Справа № 2-а-5498/11
07 листопада 2011 року м. Балта, Одеська область,
Суддя Балтського районного суду Одеської області, ОСОБА_1, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплачених сум до пенсії,
12.10.11. позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просить суд визнати неправомірними дії відповідача -суб'єкта владних повноважень -Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»на підставі наказу Міністра оборони України від 05.11.10. № 576 та наказу Міністра оборони України від 25.06.11. № 355, за період з 01.11.10. по день звернення до суду, відновити пропущений строк для звернення до суду, допустити негайне виконання постанови, розглянути справу в порядку скороченого провадження, звільнити його від сплати судових витрат згідно ст. 4 Декрету КМУ від 21.01.1993 року «Про державне мито»., розглянути справу без його участі.
Представник відповідача, в своєму запереченні, позовні вимоги не визнав та просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що накази Міністра оборони України від 05.11.10. № 576 та від 25.06.11. № 355 носять відомчий характер, а відтак, на його підставі не може бути здійснено перерахунок пенсії.
Судом під час судового розгляду досліджені наступні докази:
- копія паспорту ОСОБА_2, відповідно до якого позивач є громадянином України і народився 17.06.59.;
- копія посвідчення про призначення пенсії за вислугу строків служби серії П № 245752 видане Одеським облвійськоматом 31.10.03.;
- копія посвідчення учасника бойових дій серії АБ № 594782 видане управлінням кадрів Південного оперативного командування 03.03.99.
- заперечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому відповідач не визнає вимоги позивача.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_2 є пенсіонером Міністерства оборони України та має статус учасника бойових дій.
05.11.10. Міністром оборони України було видано наказ № 576 про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.10. № 380 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік»та викладено абзац 5 в редакції: «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу -70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу». Вказаний наказ підлягав застосуванню з 01.11.10.
25.06.11. Міністром оборони України було видано наказ № 355 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 28.01.11. № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», згідно якого премія особам рядового, сержантського та старшинського складу -125 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу. Вказаний наказ підлягає застосуванню 3 01.06.11.
Відповідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1,5 постанови Кабінету Міністрів України №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393»визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до вищевказаного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, при цьому для перерахунку враховуються: посадовий оклад, оклад за військове звання та відсоткова надбавка за вислугу років -у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим званням.
Таким чином, вказані накази Міністра оборони України, що були видані в межах його компетенції, є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики та практики розгляду Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється строк у шість місяців, але, для захисту прав, свобод і інтересів особи КАС України, іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, нараховані суми пенсій, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_2 -задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по не донарахуванню та виплаті ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до ст.ст. 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»на підставі наказу Міністра оборони України від 05.11.10. № 576 та наказу Міністра оборони України від 25.06.11. № 355 - не правомірною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії у відповідності до ст.ст. 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»на підставі наказу Міністра оборони України від 05.11.10. № 576 та наказу Міністра оборони України від 25.06.11. № 576., за період часу з 01.11.10. по 12.10.11., з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанова підлягає негайному виконанню, однак може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів.