донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
06.07.2015 справа №908/3667/13
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівМ'ясищев А.М. Будко Н.В. , Сгара Е.В
при секретарі: за участю представників сторін: від ФДМУ: від ФДМУ: від ліквідатора Гусака: від НАК "Нафтогаз України": від ТОВ "Ультра Ойл": від ТОВ "Ультра Ойл": від ТОВ "Ультра Ойл": прокурор: від кредиторів: від ПАТ "АЗМОЛ": розглянувши у судовому засіданні апеляційні скарги Лебеденко В.В. Спіріна О.Д. - довіреність № 272 від 02.07.15 р.; Скороход Р.В. - довіреність № 379 від 29.12.2014 р.; Бєлова О.А. - довіреність № 945 від 03.07.2015 р.; Станішевський І.С. - довіреність № 14-125 від 13.05.2014 р.; Бодасюк О.Ю. - довіреність б/н від 18.06.2015 р.; Озюменко Є.Ю. - довіреність б/н від 18.06.2015 р.; Кучерявий Д.В. - довіреність б/н від 18.06.2015 р.; Гайдамак А.М. - посвідчення № 009115; Не з'явилися; Звагельський В.М. - довіреність б/н від 30.06.2015 р. 1.Фонду державного майна України м.Київ, 2.Арбітражного керуючого Васильцова Андрія Анатолійовича м.Бердянськ, Запорізької області
на постанову господарського судуЗапорізької області
від15 квітня 2015року
у справі№ 908/3667/13 (суддя Шевченко Т.М.)
за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "АЗМОЛ" м.Київ
до боржникаПублічного акціонерного товариства "Азовські мастила і оливи" м.Бердянськ Запорізької області
проБанкрутство
Постановою господарського суду Запорізької області від 15 квітня 2015року по справі № 908/3667/13 припинено процедуру розпорядження майном боржника - ПАТ "Азовські мастила і оливи" м. Бердянськ та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Персюка С В. Визнано ПАТ "Азовські мастила і оливи" м. Бердянськ банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Гусака Ю. М. (свідоцтво Міністерства Юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 136 від 04.02.2013р.
Оскаржуючи постанову господарського суду Запорізької області від 15 квітня 2015 року по справі № 908/3667/13 Фонд державного майна України м. Київ просить її скасувати, продовжити процедуру розпорядження майном ПАТ "АЗМОЛ" та повноваження розпорядника майном, заборонити ліквідатору ПАТ "Азовські мастила і оливи" м. Бердянськ арбітражному керуючому Гусаку Ю. М. вчиняти будь - які дії в частині будь - якого відчудження майна боржника, зупинити дію постанови господарського суду Запорізької області від 15 квітня 2015року по справі № 908/3667/13, якою припинено процедуру розпорядження майном боржника - ПАТ "Азовські мастила і оливи" м. Бердянськ та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Персюка С В. Визнано ПАТ "Азовські мастила і оливи" м. Бердянськ банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Гусака Ю. М. (свідоцтво Міністерства Юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №136 від 04.02.2013р. до прийняття рішення за результатами розгляду цієї апеляційної скарги.
В обгрунтування своїх вимог посилається на те , що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. На момент розгляду даної справи ПАТ "Азовські мастила і оливи" м. Бердянськ є об'єктом права державної власності , що не може бути приватизованим. В силу норми ч.4. ст.96 Закону про банкрутство не могла бути відкрита ліквідаційна процедура ПАТ "Азовські мастила і оливи" м. Бердянськ Судом першої інстанції порушені норми ч.4. та ч.5 ст.85 Закону про банкрутство щодо обов'язкової необхідності залучення до участі у справі відповідного органу місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади , до компетенції якого належить сфера діяльності боржника та за необхідності державного органу з питань надзвичайних ситуацій та у справах по захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, питань охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, питань геології та використання надр. Судом відмовлено у задоволенні клопотання Фонду державного майна України щодо зупинення провадження у справі про банкрутство ПАТ "Азовські мастила і оливи" м. Бердянськ до прийняття остаточного рішення суду про перегляд рішення господарського суду Запорізької області від 20.06.2013р. по справі № 908/1692/13, яке залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 24.03.2014р за нововиявленими обставинами, тому ним порушено ст.79 ГПК України. На теперішній час розпорядником майна ПАТ "Азовські мастила і оливи" незалежна оцінка майна боржника не проведена, його вартість не визначена, що є порушенням норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" . Посилання розпорядника майна на те, що оцінка майна боржника проводиться на стадії ліквідаційної процедури при підготовці майна до реалізації (ч.3с.43,ч.13.ст.96 Закону про банкрутство не може бути прийнято до уваги, оскільки норма спеціального Закону чітко визначає обов'язок визначення вартості майна боржника саме на стадії розпорядження майном і не дає можливості робити її замість цього на будь - якій іншій стадії процесу.
