Постанова від 13.10.2014 по справі 328/3420/14-п

328/3420/14-п

13.10.2014

3-933/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2014 року м. Токмак

Суддя Токацького районного суду Запорізької області Петренко Л.В., при секретарі Похвалітовій М.В.,

за участю прокурора Дяченко М.М.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Токмак матеріали, які надійшли з Токмацької міжрайонної прокуратури про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, працюючого на посаді голови Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності,

за ст. 212-3 ч. 2 КУпАП,

встановила:

Згідно протоколу № 1 про вчинення адміністративного правопорушення від 25 вересня 2014 року, ОСОБА_1 будучи головою Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок, не надав відповідь ОСОБА_2 на запит на інформацію щодо причин невідповідності матеріалів подання «Геолан-Агро» про передачу у користування мисливських угідь та території Токмацького району вимогам ст.. 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» та щодо причин звернення Токмацької міськрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок до Запорізької обласної ради з питанням про призупинення надання в користування мисливських угідь, чим порушив ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

В протоколі зазначено, що при перевірці було встановлено, що 24.07.2014 відповідно до журналу вхідної кореспонденції до Токмацької міськрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок (надалі ТМРО УТМР) надійшов запит директора ТОВ «Геолан-Агро» ОСОБА_2 про надання публічної інформації від 22.07.2014 за № 51 щодо надання йому інформації про причини невідповідності матеріалів подання «Геолан-Агро» про передачу у користування мисливських угідь на території Токмацького району вимогам ст. 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» та про причини звернення ТМРО УТМР до Запорізької обласної ради з питанням про призупинення надання в користування мисливських угідь. Вказаний запит зареєстровано 24.07.2014 за вхідним № 128.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (надалі ОСОБА_3), запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до ч. 1 ст.20 Закону, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Виходячи із положень ст. 22 Закону, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в випадку, зокрема, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит. Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником. Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі.

Крім того, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону, відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні такого порушення як ненадання відповіді на запит.

Станом на 12.09.2014 Токмацькою міськрайонною організацією УТМР не надано відповідь на вказаний запит на інформацію директору ТОВ «Геолан-Агро» ОСОБА_2

Відповідно до посадових обов'язків голови ТМРО УТМР, голова організації організує і відповідає за ведення діловодства в організації.

Таким чином, голова ТМРО УТМР ОСОБА_1 своїми діями скоїв адміністративне правопорушення, яке полягає в ненаданні відповіді ОСОБА_2 на запит на інформацію щодо причин невідповідності матеріалів подання «Геолан-Агро» про передачу у користування мисливських угідь на території Токмацького району вимогам ст. 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» та щодо причин звернення ТМРО УТМР до Запорізької обласної ради з питання призупинення надання в користування мисливських угідь, за що передбачена відповідальність згідно з ч. 2 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дата вчинення правопорушення: 31.07.2014.

Місце вчинення правопорушення; м. Токмак, вул. К.Лібкнехта, 196 - місце розташування Токмацької міськрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП, не визнав та пояснив, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Запитувана інформація не є публічною.

Гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації зазначені в ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Крім того, він не являється розпорядником публічної інформації, оскільки не відноситься до суб'єктів визначених в ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Допитаний в якості свідка ОСОБА_4, пояснив, що працює старшим єгерем Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок. Йому відомо, що 24.07.2014 року в Токмацькій міжрайонній організації Українського товариства мисливців і рибалок зареєстровано лист, який надійшов від ТОВ «Геолан-Агро» ОСОБА_2 за вх. № 128, де запитували інформацію. Відповідь на запит не надавався, оскільки ОСОБА_2 посилався на ОСОБА_3 України «Про доступ до публічної інформації», запитувана інформація не є публічною.

Вся ця ситуація склалася через те, що директор ТОВ «Геолан-Агро» має намір отримати у приватну власність частину мисливських угідь, якими користується Токмацька міжрайонна організація Українського товариства мисливців і рибалок, згідно договору оренди.

Питання надання у користування мисливських угідь не відноситься до компетенції Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок.

