Справа № 444/1230/15-а
Провадження № 2-а/444/21/2015
(повна)
03 липня 2015 року Жовківський районний суд Львіської області в складі :
головуючого судді Мартинишин Я. М.,
при секретарях Гербут Н.М.,Садовій І.З.,
з участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача,
третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовква Львівської області в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Дублянського міського голови ОСОБА_3, третьої особи : Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області про визнання протиправними дій суб"єкта владних повноваень та скасування розпорядження, -
Позивач ОСОБА_4 звернувся до суду із даним адміністративним позовом до Дублянського міського голови ОСОБА_3, та третьої особи Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень та скасування розпорядження. Свої позовні вимоги мотивує тим, що він проживає за адресою АДРЕСА_1 Він його сім»я та інші мешканці вулиці, а саме його сім»я з 1995 року користуються земельною ділянкою, яка ним була вивільнена від міського сміття , розчищена і на такій він висаджує городину, площа земельної ділянки становить 0,1300 га. З 2000 року він користується ділянкою, сплачує платежі до міської ради за користування ділянкою. Позивач звернувся до Дублянської міської ради з приводу передачі у його власність земельної ділянки, яку він використовує понад 15 років для ведення особистого господарства (городництва). Рішенням 54-ї сесії шостого демократичного скликання Дублянської міської ради №337 від 07.05.2015 року йому надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ орієнтовно 0,1300 га. в АДРЕСА_1. Він звернувся до міської ради про видачу рішення сесії і таке йому надіслано15.05.2015 року та одночасно надіслано і розпорядження Дублянського міського голови №02-04/23 від 14.05.2015 року з якого він довідався , що Дублянським міським головою ОСОБА_3 зупинено дію рішення Дублянської міської ради №37 від 07.05.2015 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,1300 га. в АДРЕСА_1 в зв»язку із земельними спорами, що виникли між заявником і сусідами». Зазначеним розпорядженням винесено на повторний розгляд депутатської комісії з питань землекористування та екології Дублянської міської ради питання щодо надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою . Вважає , що дії Дублянського міського голови є протиправними і такими діями порушено його права та інтереси щодо набуття у власність земельної ділянки , оскільки головою порушено процесуальний порядок зупинення рішення ради, а саме порушено ст.59 Закону Украни «Про місцеве самоврядування в Україні». Окрім того причини, названа міським головою в розпорядженні про наявність спору з сусідами є безпідставною, оскільки він користується ділянкою тривалий час, вивіз міське сміття, затратив кошти на приведення ділянки в родючу частину , постійно сплачував земельний платіж . Окрім того поряд є вільна площа, яку можливо виділити особам, які претендують на користування ділянкою на цій же вулиці.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги викладені в позовній заяві з наведених у ній підстав. Просить позов задоволити. Додатково пояснила, що жодного оголошення про збори про вирішення питань, щодо спірних земельних ділянок не було . Окрім того коли відбувалась 54 сесія шостого демократичного скликання Дублянської міської ради 337 від 07.05.2015 року та виносилось рішення головою зборів була секретар ради, проте коли вона прибула до ради, щоб отримати дане рішення, то їй повідомили, що таке рішення є ще не підписане та такий проект рішення було надано голові ради для ознайомлення . Коли повернулась секретар то повідомила їй, що головою ради було 14.05.2015 року було видано розпорядження , яким зупинено дію рішення Дублянської міської ради №37 від 07.05.2015 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,1300 га. за адресою : АДРЕСА_1, ОСОБА_4» у зв»язку із земельними спорами, що виникли між заявником і сусідами. Окрім того , вирішено винести на повторний розгляд депутатської комісії з питань землекористування та екології Дублянської міської ради питання «Про надання дозволу н виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,1300 га. за адресою : АДРЕСА_1, ОСОБА_4» запросивши сторони конфлікту . А тому просила суд позов задоволити.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги позивача , додатково повідомила суду, що вважає, що дії Дублянського міського голови є протиправними та такими діями порушено права та інтереси позивача, щодо набуттяу власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,1300 га. за адресою : АДРЕСА_1, а саме порушено вимоги ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки своїм розпорядженням голова Дублянської міської ради зипив дію рішення сесії лише через сім днів без зазначення обгунтованих зауважень та винесено на повторний розгляд депутатської комісії, а не ради. А тому просила суд даний позов задоволити .
Відповідач та одночасно представник третьої особи ОСОБА_3 в судовому засіданні , щодо позовних вимог позивача заперечив, та суду пояснив, що він є головою Дублянської міської ради, вважає що винесене ним розпорядження про зупинення дії рішення 54-ї сесії шостого демократичного скликання Дублянської міської ради 337 від 07.05.2015 року є законним та обґрунтованим, щодо порушення строків винесення такого розпорядження заперечує, поскільки були державні вихідні дні. Окрім того, на дану земельну ділянку відсутні первинні документи щодо спірної земельної ділянки. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю даного позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали даної, оцінивши всі докази в їхній сукупності, суд приходить до наступних висновків .
Судом встановлено, що позивач звертався із заявою про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1300 га. за адресою : АДРЕСА_1, оскільки, останній її використовує понад 15 років для ведення особистого господарства (городництва), платить податок, привів дану земельну ділянку до впорядкування та використання її для особистого селянського господарства, що підтверджується копіями квитанцій про плату за землю.
Окрім того, факт користування земельною ділянкою, яка знаходиться в АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,1300 га. , підтверджується актом-згодою сусідів від 20.06.2015 року.
Як вбачається із листа Дублянської міської ради від 24.06.2015 року №514 , позивач ОСОБА_4 користується земельним наділом орієнтовною площею 0,1300 га. , яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, за усною вказівкою міського голови без жодних рішень міської ради чи рішень депутатської комісії .
Конституційне право власності на землю, є базою для забезпечення багатьох прав та свобод людини, проголошених Конституцією України. У ст. 14 Конституції України проголошено: "Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону".
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
У відповідності до п.2 ч.3 ст.105 КАС України, адміністративний позов може містити вимогу про зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
З положень вказаних вище статей Законів випливає право позивача пред'явити в адміністративному позові вимогу про визнання дій та бездіяльності Дублянського міського голови неправомірними та зобов'язання прийняти належне рішення.
Крім того, у відповідності до ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Так, у відповідності до вимог ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, позивач і звернувся до Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області а саме, із заявою про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ орієнтовною площею 0,1300 га .
Як передбачається п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
У відповідності до ч. 7 ст.118 Земельного кодексу України сільська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Так, 07.05.2015 року Дублянською міською радою Жовківського району Львівської області №337 позивачу ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ орієнтовно 0,1300 га. в АДРЕСА_1.
14.05.2015 року головою Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області за №02-04/23 винесено розпорядження , яким вирішено :
1.Зупинити дію рішення Дублянської міської ради №37 від 07.05.2015 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,1300 га. в АДРЕСА_1 в зв»язку із земельними спорами, що виникли між заявником і сусідами».
2.Винести на повторний розгляд депутатської комісії з питань землекористування та екології Дублянської міської ради питання щодо надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою .
Тобто, всупереч вимогам ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , зокрема рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відтак, головою Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області , із порушенням строків передбачених ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зупинено дію рішення Дублянської міської ради №37 від 07.05.2015 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,1300 га. в АДРЕСА_1» в зв»язку із земельними спорами, що виникли між заявником і сусідами. Окрім того, в судовому засіданні відповідачем не доведено факту про те, що відносно даної земельної ділянки існують спори.
Як вбачається із 14.05.2015 року головою Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області за №02-04/23 винесено розпорядження, яким зупинено дію рішення Дублянської міської ради №37 від 07.05.2015 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,1300 га. в АДРЕСА_1» .
Відповідно до ст. 59 ч.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , зокрема у разі зупинення рішення ради розпорядженням голови, рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення.
Станом на 03.07.2015 року дане питання повторно не вирішувалось та інших рішень радою щодо даної спірної земельної ділянки не приймалось.
Враховуючи наведене вище, зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_4
Окрім того , в порядку забезпечення позову судом 19 червня 2015 року було постановлено ухвалу, якою зупинено дію розпорядження №02-04/23 від 14.05.2015 року міського голови Дублянської міської ради ОСОБА_3 про зупинення дії рішення Дублянської міської ради № 37 від 07.05.2015 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовної площі 0,1300 га за аресою АДРЕСА_1, ОСОБА_4.» .
Згідно ст.118 ч.4 КАС України суд одночасно з прийняттям постанови може скасувати вжиті заходи забезпечення позову.
А тому, суд вважає за необхідне скасувати заходи забезпечення позову вжиті по цій справі ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 19 06.2015 року .
Керуючись ст. 2,5,7,11,71,94 ч.3,99,100,158-163 КАС України, суд -
Позов задоволити .
Визнати незаконними та протиправними дії Дублянського міського голови ОСОБА_3 , щодо зупинення дії рішення Дублянсьої міської ради №37 від 07.05.2015 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовно площею 0,1300 га в АДРЕСА_1, ОСОБА_4".
Скасувати розпорядження №02-04/23 від 14.05.2015 року Дублянського міського голови ОСОБА_3, щодо зупинення дії рішення Дублянської міської ради №37 від 07.05.2015 рокку "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовно площею 0,1300 га а АДРЕСА_1, ОСОБА_4".
В порядку забезпечення позову судом 19 червня 2015 року було постановлено ухвалу, якою зупинено дію розпорядження №02-04/23 від 14.05.2015 року міського голови Дублянської міської ради ОСОБА_3 про зупинення дії рішення Дублянської міської ради № 37 від 07.05.2015 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовної площі 0,1300 га за аресою АДРЕСА_1, ОСОБА_4» . Згідно ст.118 ч.4 КАС України суд одночасно з прийняттям постанови може скасувати вжиті заходи забезпечення позову. Оскільки спір судом вирішено, суд вважає за необхідне скасувати заходи забезпечення позову вжиті по цій справі ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 19 06.2015 року .
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жовківський районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Я. М. Мартинишин