30 червня 2015 року Справа № 6590/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Заверухи О.Б.,
суддів - Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
17.11.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, в якому просило визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.10.2011 року № 0001971540.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що ДПІ у Франківському районі м. Львова проведено перевірку діяльності підприємства безпідставно та із порушенням вимог чинного законодавства, за результатами такої перевірки було прийняте необґрунтоване податкове повідомлення-рішення, яким було нараховане податкове зобов'язанння за платежем - збір за забруднення навколишнього природного середовища до фонду охорони навколишнього природного середовища в сумі 1 531, 00 грн. Позивач зазначає, що не є платником вказаного збору, а відповідачем в ході перевірки не доведено, що товариство здійснює викиди та скиди забруднюючих речовин та відходів у навколишнє природнє середовище.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивач був платником збору за забруднення навколишнього природного середовища та з 01.01.2011 року є платником екологічного податку, що підтверджується матеріалами справи, а тому відповідачем правомірно застосовано до позивача податкове зобов'язання у вигляді штрафних(фінансових) санкцій за невиконання свого обов'язку щодо подання органу державної податкової служби розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища, обов'язковість подання яких передбачено законом.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок» подало апеляційну скаргу, в якій просило оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
Доводи апеляційної скарги відповідач обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання представників осіб, що беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 21.06.2011 року ДПІ у Франківському районі м. Львова скеровано повідомлення за № 14980/15-3 на адресу ТзОВ «Привокзальний ринок» стосовно виклику посадових осіб підприємства на 12.07.2011 року по питанню неподання податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2008-2010 роки. Зазначене повідомлення було отримане підприємством 24.06.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення(а.с.16).
22.09.2011 року відповідачем скероване повторне повідомлення за № 22243/15-3 на адресу ТзОВ «Привокзальний ринок» стосовно виклику посадових осіб підприємства на 04.10.2011 року щодо неподання податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2008-2010 роки, яке отримане підприємством 26.09.2011 року, що слідує з повідомлення про вручення поштового відправлення(а.с.17).
ДПІ у Франківському районі м. Львова було проведено камеральну перевірки податкової звітності, за результатами якої складено акт № 2096/15-3/03337680 від 04.10.2011 року(а.с.4-5).
В ході перевірки встановлено, що позивачем не подавався податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за наступні періоди: 9 місяців 2008 року - при терміні подання 09.11.2008 року, за 2008 рік - при терміні подання 09.02.2009 року, 1 квартал 2009 року - при терміні подання 12.05.2009 року, 1 півріччя 2009 року - при терміні подання 09.08.2009 року, 9 місяців 2009 року - при терміні подання 09.11.2009 року, за 2009 рік - при терміні подання 09.02.2010 року, 1 квартал 2010 року - при терміні подання 09.08.2010 року, 9 місяців 2010 року - при терміні подання 09.11.2010 року, за 2010 рік - при терміні подання 09.02.2011 року, чим порушено вимоги п.п.7.1. розділу 7 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», п.9 Постанови Кабінету Міністрів України № 303 від 01.03.1999 року «Про порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» та п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
З наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення слідує, що акт про результати камеральної перевірки податкової звітності № 2096/15-3/03337680 від 04.10.2011 року отриманий позивачем 07.10.2011 року(а.с.19).
На підставі вищезазначеного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001971540 від 21.10.2011 року, яким ТзОВ «Привокзальний ринок» визначене податкове зобов'язання за платежем - інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища в сумі 1531,00 грн.(а.с.6).
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Однак колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів.
Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 3 цієї статті).
Відповідно до п. 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 № 303, з наступними змінами і доповненнями, суми збору, який справляється за викиди пересувними джерелами забруднення, обчислюється платниками збору самостійно на підставі нормативів збору за ці викиди виходячи з кількості фактично використаного пального та його виду відповідно до таблиць 1.4 - 1.6 додатка 1 і визначених за місцем реєстрації платників коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.1, 2.2 додатка 2 до цього Порядку.
Підпунктом 3.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.99 N 162/379, з наступними змінами і доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.08.99 за № 544/3837, об'єктами обчислення збору для стаціонарних джерел забруднення є обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах.
Розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища складають платники збору і подають розрахунок до органу державної податкової служби за своїм місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби (пп. 6.1, пп. 7.1 Інструкції).
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що за відсутності в акті перевірки посилання на види та обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, висновок контролюючого органу про те, що позивач є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища, а відтак і накладення на позивача штрафних санкцій за неподання розрахунку збору є неправомірним.
Колегія суддів приходить до висновку, що саме за вищевказаних обставин справи, суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права, відтак, прийняте податковим органом податкове повідомлення-рішення від 21.10.2011 року № 0001971540 є неправомірним.
Такий висновок відповідає правовій позиції Вищого адміністративного суду України, яка викладена в ухвалі від 14.01.2014 року у справі № 2а-10971/12/2070.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки суд неповно з'ясував обставин, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок» задовольнити повністю.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року у справі № 2а-13235/11/1370 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Привокзальний ринок» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова від 21.10.2011 року № 0001971540.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: О.Б. Заверуха
Судді: О.М. Гінда
В.В. Ніколін