Таким чином, приведення залишкової вартості активів підприємства до справедливої вартості здійснюється шляхом незалежної оцінки, проведення якої в даному випадку було проігноровано розпорядником майна. А отже унеможливлює зробити остаточний висновок щодо реального фінансового стану боржника. Введення ліквідаційної процедури такого підприємства може призвести до нанесення збитків державі в особливо великих розмірах , оскільки за результатами аналізу вартості подібних майнових активів можливо зробити висновок , що вартість цілісного майнового комплексу ПАТ "Азовські мастила і оливи" становить не менше 300 млн. грн., що є набагато більше загальної суми заборгованості. Відповідно до ст. 66,67 ГПК України, оскільки дії ліквідатора можуть істотно змінити майновий стан боржника, який неможливо буде повернути у первісне становище заявляє клопотання про зупинення дію постанови господарського суду Запорізької області від 15 квітня 2015 року по справі № 908/3667/13 та заборонити ліквідатору арбітражному керуючому Гусака Ю. М. вчиняти будь - які дії по відчудженню майна боржника.
Оскаржуючи постанову господарського суду Запорізької області від 15.04.2015р. по справі №908/3667/13 арбітражний керуючий Васильцов А.А. м. Бердянськ просить її в частині призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Гусака Ю. М. скасувати, призначити його ліквідатором у справі про банкрутство ПАТ "АЗМОЛ", оскільки в цій частині постанова винесена судом в порушення норм матеріального та процесуального права. В порушення норм ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не забезпечив повного та всебічного розгляду усіх обставин справи , не надав оцінки заяви арбітражного керуючого Васильцова А.А від 14.05.2015р. про призначення його ліквідатором та викладеним в неї відомостям , не навів мотивів обрання кандидатури арбітражного керуючого Гусака Ю. М. та відхилення кандидатури арбітражного керуючого Васильцова А.А. Тому постанова не може вважатись законною та обґрунтованою, внаслідок чого підлягає скасуванню.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін судова колегія встановила.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.12.2013р. з урахуванням ухвали від 17.07.2014р. про виправлення описки, порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "АЗМОЛ", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Персюк С. В.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.06.2014р. у справі по банкрутство затверджено реєстр вимог кредиторів ПАТ "АЗМОЛ"
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.07.2014р. , крім іншого, припинено процедуру розпорядження майном боржника - ПАТ "АЗМОЛ" та повноваження розпорядника майна - арбітражного керуючого Персюка С.В., введено процедуру санації ПАТ "АЗМОЛ" строком на шість місяців, керуючим санацією за клопотанням комітету кредиторів призначено арбітражного керуючого Усачова О.М., постановлено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про введення процедури санації ПАТ "АЗМОЛ", зобов'язано керуючого санацію боржника подати суду розроблений у відповідності до ст.29,30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та схвалений комітетом кредиторів план санації боржника.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 05.11.2014р. відсторонено арбітражного керуючого Усачова О. М. від виконання повноважень керуючого санацією ПАТ "АЗМОЛ" залишено без задоволення клопотання комітету кредиторів про призначення керуючим санацією боржника арбітражного керуючого Дона В.О.; керуючим санацією ПАТ "АЗМОЛ" призначено арбітражного керуючого Васильцова А. А.; зобов'язано Усачова О. М. передати керуючому санацією Васильцову А. А. бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності підприємства - боржника.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 12.11.2014р. у справі №908/3667/13 припинено провадження за апеляційною скаргою ПАТ "Перший Український міжнародний банк" на ухвалу господарського суду Запорізької області від 15.07.2014р. у зв'язку з прийняттям відмови від апеляційної скарги правонаступника - ТОВ "Ультра Ойл", апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Запорізькій області задоволено частково, апеляційну скаргу ТОВ "Торговий дім "Бренд Шоу" задоволено частково, ухвалу господарського суду Запорізької області від 15.07.2014р. у справі №908/3667/13 скасовано в частині припинення процедури розпорядження майном ПАТ "АЗМОЛ" та повноважень розпорядника майна арбітражного керуючого Персюка С.В., введення процедури санації ПАТ "АЗМОЛ" строком на шість місяців та призначення арбітражного керуючого Усачова О. М., оприлюднення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про введення процедури санації ПАТ "АЗМОЛ", зобов'язання керуючого санацією протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника подати до суду розроблений у відповідності до статей 29,30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та схвалений комітетом кредиторів план санації боржника, в іншій частині ухвалу господарського суду Запорізької області від 15.07.2014 залишено без змін.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.12.2014р. зупинено провадження у справі про банкрутство ПАТ "АЗМОЛ" до розгляду Вищим господарським судом України касаційної скарги ТОВ "Торговий дім "Бренд Шоу" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 12.11.2014р..
Постановою Вищого господарського суду України від 24.02.2015 р. у справі № 908/3667/13, з урахуванням ухвали про описку від 03.03.2015р., постанову Харківського апеляційного господарського суду від 12.11.2014р. у справі № 908/3667/13 залишено без змін, справу передано для подальшого розгляду до господарського суду Запорізької області в іншому складі суду.
Апеляційною інстанцією було скасовано ухвалу суду від 15.07.2014р. у справі про банкрутство щодо введення процедури санації боржника, отже, справа передана до суду першої інстанції на стадії процедури розпорядження майном боржника.
Повноваження розпорядника майна у справі виконував арбітражний керуючий Персюк С.В., призначений ухвалою суду від 18.12.2013р..
При прийнятті справи до провадження судом з'ясовано, що свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого Персюка С.В., який до введення процедури санації виконував повноваження розпорядника майна, анульовано. Відповідні дані мітились в автоматизованій системі документообігу господарського суду Запорізької області та на публічному веб-сайті Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України. Також відповідна інформація надійшла від державного органу з питань банкрутства - Головного управління юстиції у Запорізькій області 12.01.2015р. (т. 42, а.с.112-117).
У зв'язку із цим, при підготовці справи до розгляду суд визначив кандидатуру арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна із застосуванням автоматизованої системи в порядку ч.1 ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та зобов'язав (в ухвалі суду від 24.03.2015р.) арбітражного керуючого Севостьянова Є. В, визначеного автоматизованою системою згідно довідки щодо кандидатури арбітражного керуючого від 24.03.2015р., надати заяву на участь у даній справі.
Арбітражний керуючий Персюк С.В. 02.04.2015р. письмово повідомив суд про те, що ним оскаржено в судовому порядку наказ Міністерства юстиції України № 2163/5 від 24.12.2014р. в частині анулювання свідоцтва арбітражного керуючого Персюка С.В. До листа додано копію ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 13.01.2015р. у справі № 808/116/15 про вжиття заходів до забезпечення адміністративного позову, якою зупинено дію пункту 3 наказу Міністерства юстиції України № 2163/5 від 24.12.2014р. про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №139 від 12.02.2013р., видане Персюку С.В., а також копію вступної та резолютивної частини ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015р. у справі №808/116/15, якою ухвала Запорізького окружного адміністративного суду від 13.01.2015р. у справі №808/116/15 про вжиття заходів до забезпечення адміністративного позову залишена без змін.
Від кредитора ТОВ "Ультра Ойл" 07.04.2015р. надійшла заява про залишення арбітражного керуючого Персюка С.В. розпорядником майна у справі, з посиланням на зупинення ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.01.2015р. у справі №808/116/15 дії пункту 3 наказу Міністерства юстиції України №2163/5 від 24.12.2014р. про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №139 від 12.02.2013р., видане Перюску С.В.
Враховуючи вказане судове рішення про зупинення дії наказу Міністерства юстиції України №2163/5 від 24.12.2014р. в частині анулювання свідоцтва арбітражного керуючого Персюка С.В. та обов'язковість його виконання в силу частини п'ятої ст.124 Конституції України , суд дійшов до висновку, що на даний час повноважним розпорядником майна у справі є арбітражний керуючий Персюк С.В.
Отже, оскільки правові підстави для усунення арбітражного керуючого Персюка С.В. та призначення нового розпорядник майна відсутні, судом відхилено кандидатуру арбітражного керуючого Севостьянова Є.В., визначеного за допомогою автоматизованої системи та який надав свою згоду на участь у даній справі (заява №02-16/1 від 09.04.2015).
З аналогічних підстав суд відхилив кандидатуру арбітражного керуючого Васильцова А.А., який подав заяву на участь у справі №1404-01-02-03/15-А від 14.04.2015р.
Від арбітражного керуючого Клименка С.В. 26.03.2015 р. надійшла заява, в якій він просить не розглядати його кандидатуру на участь у справі.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 13.10.2014р. у справі про банкрутство задоволено заяву ТОВ "Ультра Ойл"; замінено кредиторів у справі №908/3667/13 про банкрутство ПАТ "АЗМОЛ", а саме: ТОВ "ТД" "АЗМОЛ", ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК" в особі обласного відділення ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК", ТОВ "Інтеройл Групп", ТОВ "Українська фінансова група "Андема", ПАТ "ПУМБ" їх правонаступником - ТОВ "Ультра Ойл"; зобов'язано керуючого санацією привести реєстр вимог кредиторів у відповідність до даної ухвали суду.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.11.2014р. зборами кредиторів, серед іншого, переобрано комітет кредиторів, до якого увійшли: ТОВ "Ультра Ойл" (106179 голосів); Бердянська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області (4278 голосів); УПФУ в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області (6662 голоси); Компанія MERCURY L.L.C. (5818 голосів); Первинна профспілкова організація ПАТ "АЗМОЛ" (194 голоси) та визначені повноваження комітету кредиторів (протокол зборів кредиторів ПАТ "АЗМОЛ" від 24.11.2014р.,(т.41, а.с.107-121).
В той же день, згідно протоколу засідання комітету кредиторів від 24.11.2014р., обрано голову комітету кредиторів - ТОВ "Ультра Ойл" (т. 41, а.с.122-126).
Голова комітету кредиторів (ТОВ "Ультра Ойл") 14.04.2015р. звернувся до господарського суду із клопотанням про завершення процедури розпорядження майном боржника, визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а також про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Гусака Ю. М.
Судом встановлено, що 10.04.2015р. комітетом кредиторів прийнято рішення (по третьому питанню) про прийняття до уваги аналізу фінансово-господарського стану ПАТ "АЗМОЛ", про звернення до господарського суду Запорізької області із клопотанням про закінчення процедури розпорядження майном боржника, про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, а також делеговано повноваження щодо подачі такого клопотання голові комітету кредиторів. Цим же рішенням погоджено кандидатуру арбітражного керуючого Гусака Ю. М. в подальшій процедурі банкрутства.
Вказане рішення прийнято більшістю голосів: "за" проголосували ТОВ "Ультра Ойл" (106499 голосів); УПФУ в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області (6662 голоси); Компанія MERCURY L.L.C. (5818 голосів). Проти цього рішення голосувала Первинна профспілкова організація ПАТ "АЗМОЛ" (194 голоси). Член комітету кредиторів - Бердянська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області (4278 голосів), при голосуванні даного питання утримався.
Представник Фонду державного майна України, який брав участь в засіданні комітету кредиторів, заперечив проти введення процедури ліквідації, наголошуючи на можливості відновлення платоспроможності боржника та погашення боргів поза процедурою ліквідації, про що відображено в протоколі комітету кредиторів від 10.04.2015р.
Також 10.04.2015р. відбулися збори кредиторів ПАТ "АЗМОЛ", на яких були присутні кредитори, які мають 129563 голоси від загальної кількості 133109, а саме: ТОВ "Ультра Ойл" (106499 голосів); УПФУ в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області (6662 голоси); Компанія MERCURY L.L.C. (5818 голосів); первинна профспілкова організація ПАТ "АЗМОЛ" (194 голоси); Бердянська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області (4278 голосів); ВАТ "ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО" (839 голосів); Компанія "KEM - FIN" d.o.o. (5080 голосів); виконавча дирекція Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (193 голоси).
На цих зборах, 10.04.2015р., кредиторами прийнято рішення підтримати рішення комітету кредиторів від 10.04.2015р. про прийняття до уваги аналізу фінанси-господарського стану ПАТ "АЗМОЛ", про звернення до господарського суду із клопотанням про закінчення процедури розпорядження майном боржника, визнання ПАТ "АЗМОЛ" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури; також підтримано рішення комітету кредиторів від 10.04.2015р. про звернення до господарського суду із клопотанням про призначення ліквідатором в подальшій процедурі банкрутства ПАТ "АЗМОЛ" арбітражного керуючого Гусака Ю .М.
За результатами голосування щодо переходу до наступної судової процедури відносно боржника. яке прийнято більшістю голосів, проти введення процедури ліквідації голосувала первинна профспілкова організація ПАТ "АЗМОЛ" (194 голоси). Проти погодження кандидатури арбітражного керуючого Гусака Ю. М. жоден присутній кредитор не заперечив, рішення прийнято одноголосно.
Представник Фонду державного майна України, заперечив проти введення процедури ліквідації, наголошуючи на можливості відновлення платоспроможності боржника та погашення боргів поза процедурою ліквідації, про що відображено в протоколі зборів кредиторів від 10.04.2015р.
Таким чином, 10.04.2015р. комітетом кредиторів попередньо розглянуто питання про перехід до наступної судової процедури. Більшістю голосів прийнято рішення про звернення до господарського суду Запорізької області із клопотанням про закінчення процедури розпорядження майном боржника, про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. В той же день, після прийняття комітетом кредиторів рішення про перехід до процедури ліквідації, це питання передано на розгляд загальних зборів кредиторів. Зборами кредиторів (також більшістю голосів) прийнято рішення щодо підтримання рішення комітету кредиторів від 10.04.2015р. про звернення до господарського суду із клопотанням про закінчення процедури розпорядження майном боржника, визнання ПАТ "АЗМОЛ" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
При цьому, згідно протоколів засідання комітету кредиторів та зборів кредиторів від 10.04.2015р., розпорядник майна доповів кредиторам про фінансово-майновий стан боржника, надавши висновок від 08.04.2015р Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз (Запорізьке відділення), копію якого додано до клопотання голови комітету кредиторів та долучено судом до матеріалів справи.
