Карапута
Справа № 2-а/2506/8264/11
"13" травня 2011 р. м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
головуючої -судді Карапута Л.В.,
при секретарі -Кашка Т.Ю.,
з участю: сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
19 квітня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом та просив визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови в перерахунку мені пенсії з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, включаючи інфляцію в розмірах, установлених відповідно до законодавства -відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року), з 26.12.2010 року, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області обчислити пенсію з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, включаючи інфляцію в розмірах, установлених відповідно до законодавства -відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року), з 26.12.2010 року, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області виплатити суму недоплаченої пенсії, нарахованої виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, включаючи інфляцію в розмірах, установлених законодавством -відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року з 26.12.2010 року.
В судовому засіданні позивач позов підтримав і наполягав на його задоволенні.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області просив відмовити в задоволенні позову та подав письмові заперечення.
Заслухавши пояснення та дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Наказом Голови Адміністрації Держспецтрансслужби від 09.12.2010 року №112 позивач був звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України за п.»б» ч. 7 і відповідно наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 25.12.2010 року № 314 виключений із списків особового складу частини та направлений для зарахування на військовий облік до Чернігівського військового комісаріату.
З 26.12.2010 року позивач знаходиться на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління і отримує пенсію за вислугу років згідно ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон №2262) в розмірі 83% грошового забезпечення.
Згідно відповіді ГУ ПФ України в Чернігівській області від 18.03.2011 року № 786/03/0-12 згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'позивачу призначена пенсія в розмірі 83% грошового забезпечення, всього 3056 грн. 08 коп.
Згідно п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту 30.12.2010 головному управлінню було направлено необхідні документи для призначення пенсії позивачу, а саме: розрахунок вислуги років на пенсію, довідку грошового атестату та довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 календарні місяці підряд перед звільненням.
Згідно Закону № 2262 та Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 27.06.2002 № 11-2 (зі змінами та доповненнями) до функцій головного управління належать функції з призначення та перерахунку пенсій, надбавок, доплат до пенсій, а також додаткових пенсій.
Визначення розміру грошового забезпечення, вислуги років -належать до функцій уповноважених органів Міністерств та відомств (в даному випадку -Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту).
Статтею 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).
Пенсія позивачу була обчислена з грошового забезпечення, до якого входили відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премія в розмірі, встановленому законодавством. А саме: посадовий оклад -1105 грн. 00 коп.;
оклад за військове звання -130 грн. 00 коп.; процентна надбавка за вислугу років 40 % - 494 грн. 00 коп.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці складає:
- надбавка за виконання особливо важливих завдань -50 % - 864 грн. 50 коп.;
- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 10 % - 110 грн. 50 коп.;
- премія -646 грн. 70 коп.
Всього: 3350 грн. 70 коп.
Основний розмір пенсії становить 2781 грн. 08 коп. (3350 грн. 70 коп. х 83%).
Так, п. 25 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік'від 19.12.2006 (далі -Закон № 489) було зупинено дію ч.3 ст. 43 Закону № 2262 на 2007 рік, а статтею 37 Закону № 489 встановлено «… що звільненим у 2006-2007 роках особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262, та членам їх сімей до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Дія частини 3 статті 43 Закону № 2262 не була поновлена жодним нормативно-правовим актом та вказані зміни не визнавались неконституційними.
Відповідно до вищевказаних законних вимог і була призначена позивачу пенсія.
Твердження позивача, що положення п.7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 (далі -Постанова КМУ № 393) щодо врахування для обчислення пенсії середньої суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, не відповідають ч.3 ст. 43 Закону № 2262 -є хибними і такими, що не відповідають дійсності.
Статтею 1-1 Закону № 2262 передбаченого, що законодавством про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Як свідчить наведене вище, постанова КМУ № 393 прийнята відповідно до Закону № 2262 і ніяким чином їй не суперечить.
Тобто, при призначенні пенсій головне управління повинно керуватися не тільки законами, а й підзаконними нормативними актами. В даному випадку ще й постановою КМУ № 393, пунктом 7 якої чітко передбачено, з яких видів грошового забезпечення обчислюються пенсії за Законом № 2262, а саме:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Крім того, позивачем не враховано норми законодавства, яким визначається, що пенсії особам, що мають право на пенсію за Законом № 2262, фінансуються із Державного бюджету України.
Згідно до статті 32 Бюджетного кодексу України проект закону про Державний бюджет України розробляє Кабінет Міністрів України.
Крім того, Конституційний Суд України в своєму рішенні від 14.06.2007 року припинив конституційне провадження у справі про офіційне тлумачення положень частини третьої статті 43, ст.ст. 51, 55, ч.3 ст. 63 Закону № 2262. Суд припинив конституційне провадження в зв'язку з тим, що його (Конституційного Суду) юрисдикція поширюється на чинні нормативно-правові акти. Тим самим Конституційний Суд визнає законність зупинення ч.3 ст. 43 Закону № 2262 Законом «Про Державний бюджет України на 2007 рік». В цьому ж рішенні Конституційний Суд, посилаючись на п.3 ч.1 ст.85 та п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, зазначає, що зміни до законів України або поширення їх дії належить до компетенції Верховної Ради України.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Відповідач діяв відповідно у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України, відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, законних підстав для обчислення та призначення позивачу пенсії з 26 грудня 2010 року за вислугу років з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військом (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, немає.
Що стосується вимог позивача щодо включення до складу пенсії сум індексації, то Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»(далі -Постанова № 1294) з 01.01.2008 року встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців. Індексація заробітної плати не відноситься до визначених Постановою № 1294 додаткових видів грошового забезпечення, тому не може бути включена до розрахунку пенсії позивача. Крім того, у наданих довідках до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, які містяться в пенсійній справі позивача відсутні нарахування індексації. З врахуванням вищевикладеного, в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 11, 12, 71, 158, 162 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд
в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: