30 червня 2015 року Справа № 876/2817/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Хобор Р.Б.,
суддів Попка Я.С., Сеника Р.П.,
з участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу державного підприємства "Вигодське лісове господарство" на постанову Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року у справі № 809/4002/14 за адміністративним позовом державного підприємства "Вигодське лісове господарство" до державної фінансової інспекції в Івано - Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,-
Державне підприємство "Вигодське лісове господарство" звернулося в суд з адміністративним позовом до державної фінансової інспекції в Івано - Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на підставі ухвали Долинського районного суду Івано - Франківської області від 29 вересня 2014 року, за клопотанням слідчого СВ Долинського РВ УМВС Свистуна В.М. від 29 вересня 2014 року держфінінспекцією в Івано - Франківській області, проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства "Вигодське лісове господарство" за період з 06 грудня 2010 року по 23 червня 2014 року. За результатами ревізії відповідачем складено акт № 07-21/15 від 31.10.2014 року. Позивач не погоджується з наведеними в акті доводами з приводу окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства "Вигодське лісове господарство" за вказаний період та вважає, що відповідачем не було вжито всіх достатніх заходів з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування досліджуваних обставин господарської діяльності позивача.
Постановою Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач державне підприємство "Вигодське лісове господарство" оскаржило її в апеляційному порядку. Просить постанову Івано - Франківського окружного адміністративного суду 17 лютого 2015 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ДП "Вигодське лісове господарство" до державної фінансової інспекції в Івано - Франківській області про визнання неправомірними дій державної фінансової інспекції в Івано - Франківській області - задовольнити.
На підтвердження вимог апеляційної скарги зазначає те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, неповно з'ясовано обставини справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, та є необґрунтованими.
Працівниками Державної фінансової інспекції в Івано - Франківській області порушено вимоги чинного законодавства під час проведення перевірки позивача, що призвело до неповного з'ясування обставин фінансово - господарської діяльності ДП "Вигодське лісове господарство" та стало підставою для звернення до суду.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено те, що державною фінансовою інспекцією в Івано - Франківській області відповідно до ухвали Долинського районного суду Івано - Франківської області від 29 вересня 2014 року, постанови СВ Долинського РВ УМВС України в Івано - Франківській області про призначення позапланової ревізії від 29 вересня 2014 року проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства "Вигодське лісове господарство" за період з 06 грудня 2010 року по 23 червня 2014 року, за результатами якої складено акт № 07-21/15 від 31 жовтня 2014 року.
Не погодившись із висновками ревізії позивачем подано письмові зауваження до акту позапланової ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства "Вигодське лісове господарство" за період з 06 грудня 2014 року по 23 червня 2014 року.
На подані заперечення державною фінансовою інспекцією в Івано - Франківській області надано висновок на зауваження (заперечення).
За наслідками ревізії відповідачем складено акт № 07-21/15 від 31 жовтня 2014 року, яким встановлено ряд порушень при здійсненні фінансово - господарської діяльності позивачем.
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача не знайшли свого підтвердження, спростовані матеріалами справи, а тому не підлягають задоволенню.
Апеляційний суд погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.
Правовідносини, які склались між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України "Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні" від 26 січня 1993 та Порядком проведення інспектування державною контрольно - ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550.
Відповідно до ст. 2, п. 7 ст. 10 вищевказаного Закону головним завданням державної контрольно - ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності, у зв'язку з чим контрольно-ревізійним управлінням в областях та їх відділам надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
Частинами 2, 5 ст. 2 цього ж Закону передбачено, що державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно - ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи.
Статтею 11 Закону України "Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні" визначено, що ревізії можуть здійснюватись як в плановому, так і позаплановому порядку.
Порядок проведення інспектування державною контрольно - ревізійною службою затверджено постановою Кабінету Міністрів від 20 квітня 2006 року № 550 визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється)державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.
Відповідно до п. 2.5. Порядку взаємодії між органами державної контрольно -ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого спільним наказом ГоловКРУ, МВС, СБУ та Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 р. № 346/1025/685/53 звернення правоохоронного органу щодо проведення ревізії розглядаються Головою ГоловКРУ України (його заступниками), начальниками контрольно - ревізійних управлінь в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ і Севастополі (їх заступниками), які за результатами розгляду приймають одне з таких рішень: прийняти до виконання звернення, організувати та провести позапланову виїзну ревізію; прийняти до виконання звернення, провести планову виїзну ревізію; повідомити про неможливість проведення ревізії; повідомити правоохоронний орган про необхідність уточнення звернення.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 40 Порядку № 550 керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням; підписані примірники акта ревізії об'єкт контролю зобов'язаний повернути органу служби у строк не пізніше ніж 3 робочих дні після отримання.
Відповідно до п. 42 Порядку №550, у разі підписання акта ревізії із запереченнями (зауваженнями) керівник об'єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення органу служби акта ревізії повинен подати йому письмові заперечення (зауваження).
Відповідно до п. 43 Порядку №550, орган служби аналізує правильність обґрунтувань, викладених у запереченнях (зауваженнях), і в строк не пізніше ніж 15 робочих днів після отримання заперечень (зауважень) дає на них письмовий висновок, який затверджується керівником органу служби або його заступником.
З огляду на викладене, апеляційний суд вважає, що відповідач при проведенні ревізії, складанні акта ревізії та розгляді письмових зауважень до акта ревізії діяв на підставі, в межах компетенції та у спосіб, що встановлені чинним законодавством, а тому переконаний в тому, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про безпідставність позовних вимог позивача та необхідність відмови в задоволенні позову.
Таким чином, на думку апеляційного суду, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, постанова суду першої інстанції ґрунтується на правильно встановлених обставинах справи та прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу державного підприємства "Вигодське лісове господарство" залишити без задоволення, а постанову Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року у справі № 809/4002/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Р.Б. Хобор
Судді: Я.С. Попко
Р.П. Сеник