Згідно висновків Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз (Запорізьке відділення) аналіз економічних показників господарсько-фінансової діяльності ПАТ "АЗМОЛ" за період з 2010 року по 2014 рік показав неспроможність підприємства погашати свої зобов'язання, перевищення залучених коштів над власними коштами підприємства, незадовільну структуру балансу та збитковість діяльності підприємства, що свідчить про стійку неплатоспроможність і високу ймовірність банкрутства аналізованого підприємства. Разом з тим, ознак фіктивного банкрутства експертом не встановлено, за даними розрахункових коефіцієнтів вбачається висока ймовірність банкрутства та немає реальної можливості відновити платоспроможність.
В судовому засіданні 15.04.2015р. розпорядник майна Персюк С.В. запропонував перейти до процедури ліквідації, враховуючи те, що боржник неспроможний погасити кредиторську заборгованість та виконати поточні зобов'язання, структура балансу підприємства є незадовільною, а діяльність боржника збитковою. При цьому вважає, що провести процедуру санації та відновити платоспроможність боржника наразі неможливо, інвестори відсутні.
Фонд державного майна України виступив проти такої пропозиції, наголошуючи на можливості відновлення платоспроможності боржника шляхом залучення інвестора. У своєму клопотанні від 15.04.2015р. Фонд державного майна України зазначив, що приватне підприємство "ТЕХНОБАЗІС" (Харківська область, м. Чугуєв, ідент. код - 38630430) після засідання комітету кредиторів виявило бажання прийняти участь у відновленні платоспроможності ПАТ "АЗМОЛ".
Втім, доказів звернення ПП "ТЕХНОБАЗІС" із відповідною пропозицією у встановленому Законом про банкрутство порядку Фондом державного майна України суду не надано, а розпорядник майна повідомив суд про те, що особи, які бажають взяти участь у санації боржника (інвестори) до нього не звертались, заяву про участь у санації боржника та свої пропозиції щодо санації боржника не подавали.
Згідно приписів ч.3 ст. 22 та п.3 ч.2 статті 98 Закону про банкрутство , до обов'язків розпорядника майна віднесено проведення аналізу фінансового стану підприємства - боржника.
П.4 ч.1 статті 98 Закону про банкрутство встановлено, що арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їхньої діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Законом чи угодою з кредиторами.
Законом України "Про судову експертизу" визначено, що до державних спеціалізованих установ належать науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядником майна для аналізу фінансово-господарського стану боржника та підготовки відповідних висновків залучено спеціалізовану установу - Дніпропетровський науково-дослідний інститут судових експертиз.
Згідно висновків щодо фінансового стану боржника від 08.04.2015р., підготовленими Дніпропетровським науково-дослідним інститутом судових експертиз (Запорізьке відділення), аналіз економічних показників господарсько-фінансової діяльності ПАТ "АЗМОЛ" за період з 2010 року по 2014 рік показав неспроможність підприємства погашати свої зобов'язання, перевищення залучених коштів над власними коштами підприємства, незадовільну структуру балансу та збитковість діяльності підприємства, що свідчить про стійку неплатоспроможність підприємства; при цьому реальної можливості відновити платоспроможність немає.
Тому господарський суд обгрунтовано відхилив доводи Фонду державного майна України з приводу проведення аналізу фінансово-господарського стану боржника неналежною установою. Також, оскільки висновок від 08.04.2015р. розглядався кредиторами на засіданні комітету кредиторів та на зборах кредиторів, на яких був присутній представник Фонду державного майна України, тому доводи Фонду щодо неможливості ознайомитись з цим документом судом обгрунтовано не прийняті до уваги.
Фонд державного майна України 15.04.2015р. звернувся до суду першої інстанції з клопотанням про зупинення провадження у справі про банкрутство ПАТ "АЗМОЛ" до прийняття остаточного рішення суду про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Запорізької області від 20.06.2013р. у справі №908/1692/13 та про залучення до участі у справі органу місцевого самоврядування - Бердянську міську раду Запорізької області, центральний орган виконавчої влади, до компетенції якого належить сфера діяльності боржника, - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України та державний орган з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, з питань охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки, з питань геології та використання надр та про визнання їх учасниками у справі про банкрутство.
В обґрунтування клопотання про зупинення провадження у справі Фонд державного майна України надав копію заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Запорізької області від 20.06.2013р. у справі №908/1692/13, яка згідно відбитку вхідного штемпелю канцелярії господарського суду Запорізької області подана 15.04.2015р., тобто в той же день, що і клопотання про зупинення провадження у даній справі. Належних доказів про прийняття заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами до розгляду - відповідної ухвали суду, Фондом державного майна України не надано.
Враховуючи те, що однією з обов'язкових умов зупинення провадження у справі є те, що інша справа повинна бути у провадженні суду, господарський суд з огляду на приписи ст.79 ГПК України, оскільки правові підстави для задоволення клопотання Фонду державного майна України про зупинення провадження у даній справі відсутні суд в його задоволенні обгрунтовано відмовив.
