Справа № 2-а/2506/7721/11
"29" квітня 2011 р. м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого - судді Карапута Л.В.,
при секретарі Антоненко Л.А.,
за участі представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
встановив:
11.04.2011 року позивач звернувся з позовом до відповідача про стягнення суми надміру сплачених бюджетних коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 750 грн. 38 коп. за період з 09.04.2009 року по 31.07.2010 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахованій особі Головавтотрансінспекція у Чернігівській області на період з 08.04.2008 року по 10.01.2011 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив стягнути з відповідача надміру виплачених бюджетних коштів в розмірі 750 грн. 38 коп.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи сповіщався у встановленому законом порядку.
Як встановлено в ході судового засідання та вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахованій особі Головавтотрансінспекція у Чернігівській області на період 08.04.2008 року по 10.01.2011року.
05.07.2010 року з копії трудової книжки (а.с.6), було виявлено, що 08.04.2009 року гр. ОСОБА_1 звільнена з посади за угодою сторін.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була виплачена гр. ОСОБА_1 по липень 2010 року включно в зв'язку з тим, що заявниця після звільнення з роботи не повідомила управління праці та соціального захисту населення про них.
Відповідно до п. 49 „Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, „особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомити органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги”.
На підставі отриманої інформації розпорядженням управління від 08.07.2010 року особовий рахунок ОСОБА_1 було закрито з 09.04.2009 року у зв'язку зі звільненням з роботи.
Згідно листа відділу грошових виплат і компенсацій управління праці та соціального захисту населення сума надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку гр. ОСОБА_1, за період з 09.04.2009 року по 31.07.2010 року складає 2045 грн. 33 коп.
11.08.2010 року на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.08.2010 року розпорядження управління № 03-24/2995 було прийнято рішення про утримання надміру виплаченої суми допомоги у розмірі 50% виплачуваної допомоги.
Повідомлення про обсяг надміру виплачених коштів та строки повернення №10-23/255-1 від 24.01.2011 року було надіслано ОСОБА_1 листом, в якому було запропоновано відповідачу повернути надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 750 грн. 38 коп. до 24.02.2011 року, але кошти на рахунок управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_1 не сплачено.
Позивачем було здійснено перерахунок коштів виплачених в зв'язку з чим сума надміру бюджетних коштів становить 750 грн. 38 коп., яка підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17-20, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, ст. 1166 ЦК України, суд
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Чернігові ради 750 (сімсот п'ятдесят) грн. 38 коп. надміру виплачених бюджетних коштів.
Стягнути з ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 51 грн. 00 коп. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: