жодних посилань не те, що останнє є саме державною установою.

Відповідно до п. 4. Порядку 372 у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Враховуючи те, що згідно зі статутом «ЭПКТБ «Стройпластик» є не бюджетною установою та не містить посилань, що є державним, в той час як правонаступником останнього є Приватне акціонерне товариство «Експериментальне проектно - конструкторське технологічне бюро «Будпластик, суд дійшов до висновку про те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва правомірно визначено 100% відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів відповідачу.

Позивач надсилав відповідачу протягом листопада 2014 року по березень 2015 року розрахунки на відшкодування витрат пільгових пенсій наукових працівників, які працювали на підприємстві правонаступником якого є відповідач в розмірі 100 %, відповідно до норм чинного законодавства.

Проте відповідачем зазначена заборгованість не сплачена на час розгляду справи по суті.

Виходячи з зазначеного та ураховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а заперечення відповідача спростовані наявними у справі доказами, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом стягнення з ПАТ «Експериментальне проектно-конструкторське технологічне бюро «Будплатстик» коштів у розмірі 20 986,20 грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ПАТ «Експериментальне проектно-конструкторське технологічне бюро «Будплатстик» (м. Київ, вул. Будіндустрії, 5, ЄДРПОУ 05524883) заборгованість в розмірі 20 986,20 грн.

Стягувач - Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (03150, м. Київ, вул. Горького, 70, ЄДРПОУ 22869454).

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І.Добрянська

Дата виготовлення та підписання постанови в повному обсязі 08.07.2015