Ухвала від 02.07.2015 по справі 686/25969/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 686/25969/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Логінова С.М.

Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.

02 липня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 квітня 2015 року позов задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити з наступних підстав.

Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, звертаючись до суду першої інстанції та на аргументацію позовних вимог, позивач вказав на те, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить посвідчення.

З 21 травня 1984 року позивач працював водієм 3 класу на Хмельницькій автобазі треста «Хмельницькводстрой», що підтверджується записами в трудовій книжці.

Згідно наказу № 33-к, він з 03 квітня по 16 квітня 1987 року приймав участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а саме здійснював перевезення щебеню на підкріплення річки Прип'ять.

З 3 квітня по 16 квітня 1987 року, а також в інші періоди, у зв'язку з виконанням трудових обов'язків він перебував безпосередньо у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсія призначається зі зниженням пенсійного віку на 8 років.

Позивач також зазначив, що 26 вересня 2014 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України м. Хмельницького із заявою щодо призначення пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ».

Листом від 16 жовтня 2014 року за № 25451/03 Управління Пенсійного фонду України м. Хмельницького повідомило його, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, - затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (із змінами, внесеними Постановою Пенсійного фонду № 23-1 від 15.10.2009 року) для визначення права на призначення пенсії слід надати довідку формою №122, яка видається на підставі первинних документів тими підприємствами, установами та організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

Через відсутність оригіналів вище зазначених документів, позивач не може скористатися передбаченою ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пільгою щодо оформлення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років, а відтак звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови виходив з обгрунтованості позовних вимог позивача, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційної інстанції погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсійний вік зменшується на 8 років.

Згідно із ст. 10 означеного закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 2.1 Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 25 листопада 2005 року до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судова колегія апеляційної інстанції повністю погоджується з висновком суду першої інстанції на рахунок того, що позивачем підтверджено належними та допустимими доказами той факт, що позивач приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС з 03.04.-16.04.1987 р., тобто протягом 14 календарних днів, оскільки ним було , як на доказ надано наступні документи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. серії НОМЕР_1 , трудову книжку із зазначенням, що позивач на підставі наказу № 33-к від 20.04.1987 р. приймав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС з 03.04.-16.04.1987 р., довідка № 306 від 17.04.1987 р. Чорнобильського УОС Мінводхозу УССР.; довідку Хмельницької автотранспортної бази б/н від 22.10.1992 р.; виписку з Наказу Хмельницької автобази треста «Хмельницькводстрой», виданої Хмельницьким обласним управлінням водних ресурсів, яке є правонаступником Хмельницької автотранспортної бази тресту «Хмельницькводбуд» № 33-к від 20.04.1987 р.; довідку Хмельницького обласного управління водних ресурсів № 467 від 17.03.2015 р.; перепустку за № 20528 від 31.12.1987 р. на право в'їзду в закриту зону (крім території Чорнобильській АЕС) у м. Припять, 1987 р.

Згідно з ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, наведені в апеляційній скарзі доводи жодним чином не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду -без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О.

Загороднюк А.Г.