25 червня 2015 р. Справа № 876/9510/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Онишкевича Т. В., Хобор Р. Б.;
за участю секретаря судового засідання - Мартинишина Р. С.;
представника відповідача - Синьовського Б. В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року в справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення коштів, -
18 березня 2011 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради штрафу в розмірі 24320,76 грн. до державного бюджету Галицького району ГУДК у Львівській обл., р/р 31118106700004, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389381, код: 21081100.
В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що постановою № 1г/2-ю від 05 січня 2011 року на відповідача було накладено штраф за порушення у сфері містобудування, проте у визначений термін штраф Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради сплачено не було, що стало підставою для його стягнення в судовому порядку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року позов задоволено. Постановлено стягнути з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, ЄДРПОУ 34814670) штраф у розмірі 24320,76 грн. (двадцять чотири тисячі триста двадцять гривень сімдесят шість копійок) до державного бюджету Галицького району ГУДК у Львівській області, р/р 31118106700004, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389381, код: 21081100.
Зазначену постанову мотивовано тим, що вимоги позивача є обґрунтованими та знайшли своє підтвердження зібраними у справі належними та допустимими доказами.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що позивач не мав права проводити позапланову перевірку, а відтак і постанова, складена за результатами такої перевірки є безпідставною.
На підставі ст. 55 КАС України судом апеляційної інстанції проведено заміну позивача - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області замінено на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.
Представник відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Встановлено, що на підставі направлення від 08 грудня 2010 року № 05-613-з/н, пп.7 п.4 Положення про державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого Постановою КМ України від 18 жовтня 2006 року № 1434, Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затверджений Постановою КМ України від 25 березня 1993 року № 225 працівниками Інспекції ДАБК у Львівській області проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва за період з 15 грудня 2010 року по 22 грудня 2010 року на об'єкті будівництва реконструкція системи опалення в житловому будинку на вул. Снопківській, 11 у м. Львові, за результатами якої складено акт № 20 - 12г від 22 грудня 2010 року.
22 грудня 2010 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області винесено протокол про правопорушення в сфері містобудування № 07/12г, у якому зафіксовано, що Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради проведено реконструкцію системи опалення з ліквідацією підвальної котельні в будинку № 11 по вул. Снопківській у м. Львові без дозволу на виконання будівельних робіт чим порушено п. 1.2 ДБН А3.1-5-96 «Організація будівельного виробництва» та ст. 29 Закону України «Про планування та забудову територій», запропоновано накласти штраф у розмірі 50 відсотків вартості цих робіт 121603,80 грн.
22 грудня 2010 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області винесено протокол про правопорушення в сфері містобудування № 08/12г, відповідно до якого встановлено, що Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради здійснюється експлуатація системи газопостачання будинку № 11 по вул. Снопківській у м. Львові після проведення робіт з реконструкції без здачі в експлуатацію, чим порушено п.1.17 ДБН А3.1-5-96 «Організація будівельного виробництва» та ст. 30-1 Закону України «Про планування та забудову територій», запропоновано накласти штраф у розмірі 10 відсотків вартості цих робіт 24320,76 грн.
05 січня 2011 року заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Проць В.І. винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 24320,76 грн. за правопорушення у сфері містобудування № 1г/1-ю на Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за порушення позивачем п.1.2 ДБН А3.1-5-96 «Організація будівельного виробництва» та ст. 29 Закону України «Про планування та забудову територій».
05 січня 2011 року заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Проць В.І. винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 1г/2-ю на Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради в розмірі 24320,76 грн. за порушення п.1.17 ДБН А3.1-5-96 «Організація будівельного виробництва» та ст. 30-1 Закону України «Про планування та забудову територій».
Відповідно до п.5 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, затвердженого наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції України 24.02.2008 року № 29 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю має право в установлених законодавством випадках проводити перевірку об'єктів будівництва і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форм власності щодо дотримання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; давати у межах своїх повноважень замовникам ,проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові до виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства ,державних стандартів, будівельних норм та правил ,технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів; складати протоколи та розглядати справи про правопорушення; від імені інспекції державного архітектурно - будівельного контролю розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право начальник інспекції державного архітектурно-будівельного контролю та його заступники.
Відповідно п. 9.1 ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розроблення, погодження, затвердження проектної документації для будівництва», робочий проект погоджуються з місцевими органами містобудування та архітектури відповідно до місцевих правил забудови відносно архітектурно-планувальних рішень, розміщення, раціонального використання наміченої для відведення території, відповідності передбачених рішень вимогам архітектурно-плану вального завдання, містобудівній документації.
В ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» зазначено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій».
Ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» передбачає відповідальність за здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій», експлуатація неприйнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів будівництва забороняється.
Згідно абз.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради представлено Інспекції розрахунок вартості виконання будівельних робіт з реконструкції системи опалення в житловому будинку на вул. Снопківській 11 у м. Львові відповідно до Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д. 1.1-1 -2000) та Наказу № 554 від 04 грудня 2009 року Міністерства регіонального розвитку та будівництва України «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку в будівництві», в якому передбачено типову форму № КБ-3 на усі будівельні підприємства та будівельні структурні підрозділи підприємств усіх видів економічної діяльності незалежно від форм власності, що виконують будівельні та монтажні роботи, роботи з капітального та поточного ремонту будівель і споруд та інші підрядні роботи за рахунок усіх джерел фінансування.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про планування і забудову територій» державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади. Порядок здійснення такого контролю визначається законодавством.
Встановлено, що відповідач, не погоджуючись із рішенням позивача щодо накладення штрафу, оскаржив його в судовому порядку. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2011 року по справі № 2а-600/11/1370 у задоволенні адміністративного позову Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради відмовлено повністю, а ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року по справі № 124453/12/9104 апеляційну скаргу Департаменту залишено без задоволення, а вказану постанову Львівського окружного адміністративного суду без змін.
Згідно з ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення позову.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року в справі № 2а-3124/11/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: Т. В. Онишкевич
Р. Б. Хобор
Ухвалу складено в повному обсязі 30 червня 2015 року.