Постанова від 03.07.2015 по справі 815/2507/15

Справа № 815/2507/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2015 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Кипаренко Н.Ю.

За участю представників сторін:

Від позивача: Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” ОСОБА_1 - за довіреністю від 05.01.2015року №21/17-8.

Від відповідача: Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області ОСОБА_2 - за довіреністю від 14.04.2015року №2095/9/15-22-10-01-12.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкової вимоги від 31.03.2015р. №380-15, та зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р., -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд скасувати податкову вимогу Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області від 31.03.2015р. №380-15, та зобов'язати Любашівську об'єднану державну податкову інспекцію (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Публічним акціонерним товариством «Одесагаз», як платником земельного податку з юридичних осіб виконано свої зобов'язання перед Державним бюджетом та сплачено податок у строк, що встановлений нормами чинного законодавства України, однак із незалежних від платника податків обставин суму податку банком проведено після встановленого строку.

Відповідач - Любашівська об'єднана державна податкова інспекція (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області, з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 04.06.2015р. вихід.№3007/9/15-22-10-01-12), наголошуючи, зокрема, що відповідно до п.п.60.1.1 п.60.1 ст.60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення. Згідно з п.60.2 ст.60 Податкового кодексу України у випадках, визначених підпунктом 60.1.1 пункту 60.1 цієї статті, податкова вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми податкового боргу в повному обсязі. Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» відповідно до Платіжного доручення №15754 від 27.04.2015р. сплачено земельний податок з юридичних осіб у загальному розмірі 4189,24грн., у зв'язку з чим спірна податкова вимога від 31.03.2015р. №380-15 про сплату податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб у сумі 3749,96грн., відповідно до п.60.2 ст.60 Податкового кодексу України, вважається відкликаною, а предмет оскарження відсутній.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного податкового законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, згідно податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), наданої Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» до Любашівської ОДПІ, зокрема, від 19.02.2014р. за 2014рік, сума земельного податку, що підлягає сплаті, відповідачем самостійно визначено у загальному розмірі 40133,73грн. (помісячно у період з січня по листопад 2014р. - у сумі 3344,48грн., у грудні 2014р. - у сумі 3344,45грн.).

Судом з'ясовано, що у зв'язку з не сплатою узгодженої суми грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб, Любашівською ОДПІ (Савранське відділення) ГУ ДФС в Одеській області винесено Податкову вимогу №380-15 від 31.03.2015р. щодо визначення суми податкового боргу за узгодженим грошовим зобов'язанням по земельному податку з юридичних осіб у загальному розмірі 3749,96грн.

Не погодившись із означеною податковою вимогою №380-15 від 31.03.2015р., Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» звернулось звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» про скасування податкової вимоги Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області від 31.03.2015р. №380-15, та зобов'язання Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р., є безпідставними та необґрунтованими, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підставою для винесення Любашівською ОДПІ (Савранське відділення) ГУ Міндоходів в Одеській області оскаржуваної позивачем податкової вимоги від 31.03.2015р. №380-15, слугувала наявність узгодженого грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у загальному розмірі 3749,96грн.

Відповідно до п.286.2. ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктами 16.1.3 та 16.1.4 ст.16 означеного Кодексу платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» 19.02.2014р. надано до Любашівської ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014рік, сума земельного податку, що підлягає сплаті у якій, відповідачем самостійно визначено у загальному розмірі 40133,73грн. (помісячно у період з січня по листопад 2014р. - у сумі 3344,48грн., у грудні 2014р. - у сумі 3344,45грн.).

Судом з'ясовано, та підтверджується наявним у матеріалах справи Платіжним дорученням від 18.06.2014р. №13240, що Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» перераховано до АТ «ЄВРОГАЗБАНК» земельний податок з юридичних осіб за травень 2014р. - у сумі 3344,48грн.

З матеріалів справи також вбачається, що 26.06.2014р. Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» на ім'я начальника Савранського відділення Любашівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області ОСОБА_3 надіслано ОСОБА_4 №102, за підписом виконавчого директора Товариства ОСОБА_5, у якому останнім повідомлено, що 18.06.2014р. до АТ «ЄВРОГАЗБАНК» було надано платіжне доручення №13240 на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р. в сумі 3344,48грн. Однак з вини банку зарахування до бюджету не було проведено.

ОСОБА_4 ПАТ «Одесагаз» №102 від 26.06.2014р. був отриманий Любашівською ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області 27.06.2014р. за вхід.№22, про що свідчить відбиток штемпелю вхідної кореспонденції податкового органу на вказаному зверненні.

Судом з'ясовано, що згідно платіжного доручення від 27.04.2015р. №15754 Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» здійснено сплату земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 4189,24грн., у зв'язку з чим відбулося погашення податкового боргу за основним платежем по земельному податку з юридичних осіб у сумі 3749,96грн., про що, серед іншого, зазначено і податковим органом у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Крім того, судом встановлено, що Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2015р. по справі №815/89/15, відмовлено у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкової вимоги №35697-15 від 02.07.2014року.

