06 липня 2015 року Справа № 876/6156/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Довга О.І.
судді Ліщинський А.М.
Запотічний І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31.03.2015року по справі № 161/3068/15-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
02.03.2015 року ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про включення в суму заробітної плати,з якої нарахована пенсія суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення,суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,суми щомісячної індексації,які були отримані за період з 01.09.2008 року по 31.08.2010 року та проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від сум заробітної плати на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і здійснити виплату недоотриманої пенсії з часу її призначення.
В обгрунтування адміністративного позову покликається на те, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в м. Луцьку Волинської області та отримує пенсію за віком з 06.09.2010 року відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з досягненням граничного віку. Розмір пенсії обчислено згідно довідки про складові заробітної плати заступника начальника відділу з виплати пенсій управління Пенсійного фонду в м. Луцьку Волинської області №1135/04-10-35 від 09.09.2010 року та довідки про складові заробітної плати № 1044/04-10-22 від 03.09.2010 року,що подаються для перерахунку та призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Страховий стаж на посаді державного службовця становить 36 р.04 дні. Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку становить 90%. Позивач 25.11.2014 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок і виплату недоплаченої пенсії,з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації заробітної плати,які отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії,однак управління Пенсійного фонду в м.Луцьку Волинської області відмовило у задоволенні її вимог.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31.03.2015 року по справі № 161/3068/15-а адміністративний позов задоволено частково,зобов'язано відповідача включити в суму заробітної плати суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення,суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,суми щомісячної індексації та провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від сум заробітної плати,на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити виплату недоотриманої пенсії з часу звернення в управління Пенсійного фонду в м. Луцьку Волинської області,з 25.11.2014 року.
Не погодившись із постановою суд першої інстанції, вважаючи її безпідставною, прийнятою із порушенням норм матеріального і процесуального права управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області подало апеляційну скаргу.
В обгрунтування апеляційної скарги покликається на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не належить до інших надбавок, матеріальна допомога на оздоровлення ,індексації заробітної плати,не включаються у структуру заробітної плати,з якої визначається розмір пенсії державного службовця. Тому при визначенні розміру призначеної пенсії обґрунтовано не були враховані ці виплати.
Апелянт просить суд постанову скасувати, та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити в повному обсязі.
Відповідно до п.1.ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Позивач - ОСОБА_2 з 06.09.2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області,як отримувач пенсії по віку,відповідно до Закону України «Про державну службу»,у зв'язку з досягненням граничного віку на державній служб Розмір пенсії обчислено згідно довідки про складові заробітної плати заступника начальника відділу з виплати пенсій управління Пенсійного фонду в м. Луцьку Волинської області (посадовий оклад,надбавка за ранг або спеціальні звання,надбавка за вислугу років) №1135/04-10-35 від 09.09.2010 року та довідки про складові заробітної плати(надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією № 1044/04-10-22 від 03.09.2010 року,що подаються для перерахунку та призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,а саме:основний посадовий оклад-1146,00 грн,надбавка за ранг (8 ранг)-100,00 грн,надбавка за вислугу років (40%)-498,40 грн. Страховий стаж на посаді державного службовця становить 36 р.04 дні. Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку становить 90%. Позивач 25.11.2014 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок і виплату недоплаченої пенсії,з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації заробітної плати,які отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії,але відповідач своїм листом від 04.12.2014 року відмовив позивачу у задоволенні її вимог,посилаючись на ст.33 Закону України «Про державну службу»,мотивуючи тим,що допомога на оздоровлення,матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань,індексація та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади,зразкове виконання трудових обов'язків не належить до інших надбавок,визначених цим Законом.
Задовольняючи частково позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка має право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомоги, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства, а тому такі вимоги ОСОБА_2 підлягають до задоволення з 25.11.2014 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обовязків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєному державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10 відсотків, понад 5 років - 15%, понад 10 років - 20%, понад 15 років - 25%, понад 20 років - 30%, понад 25 років - 40%. Державним службовцям можуть установлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено, ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії передбаченого абзацом 1 частини 1 ст. 28 цього Закону, у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011р.- страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011р. страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 р. пунктом 4, встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед звернення за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Інші виплати, а саме: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, індексація нараховувались та виплачувались позивачу під час її роботи на посаді державного службовця. На всі складові заробітної плати нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, про що свідчить довідка управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку у Волинській області від 10.11.2014 р., а з 01.01.2011р.- єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування..
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно вищенаведених норм і зважаючи,що отримувані застрахованою особою суми виплат,з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування,враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того,чи входять вони до структури заробітної плати колегія суддів погоджується із рішенням суду першої інстанції в якому суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення,тобто слід зобов'язати відповідача провести перерахунок,але з часу звернення позивача в управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області,тобто з 25.11.2014 року.
З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.160, 195, 197, 198, 205, 206, 254, КАС України
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області без задоволення, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31.03.2015року по справі № 161/3068/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після отримання її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М.
Запотічний І.І.