Розглянувши клопотання Фонду державного майна України про зміну учасника провадження у справі, суд першої інстанції обгрунтовано його задовольнив - змінив учасника у справі про банкрутство власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області на Фонд державного майна України. Втім, вірно зазначив, що в даному випадку зміна власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) не є підставою для застосування ст.25 ГПК України.
Розглянувши клопотання Фонду державного майна України про залучення до участі у справі відповідного органу місцевого самоврядування - Бердянську міську раду Запорізької області, центральний орган виконавчої влади, до компетенції якого належить сфера діяльності боржника - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України та державний орган з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, з питань охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки, з питань геології та використання надр та визнання їх учасниками у справі про банкрутство, а також про відкладення розгляду справи, суд вірно визнав його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Клопотання обґрунтоване тим, що боржник - ПАТ "АЗМОЛ" належить до особливо небезпечних суб'єктів підприємницької діяльності та вмотивоване частинами четвертою, п'ятою та сьомою", а також постановою Кабінету Міністрів України від 15 травня 2013 р. №339, якою затверджено Порядок задоволення вимог кредиторів особливо небезпечного суб'єкта підприємницької діяльності - боржника щодо відшкодування витрат на здійснення заходів із запобігання заподіянню можливої шкоди життю та здоров'ю громадян, майну, спорудам, навколишньому природному середовищу та Перелік особливо небезпечних суб'єктів підприємницької діяльності - боржників, припинення діяльності яких потребує здійснення спеціальних заходів із запобігання заподіянню можливої шкоди життю та здоров'ю громадян, майну, спорудам, навколишньому природному середовищу.
Учасниками у справі про банкрутство є сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство (ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ).
Відповідно до п.1 Порядку задоволення вимог кредиторів особливо небезпечного суб'єкта підприємницької діяльності - боржника щодо відшкодування витрат на здійснення заходів із запобігання заподіянню можливої шкоди життю та здоров'ю громадян, майну, спорудам, навколишньому природному середовищу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 травня 2013 р. №339, право на задоволення вимог щодо відшкодування витрат на здійснення заходів із запобігання заподіянню можливої шкоди життю та здоров'ю громадян, майну, спорудам, навколишньому природному середовищу (далі - заходи) мають кредитори особливо небезпечного суб'єкта підприємницької діяльності - боржника (далі - боржник), а саме, відповідний орган місцевого самоврядування, центральний орган виконавчої влади, до компетенції якого належить сфера діяльності боржника, та, у разі потреби, Мінприроди, ДСНС, Держатомрегулювання, Держгеонадра, їх територіальні органи (у разі їх утворення) (далі - уповноважені органи), визначені учасниками провадження у справі про банкрутство.
Згідно із п.3 Порядку задоволення вимог кредиторів особливо небезпечного суб'єкта підприємницької діяльності - боржника щодо відшкодування витрат на здійснення заходів із запобігання заподіянню можливої шкоди життю та здоров'ю громадян, майну, спорудам, навколишньому природному середовищу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 травня 2013 р. №339, уповноважений орган подає заяву з вимогами до боржника і документи, що їх підтверджують, у порядку, строки і з дотриманням вимог щодо їх оформлення, визначених ч.1-3 ст. 23 та абзацом дев'ятим ч.1 ст.39 "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон). Крім документів, передбачених частиною третьою ст.23 Закону, до заяви також додаються: матеріали про результати обстеження боржника та комплексне інженерно-технічне обґрунтування заходів, які повинен здійснити суб'єкт підприємницької діяльності, що має відповідне право згідно із законодавством; план заходів, затверджений уповноваженим органом; розрахунки та кошториси фактичних витрат на здійснення заходів.
Особи, визначені пунктом першим Порядку задоволення вимог кредиторів особливо небезпечного суб'єкта підприємницької діяльності - боржника щодо відшкодування витрат на здійснення заходів із запобігання заподіянню можливої шкоди життю та здоров'ю громадян, майну, спорудам, навколишньому природному середовищу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 травня 2013 р. №339, до господарського суду із заявами про грошові вимоги до боржника не звертались, а отже, відповідного статусу (як кредитора у справі) не набули.
Не надано Фондом державного майна України і доказів в підтвердження своїх доводів щодо належності боржника (ПАТ "АЗМОЛ") до особливо небезпечних суб'єктів підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.4 ст.85 Закону України про банкрутство суб'єктами підприємницької діяльності з особливим статусом згідно з цим Законом є містоутворюючі та особливо небезпечні суб'єкти господарювання.
Особливо небезпечними суб'єктами підприємницької діяльності визнаються суб'єкти підприємницької діяльності вугільної, гірничодобувної, атомної, хімічної, хіміко - металургійної, нафтопереробної, інших галузей, визначені відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України, припинення діяльності яких потребує здійснення спеціальних заходів щодо запобігання заподіянню шкоди життю та здоров'ю громадян, майну, спорудам, навколишньому природному середовищу.