Прокурор в судовому засіданні пояснив, що голова ТМРО УТМР ОСОБА_1 своїми діями скоїв адміністративне правопорушення, яке полягає в ненаданні відповіді ОСОБА_2 на запит на інформацію щодо причин невідповідності матеріалів подання «Геолан-Агро» про передачу у користування мисливських угідь на території Токмацького району вимогам ст. 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» та щодо причин звернення ТМРО УТМР до Запорізької обласної ради з питання призупинення надання в користування мисливських угідь, за що передбачена відповідальність згідно з ч. 2 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Прокурор зазначив, що ним не перевірялося, чи відноситься запитувана інформація до публічної, вважає що необхідності в цьому не було, оскільки ОСОБА_1 своїми діями скоїв адміністративне правопорушення, яке полягає в ненаданні відповіді ОСОБА_2 на запит на інформацію.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з'ясувавши думку прокурора, суд приходить до наступних висновків.

Розглядаючи справу, суд забезпечує своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 245, 280 КУпАП. Особливу увагу суд звертає на з'ясування в справі таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад правопорушення, передбаченого Законом; чи винна дана особа у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів даного правопорушення; чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність; чи заподіяно майнову шкоду; чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень ч.2 ст. 212-3 КУпАП відповідальність настає за порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме: необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації.

Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

ОСОБА_3 не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом (ст. 2 ОСОБА_3 України "Про доступ до публічної інформації").

Відповідно до положень ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

З огляду на положення ч. 1 ст. 24 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: 1) ненадання відповіді на запит; 2) ненадання інформації на запит; 3) безпідставна відмова у задоволенні запиту на інформацію; 4) неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону; 5) надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації; 6) несвоєчасне надання інформації; 7) необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом; 8) нездійснення реєстрації документів; 9) навмисне приховування або знищення інформації чи документів.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За цим визначенням, можна виокремити такі ознаки публічної інформації:

1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством;

2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;

3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;

4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків;

5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.

У разі відсутності перелічених ознак в інформації, така інформація не належить до публічної.

Гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації зазначені в ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

В даному випадку прокурором не перевірялося, чи відноситься запитувана інформація до публічної.

Допитаний в якості свідка ОСОБА_4, пояснив, що відповідь на запит директора ТОВ «Геолан-Агро» ОСОБА_2 не надавався, оскільки запитувана інформація не є публічною.

Вся ця ситуація склалася через те, що директор ТОВ «Геолан-Агро» має намір отримати у приватну власність частину мисливських угідь, якими користується Токмацька міжрайонна організація Українського товариства мисливців і рибалок, згідно договору оренди.

Питання надання у користування мисливських угідь не відноситься до компетенції Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 22 Закону України "Про мисливське господарство та полювання", мисливські угіддя для ведення мисливського господарства надаються у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, погодженим з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також власниками або користувачами земельних ділянок.

З огляду на положення ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:

1) інформацією про стан довкілля;

2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;

3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;

4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.

Голова Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок ОСОБА_1 не являється розпорядником публічної інформації, оскільки не відноситься до суб'єктів визначених в ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно посадових обов'язків голови Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок, затверджених наказом № 16/1 від 13.05.2010 року, погоджених головою президії Запорізької обласної ради УТМР від 07 травня 2010 року, голова організації УТМР організує і відповідає за ведення діловодства в організації.

З огляду на положення ст. 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань запитів на інформацію розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту.

Запит, що пройшов реєстрацію у встановленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань запитів на інформацію.

В даному випадку не надано наказу про визначення відповідальної особи з питань запитів на інформацію, посилання на посадові обов'язки голови Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок, затверджені наказом № 16/1 від 13.05.2010 року, погоджені головою президії Запорізької обласної ради УТМР від 07 травня 2010 року, суд оцінює критично оскільки вони затверджені раніше ніж прийнято ОСОБА_3 України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI, доказів того, що до посадових обов'язків вносилася зміни не надано.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів. Підтвердженням вчинення адміністративного проступку є докази.

В даному випадку не надано доказів того, що саме голова Токмацької міжрайонної організації Українського товариства мисливців і рибалок ОСОБА_1 є відповідальною особою з питань запитів на інформацію.

Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням вищевикладеного, провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 245, 247,280, 283-285 КУпАП, -

постановила:

Провадження по справі відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 212-3 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя /підпис/

з оригіналом згідно:

Суддя: