Ухвала від 01.07.2015 по справі 687/621/15-а

ОКРЕМАУХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 687/621/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Назарчук Р.В.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

01 липня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Граб Л.С., Совгири Д.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області на постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Вінницького апеляційного адміністративного суду знаходиться апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області на постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

За приписами статті 208 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 166 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.

Згідно з частиною 1 статті 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

За результатами розгляду апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області на постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 26 травня 2015 року у цій справі встановлено порушення чинного законодавства.

Зокрема, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України у Чемеровецькому районі Хмельницької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "д" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до пункту "д" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 Постанови КМ України "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" №637 від 12.08.1993).

Позивачем надано відповідачу трудову книжку, в якій наявні записи про роботу дояркою у періоди з 15.02.1984 по 31.12.1986 в колгоспі "Збруч" Чортківського району Тернопільської області, з 01.01.1987 по 04.03.2000 в колгоспі ім.. Ілліча с. Сокиринці, з 04.03.2000 по 03.11.2005 в СТОВ "Джерело" в с. Сокиринці, з 01.09.2007 по 08.12.2009 на фермі М.Олександрівка в ЗАТ Племзавод "Агро-Регіон", з 01.12.2010 по 26.09.2011 в ТОВ "Оболонь - Агро", отже пільговий стаж роботи позивача дояркою в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства, складає більше 20 років.

Проте листом №1257/04 від 10 березня 2015 року відповідач відмовив у призначенні вказаної пенсії позивачу.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погоджується суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відмова у призначенні пенсії на пільгових умовах не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.

Згідно з приписами статті 8 ОСОБА_3 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 ОСОБА_3 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.

Згідно зі статтею 46 ОСОБА_3 України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційний Суд України неодноразово (зокрема, рішення від 11.10.2005р.№ 8-рп/2005, від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, від 27.11.2008р. № 26-рп/2008) розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою ОСОБА_3 та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 ОСОБА_3 України не допускається.

На момент звернення до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області позивач досягла 50 років, мала загальний стаж роботи більше 25 років та пільговий стаж більше 20 років на роботі, яка дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту "д" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

При цьому в трудовій книжці позивача, яка в розумінні статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є основним документом, що підтверджує стаж роботи, є всі необхідні записи, які підтверджують стаж роботи позивача на посаді доярки в колгоспах та сільськогосподарських підприємствах. Зазначені записи внесені відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993 та ніким не оскаржувались.

Таким чином управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області відмовляючи позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах посилаючись на відсутність первинних документів, при цьому не вказавши яких саме документів не вистачає на підтвердження періодів роботи в ТОВ "Джерело" з 01.01.1987 по 31.12.1988, з 01.01.2004 по 03.11.2005, порушив вимоги пункту "д" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що призвело до порушення права позивача на соціальний захист та звернення з цим позовом до суду.

Крім цього, відповідно до частини 1 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено право органів, що призначають пенсії, вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до пункту 2.4 Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах управління має право проводити планові та позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах, організаціях, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, інших документів, пов'язаних із призначенням пенсії, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості, зокрема письмові, з питань, що виникають у процесі таких перевірок.

Тобто, у випадку сумнівів щодо відповідності періоду і умов роботи зазначеної у трудовій книжці вимогам статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідач мав право здійснити перевірку первинних документів позивача, що відображають характер та умови роботи із шкідливими умовами за Списком №2, але цього відповідачем зроблено не було.

Варто зазначити також те, що ані в запереченнях на позовну заяву, ані в апеляційній скарзі не маститься доказів непідтвердження первинними документами саме періодів роботи ОСОБА_2 в ТОВ "Джерело" з 01.01.1987 по 31.12.1988, з 01.01.2004 по 03.11.2005. Таким чином відмова управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі з підстав непідтвердження спірних періодів роботи на посаді доярки є необгрунтованою

Враховуючи, що позивач має повний стаж, трудова книжка містить відомості для призначення пільгової пенсії, в тому числі і інформацію про повністю відпрацьований необхідний стаж, що також підтверджується доказами наданими позивачем відповідачу для призначення пенсії на пільгових умовах, колегія суддів суду апеляційної вважає за необхідне направити Окрему ухвалу до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для проведення перевірки та усунення порушень вчинених управлінням Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області під час розгляду заяви ОСОБА_2 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "д" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Керуючись ст.ст. 160, 166, 195, 196, 197, 206, 208, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Направити Окрему ухвалу до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області для проведення перевірки та усунення порушень вчинених управлінням Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області під час розгляду заяви ОСОБА_2 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Про результати розгляду Окремої ухвали та вжиті заходи необхідно письмово проінформувати Вінницький апеляційний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвала може бути оскаржена особою, інтересів якої вона стосується.

Головуючий суддя Боровицький О. А.

Судді Граб Л.С.

ОСОБА_4