10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Ковалик Ю.А.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
"06" липня 2015 р. Справа № 282/1140/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Майора Г.І.
ОСОБА_2,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Любарському районі Житомирської області на ухвалу Баранівського районного суду Житомирської області від "06" березня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії ,-
Постановою Баранівського районного суду Житомирської області від 23.10.2014 року, залишену без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014 року, визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області щодо призначення позивачу пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років, викладений в листах управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області від 25.06.2014 року № 3062/02 та від 16.09.2014 року № 5428/02; скасовано рішення комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області від 23.06.2014 року про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області призначити, провести нарахування та виплату позивачу, починаючи з 11.06.2014 року, пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати на правову допомогу в розмірі 1461,60 грн.
05 березня 2015 року до Баранівського районного суду Житомирської області звернулося управління Державної казначейської служби України у Любарському районі Житомирської області із заявою про роз'яснення постанови Баранівського районного суду Житомирської області від 23.10.2014 року.
Ухвалою Баранівського районного суду Житомирської області від 06 березня 2015 року заяву управління Державної казначейської служби України у Любарському районі Житомирської області про роз'яснення постанови Баранівського районного суду Житомирської області від 23.10.2014 року повернуто заявнику.
В апеляційній скарзі управління Державної казначейської служби України у Любарському районі Житомирської області посилається на порушення судом норм процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати ухвалу суду першої інстанції із постановленням нової про задоволення заяви про роз'яснення судового рішення..
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Повертаючи заяву управління про роз'яснення судового рішення, суд першої інстанції обґрунтував ухвалу суперечливими висновками.
Так, суд посилається на те, що заявник не має адміністративної процесуальної дієздатності, поскільки не є стороною у справі.
З такими висновками погодитись неможливо, виходячи з наступного.
Законом України “Про виконавче провадження”, крім органів державної виконавчої служби, визначено інші органи, до повноважень яких віднесено виконання рішень судів.
Зокрема, частиною другою статті 3 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Статтею 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ.
Згідно з п.2 ст. 4 Порядку, органи казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання;
Відповідно п.п. 5 п. 4 Положення «Про Державну казначейську службу України», затвердженого Указом Президента України № 460/2011 від 13.04.11 р., Державне Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
З аналізу вказаних вище норм вбачається, що списання коштів органами Державної казначейської служби України можливе лише з державного бюджету або місцевого бюджету.
Саме на орган Державного Казначейства державою покладено обов'язок по виконанню судових рішень в частині безспірного списання бюджетних коштів.
Відтак, управління Державної казначейської служби України у Любарському районі Житомирської області в процесі виконання судового рішення про безспірне списання бюджетних коштів, має право на звернення до суду з заявою в порядку ст.170 КАС України.
За таких обставин, постановлена ухвала не може бути визнана законною та обґрунтованою, а тому вона підлягає скасуванню.
Продовжуючи розгляд порушеного питання, суду першої інстанції належить врахувати наведене в ухвалі, повно і всебічно з'ясувати обставини справи, і, відповідно до встановленого та вимог закону вирішити заявлене клопотання.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 204-206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Любарському районі Житомирської області задовольнити частково.
Ухвалу Баранівського районного суду Житомирської області від "06" березня 2015 р. скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: Г.І. Майор
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 вул.Мотовилівська,44,с.Новий Любар,Житомирська область, Любарський район,13121
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області вул.Леніна, 52,смт.Любар,Житомирська область,13100
4- апелянт: Управління Державної казначейської служби України у Любарському районі Житомирської області вул.Леніна 40, смт.Любар, Житомирська область,13100