Як було зазначено представниками сторін у судовому засіданні 23.06.2015р. означене судове рішення в апеляційному порядку позивачем оскаржено не було, а відтак набрало законної сили.

Зокрема, в межах розгляду вищевказаної адміністративної справи №815/89/15, Одеським окружним адміністративним судом з'ясовано, що 18.06.2014року ПАТ “Одесагаз” надано до АТ „Єврогазбанк” платіжне доручення №13240 від 18.06.2014року на суму 3344,48грн. з призначенням платежу - земельний податок з юридичних осіб за травень 2014року.

Процедура, за якою відбувається здійснення платежу, регламентовано Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001року №2346-ІІІ, відповідно до п.1.30 ст.1 якого платіжне доручення - це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунку на рахунок отримувача. Відповідно до п.22.1 ст.22 означеного Закону за допомогою платіжного доручення, яке є розрахунковим документом, здійснюється ініціювання переказу.

Пунктом 8.1 ст.8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

Згідно з п.22.4 ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.

Згідно з ч.5 ст.45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок, саме для платника податків, якій здійснив сплату податкового зобов'язання шляхом подання до банку платіжного доручення на перерахування суми податкового зобов'язання, обов'язок по сплаті податкового зобов'язання є виконаним.

Відповідно до п.129.6 ст.129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Таким чином, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2015р. по справі №815/89/15 встановлено, що у Любашівської ОДПІ (Савранське відділення) ГУ Міндоходів в Одеській області були відсутні підстави для формування та направлення ПАТ «Одесагаз» податкової вимоги №35697-15 від 02.07.2014року, яка як рішення суб'єкта владних повноважень, тягне за собою встановлені законом правові наслідки для платника податків. Водночас, у зв'язку із надходженням від платника податку платежу у сумі 3344,48грн. на сплату земельного податку згідно платіжного доручення №11228 від 29.07.2014року, кошти зараховані на погашення податкового зобов'язання по земельному податку за травень 2014року, податкова вимога відповідно до п.60.1 ст.60 Податкового кодексу України вважається відкликаною, тобто зазначена податкова вимога є недіючою та не може тягнути за собою юридичних наслідків для ПАТ «Одесагаз».

Відповідно до п.п.60.1.1 п.60.1 ст.60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення.

Згідно з п.60.2 ст.60 Податкового кодексу України у випадках, визначених підпунктом 60.1.1 пункту 60.1 цієї статті, податкова вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми податкового боргу в повному обсязі.

Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що однією з підстав відкликання податкової вимоги є самостійне погашення платником податку суми податкового боргу. Тобто, вказана підстава відкликання податкової вимоги нерозривно пов'язана з наявністю самостійно сплаченого податкового боргу.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом з'ясовано, що оскаржувана позивачем - Публічним акціонерним товариством “Одесагаз” податкова вимога Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області від 31.03.2015р. №380-15, в силу приписів п.60.2 ст.60 Податкового кодексу України, вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми податкового боргу в повному обсязі, а тому позовні вимоги ПАТ “Одесагаз” в частині щодо скасування податкової вимоги Любашівської ОДПІ (Савранське відділення) ГУ Міндоходів в Одеській області від 31.03.2015р. №380-15, є безпідставними, необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки спірна податкова вимога, у даному випадку, не порушує прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

При цьому, суд вважає за доцільне зазначити, що у даному випадку окреме рішення щодо скасування податкової вимоги податковим органом не приймається, оскільки таке рішення суб'єкта владних повноважень вважається відкликаним в силу приписів чинного податкового законодавства України.

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” щодо зобов'язання Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р., також є безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки будь-яких доказів на підтвердження того, що у Любашівській ОДПІ (Савранське відділення) за ПАТ «Одесагаз» рахується заборгованість по земельному податку з юридичних осіб за травень 2014р., позивачем суду не надано, як і не надано жодних доказів, які б свідчили про наявність підстав для внесення податковим органом до картки особового рахунку позивача відповідних відомостей.

Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві та викладені усно повноважним представником у судових засіданнях в ході судового розгляду справи по суті.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відтак, беручи до уваги наведене та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкової вимоги від 31.03.2015р. №380-15, та зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р., не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного податкового законодавства, отже задоволенню не підлягають.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, витрати по сплаті судового збору у сумі 255грн. 78коп. покладаються на позивача, відповідно до положень ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкової вимоги від 31.03.2015р. №380-15, та зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р., відмовити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” (65003, м.Одеса, вул.Одарія,1, код ЄДРПОУ 22498667) на користь державного бюджету України (отримувач коштів УК у м.Одесі/Київський район, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області, розрахунковий рахунок №31212206784005, МФО 828011, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у сумі 1644(одна тисяча шістсот сорок чотири)грн. 30коп.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано судом «03» липня 2015року.

Суддя Харченко Ю.В.

1. У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкової вимоги від 31.03.2015р. №380-15, та зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р., відмовити повністю.

03 липня 2015 року.