Докази, що підтверджують належність боржника до містоутворюючих суб'єктів підприємницької діяльності, суб'єктів підприємницької діяльності з кількістю працівників понад п'ять тисяч осіб або особливо небезпечних суб'єктів підприємницької діяльності, подає до господарського суду боржник.
Представник боржника, присутній в судовому засіданні 15.04.2015р., таких доказів не надав та заперечив, що ПАТ "АЗМОЛ" підпадає під ознаки особливо небезпечних суб'єктів підприємницької діяльності.
Згідно Переліку особливо небезпечних суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженому постанову Кабінету Міністрів України від 15.05.2013 №339, на який посилається Фонд державного майна України, до особливо небезпечних підприємств належать, зокрема, підприємства хімічної та нафтопереробної галузі. При цьому даний перелік конкретизує види діяльності таких підприємств, які і підпадають під ознаки особливо небезпечних, а саме: хімічна галузь: підприємства з виробництва вибухових речовин та продуктів на їх основі (склади вибухових речовин, відходів виробництва вибухових речовин, продуктів і напівпродуктів вибухових речовин); підприємства з виробництва неорганічних продуктів хімічних технологій: хлору, хлорнеорганічних продуктів (склади хлору, ртуті, сховища та накопичувачі системи очищення стічних вод) кальцинованої соди (накопичувачі дистиляційної рідини, склади аміаку) аміаку, азотної кислоти, аміачної селітри, сірчаної кислоти, мінеральних добрив тощо (склади відходів виробництва, сховища аміаку, мінеральних кислот, системи очищення виробничої каналізації, накопичувачі, відпрацьовані каталізатори); підприємства, оснащені транспортними трубопровідними системами аміаку; підприємства з виробництва галоїдо - органічних продуктів, фосфорорганічних і металоорганічних речовин (склади хлору, фосгену, тетраетилсвинцю тощо, накопичувачі відходів); підприємства з виробництва продуктів органічного синтезу, синтетичних барвників (склади сировини, вибухопожежонебезпечних напівпродуктів, накопичувачі відходів, очисні споруди); підприємства з виробництва хімічних волокон (склади сірковуглецю, кислот, накопичувачі системи водопідготовки та водоочистки); підприємства з виробництва лакофарбової продукції (склади вибухопожежонебезпечних продуктів синтезу та розчинників); підприємства з виробництва олії методом екстракції (склади легкозаймистих розчинників, шроту, газгольдерів водню); підприємства, де застосовуються аміачно-холодильні установки; підприємства (об'єкти), де застосовується або зберігається хлор; нафтогазовидобувна та нафтопереробна галузь: нафтогазопереробні підприємства (резервуарні парки нафти, нафтопродуктів, органічних рідин, зливно-наливні естакади, транспортні трубопровідні системи); нафтогазовидобувні та нафтопереробні підприємства, в результаті діяльності яких утворюються непридатні для подальшого користування насосно-компресорні труби, відпрацьоване обладнання, шлами та інші матеріали, забруднені техногенно-підсиленими джерелами природного походження.
Фондом державного майна України не надано доказів, що ПАТ "АЗМОЛ" здійснює саме таку діяльність, яка визначена у зазначеному Переліку, а доводи заявника з цього приводу спростовуються даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємств та положеннями Статуту ПАТ "АЗМОЛ" щодо видів діяльності боржника, які не містять видів діяльності, що передбачені згаданим Переліком, зокрема таких, як виробництво вибухових речовин та продуктів на їх основі, виробництво хлору, ртуті, аміаку тощо.
ВАТ "Азовські мастила і оливи ", правонаступником якого є ПАТ "Азовські мастила і оливи" засноване згідно з наказом Державного комітету України з нафти і газу від 19.11.1993р № 254 та Указу Президента України від 15.06.1993р.№ 210 "Про корпоратизацію підприємств" шляхом перетворення Державного підприємства" Бердянський дослідний завод " у відкрите акціонерне товариство. Відповідно до постанови КМУ від 11.02.2004р. № 156 пакет акцій ПАТ "АЗМОЛ" у розмірі 100% його статутного капіталу був переданий від ВАТ Нафтогаз України до Фонду державного майна України для подальшої приватизації. У березні 2004 року Фонд державного майна України наказом включив вищезазначене акціонерне товариство до Переліку об'єктів груп В,Г, які підлягають підготовці до продажу в 2004р. Фондом державного майна України у встановленому порядку було розроблено , погоджено з Кабінетом Міністрів України та у жовтні 2004року затверджено відповідним наказом план розміщення акцій ВАТ "АЗМОЛ". На виконання рішення засідання спеціальної контрольної комісії цілісного майнового комплексу ВАТ "Азовські мастила і оливи ", наказом Фонду державного майна України у грудні 2004 року була зупинена його приватизація і скасовано наказ ФДМУ від 23.11.2004року № 17-КПА " про продаж акцій ВАТ "Азовські мастила і оливи ", що відповідало на той час вимогам постанови Верховної ради України від 13.01.2005р. № 2349-IV "Про тимчасові обмеження у сфері приватизації." Законом України "Про зупинення приватизації підприємств нафтопереробної промисловості України" , згідно з яким встановлено , що тимчасово , до прийняття Державної програми приватизації на 2004- 2006 роки та Закону України" Про особливості приватизації підприємств нафтопереробної промисловості України", призупинено приватизацію та внесення державою до статутних фондів господарських товариств усіх форм власності пакетів акцій підприємств нафтопереробної промисловості України, які перебувають у державній власності, а також передачу їх у заставу.
