ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
27 вересня 2010 року № 2а-13605/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
до Голови громадської приймальні "Народна партія"
про визнання протиправними дій щодо звернень та зобов¦язання вчинити певні дії
23 вересня 2010 року гр. ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Голови громадської приймальні «Народна партія», очолюваної ОСОБА_2 про визнання протиправними дій щодо розгляду скарги від 11.12.2009 року та заяви від 12.03. 2010 року (про надання письмової інформації про рух розгляду скарги) та зобов'язання Голови громадської приймальні «Народна партії», очолюваної ОСОБА_2, здійснити контроль за розглядом звернення ОСОБА_1 від 11.12.2009 та заяви від 12.03. 2010 року підпорядкованими йому керівником Апарату «Народної партії»ОСОБА_3 та в.о. керівника служби правового забезпечення ОСОБА_4 та вжити заходів реагування.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно -правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно -правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб'єктом владних повноважень, як вказано в п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, у контексті зазначених положень цього Кодексу справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їхніх прав і обов'язків у правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з позовної заяви позивач відповідачем визначає особу, яка очолює громадську приймальню «Народна партія».
Відповідно до ст.1 Закону України "Про об'єднання громадян" від 16.06.1992 року № 2460-XII, об'єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про політичні партії в Україні»від 05.04. 2001 року № 2365 -ІІІ (з наступними змінами і доповненнями) політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що «Народна партія»не є суб'єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства, а є зареєстрованим згідно із законом добровільним об'єднання громадян.
Виходячи із змісту позовних вимог, предметом оскарження є питання пов'язанні з організаційними питаннями внутрішньої діяльності вказаної політичної партії. Зокрема, позивач вимагає зобов'язати голову громадської приймальні вчинити дії щодо здійснення контролю за виконанням розгляду звернень гр. ОСОБА_1 від 11.12.2009 року підпорядкованими йому керівником Апарату «Народної партії»ОСОБА_3 та в.о. керівника служби правового забезпечення ОСОБА_4
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикції адміністративних судів не поширюється на публічно -правові справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Разом з тим, із змісту Закону України «Про політичні партії України»вбачається, що політичні партії проводить свою діяльність відповідно до законодавства та партійних статутів, а взаємовідносини з громадянами регулюються, зокрема, її внутрішніми положеннями.
Таким чином, даний спір виник між двома особами, які не є суб'єктами владних повноважень у розумінні п. 7 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України; пред'явлений позивачем для вирішення судом спір не є публічно -правовим, оскільки згідно з предметом позову він стосується діяльності добровільного об'єднання громадян. Відтак, між сторонами відсутня така ознака публічно -правового спору як відносини влади і підпорядкування, керування одного суб'єкта поведінкою іншого.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, вирішення даного спору відноситься до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі про визнання протиправними дій громадської приймальні «Народна партія»та зобов'язання голови громадської приймальні вчинити дії щодо здійснення контролю за виконанням розгляду звернення (скарги) гр.ОСОБА_1 від 11.12.2009 року та заяви від 12.03. 2010 року.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому надіслані супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі.
4. У випадку оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі позовні матеріали будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
5. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок