10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Рудика Л.Д.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
іменем України
"06" липня 2015 р. Справа № 569/5052/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "22" квітня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинення певних дій ,
У березні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області здійснити нарахування та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до постанови Рівненського міського суду від 04 липня 2013 року.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 22 квітня 2015 року відмовлено в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції із ухваленням нової про задоволення позовних вимог.
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач також є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.
Розмір пенсії ОСОБА_3 обчислений згідно норм ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв».
Порядок здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження визначається в залежності від категорії ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській катастрофі (1 категорія або ж 2-4 категорії).
У відповідності до постанови КМУ від 20.01.1997 року №51 інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1 видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Для вказаної категорії Чорнобильців (ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, які обов'язково визнані інвалідами) застосовується порядок обчислення пенсій, що регламентується постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210. Даний Порядок визначає, що пенсії, за бажанням осіб, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Проте, даний механізм обчислення пенсій стосується лише ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, до яких не відноситься позивач.
Стаття 57 Закону України «Про статуй і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює право на пільги по обчисленню середньомісячного заробітку для інших категорії чорнобильців (в т. ч. ліквідаторів 2 категорії, яким є Позивач). У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
Згідно з ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (№1058-IV), за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Тобто, у разі визначення розміру пенсійної виплати згідно ст. 27 Закону України №1058-IV, обчислення її відбувається за двоскладовою формулою:
За період роботи до 01.01.2004 року заробітна плата враховується за нормами і порядку, встановленому раніше чинним законодавством, тобто застосовується ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та норми Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
За період роботи після 01.01.2004 року обчислення заробітної плати провадиться в порядку, передбаченому ст. ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказаний порядок описаний був вище.
При визначенні першої складової заробітної плати для обчислення пенсії враховується, що у відповідності до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом "а" ст.13 і ст. 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до п. б ч. 1 постанови КМУ від 15.04.2003 року №544, з метою поліпшення матеріального становища пенсіонерів вирішено збільшити максимальний розмір трудових пенсій за віком до 200 гривень включно для категорій працівників, визначених згідно з пунктом "а" статті 13 та статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та відповідно до 150 гривень включно - для інших категорій працівників.
Згідно із ч. 4 постанови КМУ від 20.11.2003 року №1783, урядом вирішено збільшити на 12 відсотків розмір трудових пенсій (з урахуванням цільової грошової допомоги), призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Станом на 31.12.2003 року максимальний розмір пенсії за віком відповідно до постанови КМУ №544 становив 150 грн. (три мінімальні розміри пенсії за віком 50 грн. х 3), тому розмір частини пенсії за страховий стаж, набутий до 01.01.2004 р., з урахуванням постанови №1783 становить 168 грн. (150 грн. х 1,12%).
Таким чином, розмір першої складової пенсії не може перевищувати 168 грн., що є меншим, ніж обчислена пенсія позивача на даний момент за період його роботи до 01.01.2004 року.
Розмір другої складової пенсійної виплати визначений в автоматизованому порядку згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відображений, як і перша складова, у розпорядженні, що міститься у матеріалах справи.
Таким чином, суд першої інстанцій дійшов вірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "22" квітня 2015 р. - без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: Є.В.Одемчук
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33000
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018
- ,