Цей Закон набрав чинності з дня його опублікування (14.01.2005р.) і поширив свою дію на правовий режим пакетів акцій, які на момент набрання чинності цим Законом перебували у державній власності. Згідно довідки Головного управління статистики у Запорізькій області та фінансовою звітністю ПАТ "Азовські мастила і оливи ", вказане підприємство відноситься до підприємств нафтопереробної промисловості (код КВЕД 19.20 - виробництво продуктів нафтоперероблення). Таким чином , станом на момент розгляду справи ПАТ "Азовські мастила і оливи" є об'єктом державної власності, що не може бути приватизований. Відповідно до ч.4. ст.96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств , що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації , в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів. Отже згідно приписів ч.4 .ст. 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та матеріалів справи , відносно ПАТ "Азовські мастила і оливи ", не може бути відкрита ліквідаційна процедура.
З матеріалів справи вбачається, що Фондом державного майна України 15.04.2015 р. заявлено клопотання про зобов'язання розпорядника майна визначити вартість майна боржника відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність України".
Ч.3 ст.22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що розпорядник майна зобовязаний не пізніше двох місяців від дня порушення провадження у справі про банкрутство разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість . При цьому відповідно до ч.13 ст.96 Закону про банкрутство початкова вартість майна, майнових прав державних підприємств або підприємств у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50% визначається відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність України". Однак розпорядником майна оцінка майна боржника не проведена.
Згідно приписів чинного законодавства про банкрутство оцінка майна боржника з метою його відчудження проводиться у всіх судових процедурах . У п.36.8 Інформаційного листа Вищого господарського суду від 2803.2013р.№ 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " визначено, що обов'язковою умовою провадження у справах про банкрутство державних підприємств у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50%, крім підприємств, що є об'єктами власності Автономної Республіки Крим та комунальної власності є визначення початкової вартості майна , майнових прав цих підприємств, відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність України".
Тому господарський суд дійшов помилкового висновку про те, що вимога Фонду заявлена передчасно, оскільки оцінка майна боржника проводиться на стадії ліквідаційної процедури при підготовці майна до реалізації (ч. 3 ст. 43, ч. 13 ст. 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". А в даному випадку мається на увазі визначення вартості майна за результатами інвентаризації на підставі документів бухгалтерського обліку підприємства. Порядок проведення інвентаризації майна та визначення вартості активів підприємства (основних засобів, лишків, об'єктів, що не знаходяться на обліку, а також об'єктів, дані про які відсутні в обліку тощо) врегульовано Положенням про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 №879. Таким чином, наявність цієї обставини унеможливлює перехід до іншої судової процедури.
За таких обставин, господарський суд необґрунтовано визнав боржника банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру.
Відповідно до частини першої ст. 114 Закону про банкрутство кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого санацією або ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених цим Законом.
На розгляд суду надано дві кандидатури арбітражних керуючих на участь у справі в якості ліквідатора банкрута - Гусака Ю. М. та Васильцова А. А.
Оскільки суд не знайшов підстав для введення процедури ліквідації, тому відсутні підстави для розгляду скарги арбітражного керуючого Васильцова А.А. в частині призначення його ліквідатором.
Ухвалою господарського суду від 27.04.2015 року зупинено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Азовські мастила і оливи . Тому клопотання про зупинення дії постанови господарського суду Запорізької області від 15 квітня 2015 року по справі № 908/3667/13 та заборонити ліквідатору арбітражному керуючому Гусака Ю. М. вчиняти будь - які дії по відчудженню майна боржника не підлягає задоволенню.
На підставі наведеного постанова господарського суду не відповідає матеріалам справи, приписам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 103,104,105 ГПК України судова колегія
Постанову господарського суду Запорізької області від 15 квітня 2015року по справі №908/3667/13 скасувати.
Справу № 908/3667/13 передати на розгляд господарського суду Запорізької області.
Головуючий А.М. М'ясищев
Судді: Н.В. Будко
Е.В.Сгара