06 липня 2015 року Справа № 876/5147/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.
судді Запотічний І.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області на постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 30.03.2015р. по справі № 450/230/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок пенсії,
03.02.2015 року позивач звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області в якому просила зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру її пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; перерахунок провести з дня звернення про перерахунок призначеної пенсії, тобто з 03 грудня 2014 року перерахунок провести відповідно до ч. 1 та ч.5 ст.37 ЗУ "Про державну службу", у редакції, чинній па час призначення пенсії, тобто у розмірі 80 відсотків (за наявності 10 повних років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної тати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Постановою Пустомитівського районного суду Львівської області від 30.03.2015 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 03.12.2004 року у розмірі 80% середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і суми індексації заробітної плати.
Не погодившись із викладеними у вищевказаній постанові суду першої інстанції висновками, відповідач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм діючого законодавства, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи. Просить прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Судом встановлено, що до виходу на пенсію ОСОБА_1 працювала державним службовцем в Пустомитівському районному центрі зайнятості. На даний час позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області та з 04.05.2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи. Разом з тим, 03.12.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, грошової винагороди за безперервну працю. Проте, листом від 10.12.2014 року № 9995/03-31 позивачці в перерахунку пенсії було відмовлено.
Згідно ч.ч. 2-7 ст. 33 ЗУ "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - ЗО, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст. 37 ЗУ "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 2 ст. 35 ЗУ "Про державну службу" встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
До Інструкції по статистиці заробітної плати, що затверджена наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року «Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати» в розділ 2 «Фонд оплати праці» п.2.3 «Інші заохочувальні та компенсаційні виплати» включено п.2.3.3, який передбачає, що матеріальна допомога, яка має систематичний характер, надається всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних в п.3.31). Чинне законодавство відносить до складу заробітної плати інші виплати. Надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога, індексація заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки належать до додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року передбачено, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області залишити без задоволення, а постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 30.03.2015р. по справі № 450/230/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Запотічний І.І.
Ліщинський А.М.