Постанова від 28.04.2011 по справі 2-а/2506/6939/11

Справа № 2-а/2506/6939/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.04.2011 року о 14 год. 00 хв. в м. Чернігові суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Карапута Л.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради щодо не нарахування щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не нижче прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років, зобов»язати ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації виділити кошти управлінню праці та соціального захисту населення Деснянської районної ради у місті Чернігові в сумі 11933 грн. 40 коп. для відшкодування недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною, стягнути з управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної ради у місті Чернігові недоплачену суму допомоги у розмірі не нижче прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років, з урахуванням виплаченої допомоги за період з 13 квітня 2009 року по 28.02.2011 року в розмірі 11933 грн. 40 коп. та зобов»язати управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради сплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 01.04.2011 року залишено без розгляду частину позовних вимог ОСОБА_1 до відповідачів за період з 13.04.2009 року по 30.09.2010 року з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду за захистом своїх прав, встановленого ст. 99 КАС України.

Відповідачі ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради подали письмові заперечення проти позову.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради з 13 квітня 2009 року у зв'язку з отриманням допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом.

Відповідно до ст. 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та їх цільове спрямування визначаються виключно Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", в редакції Закону № 107-6 від 28.12.2007 року, визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення»цього ж Закону України визначає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50%, з 01 січня 2009 року -75%, з 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" встановлено, що розмір державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначається залежно від прожиткового мінімуму встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року зазначене положення ч.2 ст. 56 Закону №489 визнано неконституційним.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з 09.07.2007 року статті 42, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001 року були відновлені і діяли у попередній редакції, що була чинною до 31.12.2007 року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», зокрема підпунктом 12 пункту 25 розділу ІІ, статтю 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»виключено. Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнано неконституційним положення підпункту 12 пункту 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»щодо виключення статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Суд приходить до висновку, що вимоги позивача в частині визнання неправомірними дій відповідача по не нарахуванні та невиплаті позивачу щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання здійснити перерахунок і доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку за період з 01 жовтня 2010 року по 28 лютого 2011 року, у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» підлягають задоволенню з тих підстав, що допомога по догляду за дитиною позивачу у вказаний період виплачувалася у меншому розмірі, ніж визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»розмір прожиткового мінімуму, що підтверджується довідкою про отримання допомоги на а.с.15.

В задоволенні позовних вимог про зобов»язання ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації виділити кошти управлінню праці та соціального захисту населення Деснянської районної ради у місті Чернігові в сумі 11933 грн. 40 коп. для відшкодування недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною та зобов»язання на майбутнє управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради сплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років не підлягають задоволенню.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачами обставини та прийшовши до переконання про наявність достатніх підстав для прийняття постанови у даній адміністративній справі у скороченому провадженні, керуючись ст.ст. 6, 183-2 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 жовтня 2010 року по 28 лютого 2011 року у меншому розмірі, ніж передбачено ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 жовтня 2010 року по 28 лютого 2011 року з урахуванням вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за виключенням проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя