Справа № 127/10952/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Федчишен С. А.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
06 липня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Боровицького О. А. Совгири Д. І.
за участю:
секретаря судового засідання: Литвинюка С.О.,
позивачки: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 05 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В травні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, в якому просила визнати протиправними дії управління ПФУ у місті Вінниці щодо відмови у перерахунку її пенсії за вислугою років та обмеження розміру; зобов'язати УПФУ у м. Вінниці перерахувати їй пенсію за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 17.10.2014 року №18/111-зп, та встановити її розмір із 22 жовтня 2014 року в розмірі 14 507,28 грн. (16 119,20*90% =14 507,28 грн.), а також виплатити різницю у пенсії по день припинення порушення її законного права.
Постановою Вінницького міського суду від 05 червня 2015 року позов задоволено: визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 пенсії за вислугою років та обмеження її розміру; зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці перерахувати ОСОБА_2 пенсію за вислугою років з середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 17.10.2014 року №18/111зп в розмірі 90% місячного заробітку, та виплатити їй різницю між фактично отриманою нею та належною до сплати сумою пенсії з 22.10.2014 року.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Позивачка в судовому засіданні заперечила стосовно задоволення апеляційної скарги та просила рішення суду залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову Вінницького міського суду від 05.06.2015 року - частково скасувати, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці з вересня 2003 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків суми місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
13 жовтня 2014 року позивачка звільнилась з роботи в органах прокуратури України з посади заступника начальника відділу за власним бажанням.
20 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 17.10.2014 року №18-111зп про розмір середньомісячного заробітку.
Розпорядженням УПФУ в м. Вінниці відмовлено у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року та проведено перерахунок пенсії, виходячи з 70% заробітної плати у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
22 січня 2015 року позивачка звернулась з заявою до начальника УПФУ в м. Вінниці, в якій просила перерахувати пенсію із розрахунку 90% середньомісячного заробітку, який діяв на момент призначення пенсії у вересні 2003 року, однак листом УПФУ в м. Вінниці від 06.02.2015 року №12/П-1 відмовлено в проведенні такого перерахунку пенсії.
Позивачка, не погодившись з зазначеним рішенням управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці, звернувся до суду першої інстанції з даним позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з чим частково погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Згідно ст. 50-1 ч. 1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01.10.2011 р. положення ст. 50-1 ч. 1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Статтею 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ст. 50-1 ч. 18 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, передбачені ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає обґрунтованим визнання протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивачки, виходячи з 70% від суми заробітку і зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки, виходячи з 90% заробітної плати на підставі поданої заяви.
Такий висновок суду першої інстанції узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13).
Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправними дій УПФУ в м. Вінниці в частині обмеження розміру пенсії позивачки, зважаючи на наступне.
Відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексацій та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, яка мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, колегія суддів вважає правомірними дії УПФУ в м. Вінниці щодо обмеження розміру її пенсії, оскільки чинним законодавством передбачено встановлення таких обмежень.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції частково допущено порушення норм матеріального права, а доводи апеляційної скарги частково спростовують правильність висновків суду, тому наявні підстави для часткового скасування постанови .
Відповідно до ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову.
Згідно з ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці задовольнити частково.
Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 05 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати в частині визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо обмеження розміру пенсії за вислугою років.
В цій частині прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо обмеження розміру пенсії за вислугою років.
В решті постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 05 червня 2015 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 07 липня 2015 року.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Боровицький О. А.
ОСОБА_4