06 липня 2015 року Справа № 876/5731/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Довга О.І.,
суддів - Ліщинський А.М.,
Запотічний І.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 23.04.2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Любешівському районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -
ОСОБА_2 03.04.2015 року звернувся до Любешівського районного суду Волинської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України у Любешівському районі Волинської області в перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 25 років,зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в межах строку позовної давності відповідно до вимог ч.2.ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років
Позов обґрунтовує тим,що він отримує пенсію за віком з 01.12.2002 року,призначену відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали від Чорнобильської катастрофи».При нарахуванні пенсії і доплати в розмірі 1% мінімального розміру пенсії за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи для чоловіків-25 років він став недоотримувати значні пенсійні виплати.При даному нарахуванні, відповідач керувався тільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,тобто порушив його право на пільговий характер розрахункової величини,визначеною ч.2.ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 23.04.2015 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з її збільшенням на 1% мінімальної пенсії за віком за кожен повний рік страхового стажу понад 25 років; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 05.03.2015 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж - 20 років,але не вище 75% заробітку.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції її оскаржив відповідач, вважає, що суд першої інстанції при ухваленні рішення порушив норми матеріального та процесуального права.
Апеляційну скаргу обгрунтовує тим, що позивач вже звертався до суду з аналогічними позовними вимогами у 2013 році.
Тому, з врахуванням наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції ,а провадження по справі ОСОБА_2 закрити.
Відповідно до п.1.ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступного.
Позивач, є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1, виданого Волинською ОДА.
Пенсію позивачу призначено з 01.12.2002 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.55 Закону України»Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд першої інстанції встановив,що відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України „Про пенсійне забезпечення" або спеціальним Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до ст.71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього закону не може призупинятися іншими законами,крім законів про внесення змін до цього Закону.
Частиною 3.ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено,що призначення та виплата пенсій особам,які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « і цього Закону
Статтею 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено,що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Згідно із ч.2.ст.56,ст.57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1.ст.28 Закону України»Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи,має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини,з якої проводиться розрахунок.
Крім цього,починаючи з 01.01.2004 року,з впровадженням в Україні пенсійної реформи,призначення та перерахунок трудових пенсій особам,які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС,лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки-застосування окремих положень Закону України» «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».При наявності у пенсіонерів,які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру,в цьому випадку-Закон України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, позивач має право на одержання пенсії на умовах,визначених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на викладене, враховуючи норми статті 200 КАС України, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків зроблених судом першої інстанції, а тому підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області залишити без задоволення, а постанову Любешівського районного суду Волинської області від 23.04. 2015 року у справі № 162/753/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після отримання її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий Довга О.І
Судді Ліщинський А.М.
Запотічний І.І