№ 2- 1101/11
18.10.2011 року м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Замеги О.В., при секретарі Павліченко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу Держкомзему у Бердичівському району, Житомирської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру” про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації та зобов”язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 110167, виданого на його ім'я на земельну ділянку площею 2.2549 га. в адміністративних межах Райгородоцької сільради Бердичівського району, скасувати його державну реєстрацію в Книзі реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, реєстровий номер 010620400303. Позовні вимоги мотивує тим, що отриманий ним державний акт серії ЯА № 110167, виданий на підставі розпорядження Бердичівської райдержадміністрації № 411 від 17.09.2004 року, яке втратило чинність, у зв'язку з прийняттям розпорядження № 40 від 24.01.2007 року на підставі протесту Житомирського природоохоронного прокурора, тому державний акт є недійсним. Бердичівською райдержадміністрацією прийняте розпорядження № 223 від 25.04.2008 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) реформованого КСП „Райгородок” та видачі державних актів власникам сертифікатів на право власності на земельну частку (пай), однак у видачі державного акту йому відмовлено, оскільки попередній державний акт може бути визнаний недійсним лише в судовому порядку.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з”явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутності, позовні вимоги підтримує.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_2 не з”явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник „Центру державного земельного кадастру” в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи в його відсутності суду не надав.
Представник відділу держкомзему у Бердичівському районі в судове засідання не з”явився, надав заяву про розгляд справи в повному обсязі, позовні вимоги визнає.
Представник третьої особи - Бердичівської райдержадміністрації в судове засідання не з”явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи в його відсутності суду не надав.
У зв'язку з відсутністю сторін розгляд справи проводиться відповідно до ч. 2 ст.197 ЦПК України.
Дослідивши докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2.2549 га. розташованої на території Райгородоцької сільради Бердичівського району, на підставі державного акту серії ЯА № 110167, який виданий відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації № 411 від 17.09.2004 року. Акт зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010620400303.
На розпорядження голови райдержадміністрації № 411 від 17.09.2004 року прокурором природоохоронної прокуратури Житомирської області внесений протест з вимогою скасувати це розпорядження як таке, що є незаконним, прийняте без розроблення проекту землеустрою, без погодження з контролюючими органами, протокол розподілу земельних ділянок між співвласниками затверджений адміністрацією ще до того, як такі збори відбулися. В матеріалах проекту землеустрою є лише одне погодження з районним відділом земельних ресурсів від 20.02.2005 року, немає погоджень з природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування та архітектури й охорони культурної спадщини. Висновок державної землевпорядної експертизи від 10.06.2005 року підроблений(а.с.7)
Факт підроблення висновку експертизи стверджується вироком Бердичівського міськрайсуду від 01.11.2007 року про притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_3, який в серпні 2005 року вчинив службове підроблення, склавши завідомо неправдивий висновок державної землевпорядної експертизи технічної документації із землеустрою щодо організації території земельних часток та складання державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам реформованого КСП „Райгородок”, державна експертиза технічної документації не проводилась.
Розпорядженням голови райдержадміністрації № 40 від 24.01.2007 року протест прокурора задоволений, розпорядженням голови райдержадміністрації № 411 від 17.09.2004 року „Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток(паїв) реформованого КСП „Райгородок” Райгородоцької сільради визнане втративши чинність(а.с.9).
25.04.2008 року головою райдержадміністрації прийняте нове розпорядження № 223 „Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток(паїв) реформованого КСП „Райгородок”, згідно з яким погоджено проектно-технічну документацію із землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та складання державних актів на право власності на земельну ділянку громадянам із земель реформованого КСП „рай городок” на території Райгородоцької сільради, розроблений ДП „Поліськегеодезкартографія”, затверджено протокол розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток(паїв), видати державні акти на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв), згідно додатку до проектно-технічної документації.(а.с.10)
При вирішенні питання в судовому порядку про недійсність документів, виданих на підставі переглянутого рішення органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування про скасування свого рішення, за яким земельна ділянка була неправомірно одержана у власність чи користування, слід враховувати рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009, згідно з п.5 мотивувальної частини якого органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування перерозподілити землю інакше після встановлення меж земельної ділянки у натурі (на місцевості), одержання власником або землекористувачем документів, що посвідчують право на них, та державної реєстрації, не може бути підставою для припинення права власності на земельну ділянку або права користування земельною ділянкою як повністю так і частково, оскільки визначений ст.ст.140, 141 ЗК України перелік підстав для цього є вичерпаним. Згідно ст. 154 цього кодексу органи виконавчої влади та місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатися у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов'язки чи обмеження.
Позивач, який є суб'єктом виниклих спірних земельних правовідносин, не заперечує проти перерозподілу земель реформованого КСП „Райгородок” відповідно до розпорядження райдержадміністрації № 223 від 25.04.2008 року, приймав участь в загальних зборах співвласників земельних часток(паїв) реформованого КСП „Райгородок” в 2008 році, згідно з рішенням яких йому належить інша земельна ділянка, просить визнати недійсним Державний акт на земельну ділянку, яку він отримала у власність на підставі попереднього розпорядження райдержадміністрації до її перерозподілу.
За таких обставин, визнання недійсним Державного акту на земельну ділянку, яка належить позивачеві, не буде суперечити вимогам закону.
Державний акт серії ЯА № 110167 зареєстрований в книзі реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування, договорів оренди землі за реєстровим номером 010620400303.
Ст. 27 Законом України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” передбачає скасування державної реєстрації речових прав в разі винесення судом відповідного рішення, про що вносяться дані до Державного реєстру прав.
Визнання Державного акту на право власності на земельну ділянку недійсним є підставою для скасування його державної реєстрації.
На день розгляду справи судом новий державний акт позивачеві не виданий по причині наявності державного акту серії ЯА № 110167, та його державної реєстрації в книзі реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування, договорів оренди землі.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 61, 84, 85, 88, 197, 209, 212 - 214 ЦПК України, ст.ст.116, 118, 140, 153, 154 ЗК України, ст. 26 Закону України „ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, ст. 5 Закону України „ Про порядок виділення в натурі(на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток( паїв), суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 110167, який виданий на ім”я ОСОБА_1 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Райгородської сільської ради Бердичівського району Житомирської області загальною площею 2.2549 га.
Скасувати реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 110167, який виданий на ім”я ОСОБА_1, реєстровий номер в Книзі реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування, договорів оренди землі 010620400303.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Житомирської області через Бердичівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його оголошення. Особам, які брали участь у справі, але не були присутнім у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подавати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: