9 червня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у господарських справах Верховного Суду України у складі:
головуючогоКривенка В.В.,
суддів:Барбари В.П., Берднік І.С., Волкова О.Ф., Гриціва М.І., Гуля В.С., Жайворонок Т.Є., Колесника П.І., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Самсіна І.Л., Терлецького О.О., Шицького І.Б., -
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) «Київенерго» до Кабінету Міністрів України, треті особи: міжгалузева асоціація з розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго», комунальне підприємство (далі - КП) теплових мереж «Бориспільтепломережа», КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради», КП «Жовкватеплоенерго», підприємство теплових мереж «Ковельтепло», КП «Міськтепловодоенергія», міське КП «Херсонтеплоенерго», Нікопольське КП «Нікопольтеплоенерго», КП «Марганецьтепломережа», КП теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, КП «Нововолинськтеплокомуненерго» житлово-комунального об'єднання Нововолинської міської ради, КП «Павлоградтеплоенерго», приватне акціонерне товариство «Горлівськтепломережа», КП «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради, Канівське КП теплових мереж, Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго», КП «Харківські теплові мережі», про визнання незаконними та скасування норм Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 червня 2014 року № 217 (далі - Порядок), в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 444 в частині,
У вересні 2014 року ПАТ «Київенерго» звернулося до суду із зазначеним позовом про визнання нечинними з дати прийняття норм Порядку щодо відкриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за комунальні послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, зокрема:
- в абзаці першому пункту 2 - словосполучення «та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води», «та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці другому пункту 2 - словосполучення «комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води», «та комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води», «та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому пункту 3 - словосполучення «та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці другому пункту 3 - словосполучення «комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води», «комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в пункті 6 - словосполучення «та наданих комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому пункту 7 - словосполучення «та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці другому пункту 7 - словосполучення «або комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води», «та/або комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому пункту 8 - словосполучення «та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому пункту 9 - словосполучення «та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці другому пункту 9 - словосполучення «та/або наданих комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці четвертому пункту 9 - словосполучення «та/або комунальними послугами з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому пункту 12 - словосполучення «та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому підпункту 1 пункту 13 - словосполучення «та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води», «та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці третьому підпункту 1 пункту 13 - словосполучення «та надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому підпункту 2 пункту 13 - словосполучення «та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води», «та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
-в абзаці третьому підпункту 2 пункту 13 - словосполучення «та надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому підпункту 3 пункту 13 - словосполучення «та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води», «та/або комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці третьому підпункту 3 пункту 13 - словосполучення «та надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому пункту 14 - словосполучення «та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому пункту 15 - словосполучення «та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води»;
- в абзаці першому пункту 16 - словосполучення «та/або комунальними послугами з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води».
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваний Порядок прийнято з порушенням норм Закону України від 24 червня 2004 року № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), який не передбачає ні обов'язків щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання для виконавців комунальних послуг, ні повноважень Кабінету Міністрів України щодо встановлення порядку розподілу коштів, що надходять як оплата за комунальні послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води. Грошові кошти за комунальні послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води є власністю підприємств теплопостачання, які мають право вільно ними розпоряджатись. З огляду на викладене позивач вважає оскаржуваний Порядок протиправним.
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 26 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року, у задоволенні позову відмовив.
Суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, зазначив, що позивач є теплопостачальною організацією, а тому кошти, які надійшли за виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, без урахування вартості природного газу зараховуються на поточний рахунок позивача.
З огляду на викладене положення Порядку жодним чином не обмежують право власності позивача щодо розпорядження грошовими коштами після їх розподілу.
Підсумовуючи викладене, оскаржуваний Порядок прийнято уповноваженою особою в межах наданої компетенції відповідно до норм Закону України від 2 червня 2005 року № 2633-IV «Про теплопостачання» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2633-IV), положення Порядку жодним чином не обмежують право власності позивача щодо розпорядження грошовими коштами, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 27 лютого 2015 року відмовив ПАТ «Київенерго» у відкритті касаційного провадження.
Не погоджуючись з цією ухвалою суду касаційної інстанції, ПАТ «Київенерго» звернулось із заявою про її перегляд Верховним Судом України з підстави неоднакового застосування касаційними судами статті 191 Закону № 2633-IV.
На обґрунтування заяви додано копії ухвал Вищого адміністративного суду України від 5 липня 2011 року, 1 липня 2014 року та копію постанови Вищого господарського суду України від 5 березня 2015 року, які, на думку заявника, підтверджують неоднакове застосування касаційними судами одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Однак у цих рішеннях суди касаційної інстанції не посилаються на статтю 191 Закону № 2633-IV, у зв'язку з чим неможливо встановити розбіжності у застосуванні цієї норми.
Наведене не дає можливості дійти висновку про неоднакове застосування одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Ураховуючи те, що обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися, керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у господарських справах Верховного Суду України
У задоволенні заяви публічного акціонерного товариства «Київенерго» відмовити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий В.В. Кривенко
Судді: В.П. Барбара І.С. Берднік
О.Ф. ВолковМ.І. Гриців
В.С. Гуль Т.Є. Жайворонок
П.І. Колесник О.А. Коротких
О.В. КривендаВ.Л. Маринченко
П.В. ПанталієнкоО.Б. Прокопенко
І.Л. СамсінО.О. Терлецький
І.Б. Шицький