Справа № 234/9161/15-а
Провадження № 2-а/234/226/15
06 липня 2015 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області, у складі
головуючого судді Фоміної Ю.В.
при секретарі Бабіч В.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Краматорського міського суду Донецької області адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Дружківське рудоуправління» до Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом звернувся позивач ПАТ «Дружківське рудоуправління» до Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування п.3 рішення, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 12.03.2015 року Краматорською міською радою було прийняте рішення №47/VI-35 від 12.03.2015 року «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції», відповідно до якого: 1. Затвердити Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції (додається). 2. Відділу з питань преси, інформації та зв'язків з громадкістю (Коцаренко) опублікувати дане рішення в газеті «Краматорська правда» та розмістити на офіційному веб-сайті Краматорської міської ради. 3. Дане рішення набуває чинності з 01.07.2015 року. Вважати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 24.12.2014 року №44/VI-305 «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська» з 01.01.2015 року. 5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови ОСОБА_3 Встановлюючи п.3 рішення, відповідно до якого воно набуває чинності з 01.07.2015 року, відповідач порушив вимоги п.п.12.3.4 п.12.3 стю.12, п.п. 4.1.9 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України та ч.3 ст.27 Бюджетного кодексу України в частині строків прийняття та офіційного оприлюднення рішення про встановлення або зміну застосування встановлюваних місцевих податків та зборів на 2015 рік, та в частині заборони зміни протягом бюджетного року податків та зборів, їх ставок, а також податкових пільг. З аналізу законодавства, рішення про встановлення або зміну місцевих податків та зборів у 2015 році повинно бути прийняте та офіційно оприлюднене до 15 липня 2014 року та не може бути змінене протягом року. Зазначене рішення порушує права позивача шляхом збільшення податкового навантаження, зокрема за об'єктами нежитлової нерухомості за адресою: м. Краматорськ, смт Комишуваха, вул. Самаркандська, буд.82. Пунктом 4 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи, який набув чинності 01.01.2015 року, рекомендовано, а не зобов'язано органам місцевого самоврядування прийняти та оприлюднити таке рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно. Просить суд визнати протиправним та скасувати п. 3 Рішення Краматорської міської ради №47/VI-35 від 12.03.2015 року «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції», згідно з яким зазначене рішення набуває чинності з 01.07.2015 року.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та просив його задовольнити, надавши суду пояснення аналогічні викладеним в позові, додатково пояснивши, що відповідач не оскаржує зміст рішення, повноваження ради на винесення такого рішення, розміри ставок податку, а оскаржує та вважає незаконним момент набуття чинності такого рішення, листи фіскальної служби не є нормами права та не повинні їм суперечити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила повністю та пояснила, що вказане рішення було прийнято у відповідності до п.4 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набув чинності 01.01.2015 року та роз'яснень, які містяться в листах Державної фіскальної служби України від 16.01.2015 року та 28.01.2015 року. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясував всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд встановив.
ПАТ «Дружківське рудоуправління» є власником об'єктів нерухомого майна, розташованого на території Краматорської міської ради за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, смт. Комишуваха, вул. Самаркандська, будинок 82 (а.с.13).
12.03.2015 р. Краматорська міська рада Донецької області прийняла рішення № 47/VI-35 «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста Краматорська в новій редакції», у преамбулі якого зазначено про те, що це рішення приймається на виконання Закону України від 28.12.2014 року №71- VIII «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», відповідно до ст.266 Податкового кодексу України, керуючись ст.12 розділу І «Загальні положення» Податкового кодексу України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Резолютивна частина рішення містить п'ять пунктів: 1. Затвердити Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції (додається). 2. Відділу з питань преси, інформації та зв'язків з громадкістю (Коцаренко) опублікувати дане рішення в газеті «Краматорська правда» та розмістити на офіційному веб-сайті Краматорської міської ради. 3. Дане рішення набуває чинності з 01.07.2015 року. Вважати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 24.12.2014 року №44/VI-305 «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська» з 01.01.2015 року. 5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови ОСОБА_3 (а.с. 8-12).
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання, а згідно до п. 24 ч. 1 ст. 26 Закону України 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 24) встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, сільські, селищні і міські ради у межах повноважень та з урахуванням граничних розмірів ставок встановлюють своїми рішеннями місцеві податки і збори, які є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Підпунктом .12.3.4. п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, передбачене, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Законом України від 28.12.2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набув чинності 01.01.2015 року (далі - Закон № 71) внесено низку змін до Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
В пункті 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набув чинності 01.01.2015 року зазначене наступне: Рекомендувати органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Таким чином, вказаними нормами було саме рекомендовано органам місцевого самоврядування прийняти рішення щодо встановлення у 2015 році місцевого податку на майно та визначено, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Податковим кодексом України визначені принципи, на яких ґрунтується податкове законодавство, зокрема, пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПКУ визначено принцип стабільності, який говорить, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Аналогічні положення принципу стабільності податкового законодавства визначено у пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, щодо встановлення місцевими радами місцевих податків і зборів, а саме, рішення сільських, селищних та міських рад про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Статтею 5 Податкового кодексу України визначено порядок співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами, а саме, що для регулювання відносин у сфері справлення податків і зборів, застосовуються поняття, правила та положення, які встановлено Податковим кодексом України.
Відповідно до п.7.3 ст.7 Податкового кодексу України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Порядок формування доходної частини бюджетів, визначено у частині 3 статті 27 Бюджетного кодексу України, а саме: закони України, які впливають на показники бюджету і приймаються після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Статтею 4 Бюджетного кодексу України визначено, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Отже правила, які визначено податковим та бюджетним законодавством, про прийняття місцевими радами рішень, щодо зміни розмірів податків, які справляються до бюджетів, та формують їх доходну частину, є однакові.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд зазначає, що в даному випадку спірні правовідносини регулюються саме Податковим кодексом України, а тому застосування до таких правовідносин приписів Закону України від 28.12.2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», є помилковим, оскільки Податковий кодекс України має переважне право при застосуванні в вказаних правовідносинах, інформаційні листи державної фіскальної служби України не є нормативно-правовими актами та не можуть суперечити закону.
З урахуванням вимог чинного законодавства зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Таким чином, пункт 3 Рішення Краматорської міської ради №47/VI-35 від 12.03.2015 року «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції», згідно з яким зазначене рішення набуває чинності з 01.07.2015 року, суперечить вимогам чинного законодавства, що обумовлює його скасування та задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,71,158-163,171 КАС України, ч.2 ст.19 Конституції України, ст.4,5,7,12 Податкового кодексу України,
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Дружківське рудоуправління» до Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати пункт 3 Рішення Краматорської міської ради №47/VI-35 від 12.03.2015 року «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції», згідно з яким зазначене рішення набуває чинності з 01.07.2015 року.
Стягнути з місцевого бюджету м. Краматорська Донецької області на користь Публічного акціонерного товариства «Дружківське рудоуправління», ЄДРПОУ 00191796 судовий збір у розмірі 73,08 грн.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови був виготовлений 07.07.2015 року.
Суддя ОСОБА_4