02 липня 2015 р. Справа № 592/4073/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.05.2015р. по справі № 592/4073/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах
про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (далі - відповідач), в якому просила суд:
- визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки, наданої Головним управлінням Державної казначейської служби України у сумській області від 21.04.2015р. за № 13-20/30 про складові заробітної плати, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 24.02.2009р.;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_1, тобто у розмірі 90 відсотків - ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції від 01.01.2009р., чинній на час виникнення спірних відносин).
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 05.05.2015р. адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Сумах про визнання неправомірними та протиправними дій управління пенсійного фонду України у м. Сумах щодо перерахунку пенсії в період з 24.02.2009р. по 29.11.2014р. - залишено без розгляду.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.05.2015р. позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Сумах щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати на підставі довідки, виданої Головним Управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області від 21.04.2015 р. за №13-20/30 про складові заробітної плати, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Сумах здійснити ОСОБА_1 з 23 квітня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.
В решті частини позовних вимог - відмовлено.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне встановлення обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Сумах та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 24.02.2009 року у розмірі 90% від середнього заробітку, що визнається стороною відповідача.
Згідно довідки Головного управління Державного казначейства України в Сумській області № 13-20/30 від 21.04.2015 року була сплачена матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 3918,62 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у сумі 4444,32 грн. та індексація заробітної плати в сумі 610,84 грн.
Також судом першої інстанції встановлено, що 23.04.2015 року позивачка ОСОБА_1 звернулася з довідкою про складові заробітної плати та заявою до УПФУ у м. Сумах про проведення перерахунку призначеної пенсії з 23.02.2009 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які включені до довідки № 13-20/30 від 21.04.2015 року виданої Головним управлінням Державного казначейства України у Сумській області.
Рішенням управління Пенсійного фонду України у м. Сумах від 29.04.2015р. ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з включенням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої матеріальна допомога, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, зазначені в довідці, не є складовою частиною заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись із суми заробітної плати, на яку були нараховані страхові внески на момент виникнення права на перерахунок пенсії, а тому відповідач неправомірно відмовив позивачу в перерахунку його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, але зазначає, що судом першої інстанції було помилково визначено дату початку такого перерахунку.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон) (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі ст. 2 Закону України “Про оплату праці” в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
У відповідності до ч. 2 ст. 33 Закону України “Про державну службу” заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 1 статті 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входять до складу заробітку для обчислення пенсії.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. (в редакції до 08.07.2010р.) об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.
Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. N 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), виплати соціального характеру.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески, входять до складу додаткової заробітної плати та враховуються при обчисленні розміру пенсії позивача.
Отже, доводи апеляційної скарги відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, не враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, оскільки такі види виплат не включаються до складу заробітної плати державного службовця, є необґрунтованими.
Так, у спірних правовідносинах слід надати перевагу нормам статті 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та статті 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, які є спеціальними в питаннях призначення та перерахунку пенсії державного службовця, а не положенням Законів України “Про державну службу”, який щодо спірних правовідносин є загальним.
Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації та компенсації за невикористану відпустку входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні йому пенсії.
Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України щодо застосування зазначених норм права, викладеними в постанові від 20.02.2012 року по справі № 21-430а11, які в силу ст. 244-2 КАС України мають враховуватися судами при застосуванні таких норм права.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах із заявою про перерахунок її пенсії відповідно до довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про складові заробітної плати - 23.04.2015р.
Таким чином, перерахунок її пенсії за зазначеною довідкою необхідно провести з 01.05.2015р.
Між тим, суд першої не врахував зазначених приписів норм матеріального права, що призвело до необґрунтованого зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 23 квітня 2015 року.
Отже, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів, дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції в частині покладення на відповідача обов'язку здійснити позивачу з 23 квітня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, підлягає скасуванню з прийняттям в цій частині нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах задовольнити частково.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.05.2015р. по справі № 592/4073/15-а в частині покладення на управління Пенсійного фонду України у м. Сумах обов'язку здійснити ОСОБА_1 з 23 квітня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України “Про державну службу” в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку - скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Сумах здійснити ОСОБА_1 з 01 травня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України “Про державну службу” в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.
В частині визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України у м. Сумах щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки, виданої Головним Управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області від 21.04.2015 р. за №13-20/30 про складові заробітної плати, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування - постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.05.2015р. по справі № 592/4073/15-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2
Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4
Повний текст постанови виготовлений 07.07.2015 р.